Článek
Ozzy Osbourne, známý také jako Princ temnoty - z překladu „Prince of Darkness“, odehrál 5. července 2025 svůj poslední koncert s Black Sabbath. Koncert byl o to speciální, že se jej účastnili všichni členové v původním složení. Ozzyho tak doplnil kytarista Tony Iommi, baskytarista Geezer Butler a bubeník Bill Ward.
Rozlučkový koncert se konal navzdory těžkému zdravotnímu stavu slavného frontmana. Osbourne trpěl Parkinsonovou chorobou, která mu byla diagnostikována už v roce 2003, veřejnosti se však svěřil až v roce 2020. Zhoršující se Osbourneův stav mu neumožnil dále koncertovat. Své poslední album Patient Number 9 vydal v roce 2022 a v roce 2023 zrušil všechna svá turné z důvodu zranění páteře.
I přes zhoršující se zdravotní stav Ozzy chtěl udělat poslední rozlučkové vystoupení, které se konalo jen pár dnů před jeho smrtí ve Villa Parku v Birminghamu, odkud Osbourne pochází. Na tomto koncertu vystoupilo spoustu legend rockové i metalové scény a Black Sabbath v původním složení zahrálo své největší hity. Ozzy, neschopný se postavit, seděl na krásném černém trůnu jako pravý král a v krátkém vystoupení ze sebe vydal maximum v impozantní show zakončené obrovským ohňostrojem.
O necelé tři týdny později umírá v kruhu svých blízkých. O jeho smrti informovala rodina.
V prohlášení se uvádí: „S velkým smutkem, který nelze vyjádřit slovy, oznamujeme, že náš milovaný Ozzy Osbourne dnes ráno zemřel. Byl se svou rodinou a obklopen láskou. Prosíme všechny, aby v této chvíli respektovali soukromí naší rodiny.“
Předběhl svou dobu
John Michael Osbourne se narodil 3. prosince 1948 v Aston Ville v Birminghamu. V 15 letech opustil školu a vykonával různé příležitostné práce, včetně práce v továrně, než založil několik kapel se svým školním kamarádem Geezerem Butlerem, který hrál na baskytaru.
Měl těžké dětství. Kromě toho, že žil v relativní chudobě, byl v 11 letech opakovaně sexuálně zneužíván dvěma chlapci: „Bylo to hrozné… Zdálo se, že to bude trvat věčně,“ řekl v roce 2003 deníku Mirror. Byl také uvězněn za vloupání: „Nebyl jsem v tom dobrý. Byl jsem k ničemu,“ přiznal .
Průmyslové prostředí dělnické třídy se promítlo do zvuku Osbourneova charakteristického hudebního projektu Black Sabbath, jehož těžký zvuk přinesl revoluci britské rockové hudbě. „Nechtěli jsme psát veselé popové písničky. Dali jsme tomu průmyslový nádech,“ prohlásil v rozhovoru o počátcích kapely. V roce 1965, před založením skupiny Black Sabbath, utrpěl kytarista Tony Iommi při práci v továrně na plechy úraz, při kterém přišel o špičky dvou prstů na pravé ruce. Iommi si vyrobil dva náprstky z plastu a kůže, aby zakryl chybějící konečky prstů. Kytarista začal používat lehčí struny a rozladil svou kytaru, aby mohl lépe uchopit struny svou protézou. Na počátku historie kapely Iommi experimentoval s různými rozladěními, včetně ladění C♯, neboli o 3 půltóny níže, než se usadil na ladění E♭/D♯, neboli o půl tónu níže od standardního ladění, což vytvořilo charakteristický zvuk Black Sabbathu a spolu s kapelami jako Led Zeppelin započalo heavy metalovou éru.

Ozzy Osbourne 1982
Osbourne s kapelou nahrál dalších pět úspěšných alb, ale stal se natolik závislým na alkoholu a drogách, že byl v roce 1979 propuštěn a nahrazen Ronniem Jamesem Diomem. Osbourne se nakonec do kapely vrátil pro album 13 z roku 2013, které se dostalo na vrchol hitparád v USA a Velké Británii. Black Sabbath také vyrazili na turné a svůj poslední koncert, před již zmíněným rozlučkovým, odehráli 4. února 2017 v Birminghamu.
Osbourne se krátce po odchodu z Black Sabbath vydal na sólovou dráhu albem Blizzard of Ozz, které v USA získalo pětkrát platinovou desku, celkem vydal 11 studiových alb.
Nejznámější incident s Osbournem se odehrál v roce 1982, kdy během vystoupení v Des Moines v Iowě ukousl hlavu mrtvému netopýrovi, o kterém se domníval, že je rekvizitou. Později šel do nemocnice, aby mu preventivně podali očkování proti vzteklině. Také tvrdil – a to potvrdil i jeho bývalý publicista Mick Wall –, že během nepovedené schůzky s nahrávací společností v roce 1981 ukousl hlavy dvěma holubům, které původně chtěl vypustit na znamení míru.
V roce 1991 vydal své šesté studiové album No More Tears, odkud pochází jeho hit Mama I'm Coming Home. Album se stalo několikrát platinové, získalo cenu Grammy a usmířilo bouřlivého frontmana s veřejností. Následující sedmé album Ozzmozis (1995) s vedoucím singlem Parry Mason získalo několik platinových a zlatých ocenění a ukázalo, že Ozzy je zpět a má stále co světu říct. Jeho legenda se rodila.
Reality show Osbournovi
Jeho životní láskou byla Sharon Osbourne, dříve Arden. Pár se seznámil v roce 1970, ale dali se dohromady až poté, co se Ozzy rozvedl se svou první ženou Thelmou Rileyovou, s níž má tři ze svých šesti dětí.
„Sharon je jako moje spřízněná duše – někdy ji miluju, někdy ji nemiluju, někdy jsem na ni naštvaný, někdy jsem do ní blázen, někdy na ni strašně žárlím, někdy ji chci zabít,“ řekl Ozzy o Sharon. Ta pracovala jako jeho manažerka poté, co byl vyhozen z kapely Black Sabbath. Mají spolu tři děti: Aimee (41), Kelly (40) a Jacka (39).
Společně se rodina objevila v reality show Osbournovi, která se vysílala mezi lety 2002-2005 na stanici MTV. Pořad ukazoval zákulisí Osbournovi rodiny, výstřelky jeho dospívajících dětí, temperamentní, avšak laskavou a milující Sharon a také samotného Ozzyho, který svým charakteristickým vystupováním bavil diváky, ale také nechal nahlédnout pod pokličku života rock n' rollové hvězdy, která musela každé ráno cvičením rozpohybovávat své alkoholem a drogami zničené tělo.
Reality show se neúčastnila jejich nejstarší dcera Aimee, která veřejně kritizovala celý koncept pořadu. Ten se však těšil divácké přízni i dobrému hodnocení a dal zrodu novému typu pořadů, které poodhalovaly všední dny slavných rodin.
Nesmrtelná legenda
Během své kariéry byl Osbourne uveden do britské hudební síně slávy a americké rock n'rollové síně slávy – dvakrát v obou případech, s Black Sabbath i jako sólový umělec. Má také hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy – stejně jako na Broad Street v Birminghamu –, cenu Ivor Novello a pět cen Grammy z 12 nominací. Kromě toho v průběhu let získal další ocenění, jako je cena NME Godlike Genius a cena Classic Rock Living Legend.
Prodal přes 100 milionů desek, je jedním z mála umělců, kteří měli v posledních šedesáti letech alba v první desítce. Hrál pro královské rodiny (dokonce i pro anglickou královnu) a významné osobnosti po celém světě, setkal se s prezidenty a vystupoval před miliony oddaných fanoušků na pěti kontinentech. Na začátku tohoto roku byl spuštěn Ozzyho CrytoBatz NFT jako jeden z největších projektů Celebrity NFT, jaký kdy byl vytvořen.
Další zdroje:
https://www.theguardian.com/music/2025/jul/22/ozzy-osbourne-black-sabbath-frontman-and-icon-of-british-heavy-metal-dies-aged-76
https://web.archive.org/web/20090305020833/http://iommi.com/images/spread.jpg
https://www.theguardian.com/music/2025/jul/22/ozzy-osbourne-the-peoples-prince-of-darkness-took-heavy-metal-into-the-light
https://en.wikipedia.org/wiki/Ozzy_Osbourne
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Sabbath
https://www.bbc.com/news/articles/c5yw7×lxqw9o
https://www.instagram.com/p/C5qikCyLT3I/?hl=en
https://clios.com/the-muse/music-2024-lifetime-achievement-ozzy-osbourne
https://www.cryptobatz.com/
Kniha: I Am Ozzy, 2009, ISBN: 978-80-7422-080-7