Hlavní obsah

Putování po rozhlednách: Rozhledna na Velké skalce v Mokré u Brna

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Rozhledna v Mokré u Brna. Za ní jsou umístěny obrovské vodojemy

V těsné blízkosti Brna se nalézá několik krásných rozhleden, které byly postaveny po roce 2000 s přispěním Evropské unie. Série článků pojednává o rozhlednách na Brněnsku.

Článek

Rozhledna na Velké skalce v Mokré-Horákově u Brna (mapy.cz) byla zpřístupněna v roce 2016. Tvoří ji ocelová konstrukce s vřetenovým schodištěm o výšce 9 m a průměru 4 metry. Z rozhledny je krásný výhled do údolí na obci Mokrou, na lesy nad Mariánským údolím a v opačném směru na místní vápencový lom v Mokré. Za jasného počasí jsou z rozhledny dokonce vidět asi 50 km vzdálené Pálavské kopce.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

výhled na Mokrou u Brna

Obec Mokrá Horákov leží asi 12 km severovýchodně od Brna v členité, převážně zalesněné krajině jižní části Drahanské vrchoviny. Na katastrální území obce zasahují CHKO Moravský kras a přírodní rezervace Údolí Říčky.

Nejstarší zmínka o Horákovu pochází z roku 1371. Ves byla původně samostatným panstvím s hradem. Horákovský hrad ale zanikl asi na konci 14. století za válek mezi markrabaty Prokopem a Joštem. Zbytky hradu jsou dodnes zachovány v lese na ostrohu „Nad Muchovou boudou“ v Mariánském údolí. A co je na místě zajímavého?

V Mokré se nalézá obrovský vápencový lom a cementárna. Dlouholetou tradici výroby vápna na katastru v Mokré potvrzují nejen písemné prameny, ale i archeologické nálezy. Nalezena zde byla například šestikomorová pec v areálu lomu ze 13. století.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

pohled z rozhledny na vápencový lom

Okolí Mokré a Horákova (a nedalekých Velatic) proslavilo velké množství archeologických nálezů, a obce tak daly své názvy celým významným kulturám.
Kulturu horákovskou například reprezentuje nález hrobu z doby halštatské (starší doba železná) v místě zvaném Hlásnica.

Při jihozápadním okraji katastru Horákova byl za minulého režimu umístěn tajný objekt protivzdušné obrany Brna. Bylo v něm 32 bojových raket, přičemž 6 raket bylo trvale v pohotovosti na třech odpalovacích rampách k odpálení do čtyř minut. Činnost oddílu PLRO byla ukončena až k 1.12.1994, tedy pět let po Sametové revoluci. Dnes je objekt zpřístupněn veřejnosti k prohlídkám. (mapy.cz)

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

pohled na lesy nad Mariánským údolím

Ale zpět k rozhlednám, těm z oceli. Věděli jste, že se v prostoru rozhleden, které tvoří ocelová konstrukce, obecně nedoporučuje pobývat před bouřkou, během ní, i krátce po ní? Hrozí u nich velké nebezpečí zásahu bleskem. Přestože to víme, mnohdy si to ani neuvědomujeme.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

v Mokré bydlí vtipálci

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Nebo umělci - amatéři?

Anketa

Věděli jste, že "není dobré" stát pod rozhlednou z oceli v době bouřky?
ano
0 %
ne
0 %
Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

V „Putování po rozhlednách“ jsme už společně navštívili:

Babí lom - Lelekovice u Brna

Alexandrova rozhledna - Adamov u Brna

Ostrá Horka - Soběšice u Brna

Akátová věž - Židlochovice u Brna

rozhledna na Starém vrchu - Hustopeče u Brna

Zdroje:

Místní turistická informační tabule

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz