Článek
CHKO Český ráj je nejstarší chráněnou oblastí tohoto typu na našem území, její vznik se datuje do roku 1955. Krajina pískovcových skal a skalních měst, hlubokých roklí, jezer a rybníků, lesů a luk, které vévodí typická dvojice věží Panny a Baby zříceniny hradu Trosky. Krajina nedotčená velkým průmyslem a dosud nezadrátovaná sloupy vysokého napětí.
Kdo chce alespoň trochu poznat krásy Českého ráje, neměl by si nechat ujít Prachovské skály, zříceninu hradu Trosky, zámek Hrubou Skálu, hrad Valdštejn a Příhrazské skály se skalním hradem Drábské světničky.
Samozřejmě, že se na území Českého ráje nalézá mnohem více přírodních zajímavostí, nebo architektonických památek z naší historie, ale věřte mi, že pro začátek úplně postačí navštívit těchto pět míst, a tuto krajinu si prostě navždy zamilujete. Minimálně stejně, jako krajinu Českého Švýcarska s Pravčickou bránou.
Prachovské skály se svým skalním městem jsou bezesporu největší atrakcí Českého ráje.
Prachovské skály (SD video, zdroj: YouTube)
Vzpomínám si, když jsem před lety zavítal do tohoto kraje, že jsem při první návštěvě Prachovských skal potkal na jedné z vyhlídek postarší manželskou dvojici. Žena mne tehdy zaujala hlasitým zvoláním, které bylo plné obdivu, ale současně v něm byla i dosti velká dávka chlubivosti: „Tak vidíš, táto, my se loni trmácíme až do Kalifornie, a přitom stejnou krásu máme tady doma za rohem!“
Musel jsem s ní v duchu souhlasit. Kombinace lesů, skal a vody, to vždy bylo moje. A tak komu se líbí také, jistě uvítá tip na obec Jinolice, která leží nedaleko Prachovských skal. Jinolice jsou známým turistickým střediskem, na jehož území leží soustava rybníků, u kterých se dá kempovat. Nejznámějším je Oborský rybník, viz foto
Zřícenina hradu Trosky, která leží u obce Troskovice je naprosto světovým unikátem. Mezi dvojicí do černa zbarvených čedičových věží se rozprostírají zbytky středověkého hradu, jehož silueta se stala tak typickou pro oblast Českého ráje. Z obou vyhlídkových věží - respektive plošin - je vidět daleko do kraje, dokonce je možné spatřit 50 km vzdálený Ještěd.
zřícenina hradu Trosky (SD video, zdroj: YouTube)
Zámek Hrubá Skála je zámek jako z pohádky. Vlastně ne „jako“, protože řada pohádek se na něm skutečně natočila. Třeba ta o princi Bajajovi.
Kdo navštíví zámek Hrubou Skálu, nemůže si nechat ujít výlet do Zámecké rokle.
zámek Hrubá Skála a Zámecká rokle (SD video, zdroj: YouTube)
Hrad Valdštejn. Také na tomto hradě, nejstarším v Českém ráji, se natočilo velké množství pohádek. Do hradu se vstupuje přes dlouhý kamenný most. Zajímavosti je, že z jednoho křídla hradu se do protilehlého křídla prochází tunelem ve skále, ve kterém byla zásobárna vody. Z hradu Valdštejn je vidět vzdálená silueta Trosek.
hrad Valdštejn, nejstarší hrad v Českém ráji (SD video, zdroj: YouTube)
Skalní hrad Drábské světničky.
Tento skalní hrad naleznete u obce Dneboh. Tu mimo jiné „proslavil“ velký lesní sesuv půdy ve svahu pod skalním hradem. O hradu se říká, že se v něm ukrývali lidé během husitských válek, ale i později. Dnes po něm zůstaly rozvaliny, respektive čtvercové místnosti vytesané do skal.
Toto místo mám spojené s poněkud nešťastným zážitkem. Při pokusu pořídit fotoaparátem z vyhlídkové plošiny co nejkrásnější záběry jsem přehlédl na zemi natažený řetěz, chránící turisty před pádem ze skalní plošiny dolů do hlubiny, a natáhl jsem se tak nešťastně, že jsem si málem rozbil drahý fotoaparát. Je pravda, že to mohlo dopadnout ještě hůř. I přes tento zážitek nenechám na Český ráj dopustit. Jen člověk musí být při těch stoupáních po různých žebřících a schodech, nebo v prolézačkách či na vyhlídkových plošinách více opatrný, a nedívat se pořád jen na display mobilu. Aby nedopadl stejně jako horolezkyně Hana od Ivana Mládka, které se rozvázalo lano, a pak nechtěně předvedla turistické výpravě hrozné divadlo.
skalní hrad Drábské světničky (SD video, zdroj: YouTube)