Článek
Rozhledna stojí zhruba v místech původní dřevěné Ripkovy vyhlídky, po které jsou stopy v lesním terénu (shluky balvanů, sešlapané kamenné schody, atd.) ještě dobře patrné.
Rozhledna válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu, a proto je až neuvěřitelné, že všechen stavební materiál byl vynesen nahoru místními dobrovolníky z TJ Sokol Lelekovice. Jejich ruce vynesly po strmé cestě na 30 metrů krychlových kamene, 70 kubíků písku, a množství železného materiálu na výrobu zábradlí a točitých železných schodů. Pro představu - běžně naložená Tatra uveze 5 až 6 kubíků zeminy.
Na dnešní poměry stavba stála pouhých 160 000 Kčs a byla hotova během několika měsíců, když se na ní odpracovalo na 6 000 brigádnických hodin.
Návštěvníky na první pohled zaujme načervenalá barva místní půdy a skalisek, která jsou tvořena slepenci oblázků, které lze vidět na jiných místech v okolí Brna. Jde o 370 milionů let staré rudofialové slepence, po kterých je třeba pojmenován známý brněnský kopec poblíž výstaviště, v jehož úbočí najdeme bývalou dělnickou kolonii.
Zajímavé jsou rovněž zakrslé kmeny bříz a borovic, vyrůstajících z nehostinného pískovce. Vůbec celá lokalita si drží nízkohorský charakter, ostatně zde skutečně rostou rostliny, v jejichž názvu slovo „horský“ je, jako rozrazil horský, růže alpská a nebo čarovník alpský.
Říká se, že za jasného počasí jsou odtud vidět vzdálené vrcholky Alp.
Zajímavá místa v okolí: Vranov - hrobka Lichtenštejnů, Habrůvka - Lichtenštejnský pomník, Vilémovice - propast Macocha, Rudice - propadání, Punkva, jeskyně Býčí skála, barokní poutní kostel ve Křtinách od J. B. Santiniho, Stará huť - Josefov, Bílovice nad Svitavou a celá oblast Moravského Švýcarska.