Článek
Ve zbytcích pravěkého ohniště o průměru asi 10 m ležela soška společně s kamennými nástroji a zvířecími kostmi. Byla rozlomena na dva kusy ležící asi 10 cm od sebe. Nález sošky způsobil, že se jméno malebné moravské vinařské obce Dolní Věstonice okamžitě rozlétlo do celého světa.
Stáří sošky z pálené hlíny velké asi 12 cm se odhaduje na cca 30 000 až 25 000 let a její cena je nevyčíslitelná. Proto její občasné přesuny z Brna do Prahy apod. zajišťuje speciální eskorta ostrých hochů se samopaly a dost často se místo originálu vystavuje raději její kopie – pro jistotu. Vždyť jde o nejstarší známou keramickou sošku ženy na světě a o třetí nejstarší zpodobnění lidské postavy na světě.
Obecně jsou „Venušemi“ (byly jich nalezeny desítky až stovky) označovány sošky nahých žen, zdůrazňující typické ženské pohlavní znaky. Jejich význam spočíval v zabezpečení plodnosti rodu.

tato dřevěná venuše stojí ve Strachotíně
V kraji pod Pálavou jsou na svou venuši hrdí - tuto najdete ve vinařské obci Strachotín.
V létě 2004, kdy byla soška zkoumána pomocí tomografu ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA), došlo k překvapivému objevu - na hýždích sošky byl nalezen otisk prstu asi desetiletého dítěte.
Věstonická venuše je dnes uložena v Moravském zemském muzeu v Brně ve sbírkách ústavu Anhropos. Stala se symbolem české archeologie a přitahuje pozornost k českému kulturnímu dědictví. Je výjimečná - nikde jinde na světě se v době lovců mamutů keramické sošky nedělaly.
Anketa
Zdroje: