Článek
Své odhodlání dát Česko dohromady stvrdilo SPOLU v roce 2021 podpisem koaliční smlouvy. V ní se SPOLU zavázalo občanům ke splnění osmi bodů svého programu. Připomeňme si, jaké to byly.
Osm předvolebních slibů koalice SPOLU:
- Je čas spojit síly, zkušenosti a společné hodnoty
- Je čas spojit rozdělenou zemi.
- Je čas na skutečnou politickou vizi.
- SPOLU pro spokojené rodiny, zdravé životní prostředí a vzdělané děti.
- SPOLU pro ekonomicky zdatné Česko.
- SPOLU pro právní stát a západní hodnoty.
- SPOLU pro vás.
- SPOLU dáme Česko dohromady!
Sliby a skutečnost. Jaká je realita po třech letech vlády Petra Fialy?
Ad 1) Síly se sice „spojily“, ale nevydržely. Právě díky „zkušenosti“ ze společného vládnutí se pětikoalice rozpadla. Za rozpadem stála nechuť Pirátů sdílet „společné hodnoty“, jako je například kmotrovský přístup ODS při zadávání veřejných zakázek. Piráti, rok před příštími volbami, se rozhodli z vlády odejít. Aby na ODS nepadl stín, předseda Pirátů Ivan Bartoš byl rychle „odejit“ kvůli jím nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení. Ačkoliv tento důvod uvedl sám premiér, věřit by mu mohl jenom prosťáček. Možná ale, že za vším byla geniální taktika Pirátů - vymezit se proti vládě, ve které byli tři roky, a zvýšit tak své šance v příštích volbách do sněmovny. Snad volič není tak hloupý, aby zapomněl, kdo s kým tu po tři roky vládl. Ale odpovězme si na otázku, zda se SPOLU podařilo “ spojit síly, zkušenosti a společné hodnoty"? Myslím, že ano. Všechny strany totiž tři roky táhly za jeden provaz, a za tu dobu z Česka udělaly potápějící se Titanic.
Ad 2) Podařilo se SPOLU spojit rozdělenou zemi? Realita je taková, že za vlády P. Fialy došlo ještě k jejímu většímu rozdělení. Stačí jen sledovat příspěvky v různých diskuzích pod články na novinkách.cz. Rozdělení lidí se projevuje snad ve všech současných společenských tématech: ať už jde o postoj k migraci, o podporu státu ukrajinským uprchlíkům, vojenskou a finanční podporu Ukrajiny, nebo o to, zda je pro Ameriku lepší D. Trump než K. Harris. Rozdílný pohled mají lidé v otázce starobních důchodů, nebo platů státních zaměstnanců – učitelů, hasičů, policistů. Vášně vyvolávají postoje k LGBT komunitě, možnosti uzavírat sňatky mezi partnery stejného pohlaví, nebo to, zda si dítě může samo rok co rok určovat, jakého je pohlaví. Existuje velice málo oblastí, ve kterých by panovala mezi občany všeobecná shoda. Určitě také v poslední době nepanuje shoda v tom, zda je pro nás EU přínosem, a jak se dívat na uzavření míru na Ukrajině za cenu územních ztrát, nebo na vyjednávání Fica či Orbána s Putinem. Až po malicherné hádky, kdo je větší písničkář, zda Hutka nebo Nohavica, nebo zda je M. Pekarová schopna či ne předsedat poslanecké Sněmovně.
V jedné věci se ale SPOLU podařilo sjednotit veřejnost: podle výsledků veřejných výzkumů společnosti CVVM je většina lidí proti pokračování této vlády, pozitivně ji hodnotí pouze 18% respondentů. V dlouhodobém srovnání je současná vláda hodnocena hůře, než všechny předchozí vlády od roku 2014.
Ad 3) Co je „polickou vizí“ této vlády? Je to zhoršení vzájemných vztahů například se Slovenskem? Nebo požadavek ministryně obrany J. Černochové z října minulého roku, aby Česko vystoupilo z OSN? Či souhlas s genocidou všech Palestinců, jako odveta za teroristickou akci militantní islamistické skupiny Hamas na území Izraele? Nebo podpora sil, které v Sýrii svrhly režim prezidenta Asada, které ještě poměrně nedávno svět označoval jako teroristické? Je politickou vizí SPOLU jít proti Rusku a Číně? V globální politice platí, že pokud je jedna velmoc oslabena, dochází vždy k rozpínavosti druhé. Vystřídáme naivně závislost na jednom dodavateli plynu závislostí na druhém, přičemž ten nový bude prodávat plyn za 5× vyšší ceny?
Ad 4) Zajistilo SPOLU lepší životní prostředí? Po drastickém zvýšení cen energií těžko. Stačí se podívat, čím vším lidé topí, jaký kouř se valí z komínů, a jak se dýchá na menších vesnicích. „Spolu pro spokojené rodiny“ občanům paradoxně přineslo zvýšení daní téměř ze všeho, přestože se ODS zavazovala, že ke zvýšení daní za její vlády nedojde. Deklarovaný záměr SPOLU zvýšit vzdělanost dětí nejlépe dokumentuje rozpor mezi jeho slovy a činy: vláda nastoupila s tím, že školství a vzdělání je priorita, a krátce poté přišel od ministra financí Stanjury návrh, že ze školství sebere 30 miliard, aniž by k tomu podal nějaké vysvětlení. Třetina dětí dnes trpí psychickými problémy, polovina neumí zvládat běžné stresové situace. Stát je neumí ochránit (anebo reaguje příliš pozdě) před cukrovinkami, které obsahují návykové látky. Před vysoce škodlivými energetickými nápoji. Takhle nevypadá zájem státu o naše nejmenší. Dnešní rodiny „jsou tak spokojeny“, že se v nich už neplánuje narození dalších dětí.
Ad 5) V čem je potom dnešní Česko ekonomicky zdatnější, než bylo za předešlé vlády? Ekonomické ukazatele se za této vlády nelepší, ekonomika se propadá. Meziroční poklesy letos v květnu, červnu, červenci a říjnu jsou v rozmezí 2 až 3%. Rozpočet na rok 2025 je pouze lhaním do vlastní kapsy, protože nadhodnocuje příjmy a záměrně snižuje výdaje. Bohužel, takový rozpočet, který by neprošel za prezidentů Klause ani za Zemana, podepsal pan prezident bez připomínek. Žádné dotazy, žádná vysvětlení, nic. Sněmovna, Senát, i pan prezident, představují pro opozici větrné mlýny, se kterými svádí marný boj: tato trojice si prosadí vše, co se jí zamane, bez snahy akceptovat rozumné opoziční návrhy. Vládní přesila ve sněmovně musí konat rychle, protože ví, že v říjnu příštího roku volič otočí přesýpacími hodinami.
Ad 6) Právní stát. V právním státě by se nemohlo stát, aby Ústavní soud vykládal právo retroaktivně - jde o jeho nález ve věci podání ústavní stížnosti ANO na rozhodnutí vlády o snížení valorizace důchodů a stížnosti na procedurální záležitosti při hlasování. V právní státě by se nestalo, aby předsedkyně sněmovny krátila čas pro vystoupení poslancům s přednostním právem. Aby předsedům politických stran vypínala mikrofony. Aby ukončovala rozpravy, aniž by mohli vystoupit všichni přihlášení do diskuze.
Ad 7) SPOLU „pro Vás“. Zbytečné komentovat dvě nic neříkající slova. Ale možná „pro vás“ je myšleno zdražení dálničních známek „pro vás“, zdražení plynu o 132% „pro vás“, černého uhlí o 90%, vajec o 62%, brambor o 52%, másla o 40% zvýšení DPH na nealkoholické nápoje, nebo zvýšení spotřební daně u lihovin o 10%. Zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky o 10% v roce 2024 a pak každý rok o 5%, jakož i o zvýšení ceny zahřívaného tabáku o 15% a pak každý rok v následujících čtyřech letech. Současně se zvýšily náklady na bydlení, včetně nájmů a cen nemovitostí, což ztěžuje dostupnost bydlení. Fialova ODS před volbami slibovala nezvyšovat daně. Realita? Za vlády Petra Fialy se daně a odvody zvýšily o dalších 80 miliard. Vládou prosazené prodlužování věku pro odchod do starobního důchodu a postupné snižování výše důchodů dopadne na všechny, co jsou dnes v produktivním věku, na nejmladší generaci nejvíc. Jak má mladý člověk ušetřit na svůj důchod, když po založení rodiny platí hypotéku, drahé energie, financuje děti, investuje do jejich vzdělávání, po dobu 18ti a více let?
Ad 8) Podařilo se Spolu dát za 3 roky vlády Česko dohromady? V čem? Když se SPOLU nepodařilo splnit tento - osmý - slib, dá premiér lidem další: Češi mohou mít do čtyř let německé platy! Má to ale podmínku: musí znovu volit jeho SPOLU.
Závěr?
Tříletá zkušenost s vládou P. Fialy odhalila, že „projekt Spolu“ byl od samého počátku účelový slepenec s jediným programem „Antibabiš“. Slepenec vyhrál nejspíš kvůli znechucení lidí z proticovidových opatření Babišovy vlády, ale svoji roli sehrály také setrvalé ataky na A. Babiše, ohledně jeho údajné spolupráce s STB a zneužití dotací na Čapí hnízdo, tak jako naděje spojované s novou štikou v rybníku – se stranou Pirátů. Slepenec SPOLU dal lidem sliby, ze kterých nesplnil nic. Vládním stranám teď bude před příštími volbami poskytovat alibi: všechny se mohou vymlouvat na druhé, že právě a jen kvůli nim nemohly prosazovat svůj volební program, jak původně chtěly. Bylo by špatné, kdyby jim volič sedl na lep podruhé. Úplně STAČILO jednou.
Nedá mi to, abych vám na závěr nepoložil tři otázky: V čem byla Fialova vláda lepší než ta Babišova? Je dnes lépe, než bylo za Babiše? A kam současná vláda Česko za ty tři uplynulé roky posunula?
Všem děkuji za slušné názory v diskuzi.
Anketa
Anketa
Zdroje: