Článek
Původní tvrz byla v držení moravských markrabat Jana Jindřicha a Jošta, a od roku 1407 ji vlastnili Valdštejnové, Pernštejnové a Žerotínové. Ti tvrz nechali přestavět na renesanční zámek. V roce 1616 kupuje zámek Adam mladší z Valdštejna. Po něm získává panství Filip Ludvík Václav, který zámek přetváří do baroka. V letech 1743 až 1819 má zámek v držení rod Ditrichštejnů. Po nich přechází do rukou potomků Habsburka Leopolda II., kteří ho měli až do roku 1919, pak zámek připadl československému státu.
Mezi první a druhou světovou válkou zde často pobýval náš první president, Tomáš Gariggue Masaryk. K připomenutí jeho pobytů byla při vchodu do zámecké obory umístěna pamětní deska. V roce 1930 mu zde - v západní části parku - byla vysazena pamětní lípa.
Zajímavostí Židlochovického zámku je fakt, že se zde v roce 1858 narodila pozdější španělská královna Marie Kristina Španělská, a že zde roku 1874 zemřel arcivévoda Karel Ferdinand Habsburský, její otec. Další pak, že v oboře je zachována „lavička Petra Bezruče“, která nese jeho verše určené T.G.M. A určitě zajímavý je i fakt, že zámek je veřejnosti otevřen pouze jeden den v roce, a to první víkend v září. Z boku zámku sídlí ředitelství Lesního závodu Židlochovice, samotný zámek je využíván jako hotel a pořádají zde i svatby.
Naproti tomu je přilehlá obora o výměře asi 23 hektarů otevřena veřejnosti celoročně a zdarma. V parku roste 25 druhů jehličnatých a přes 80 druhů listnatých dřevin, a nejexotičtějším stromem je zde jistě největší jihomoravská „maklura oranžová“, původem severoamerický strom je asi 20 metrů vysoký a s šesti kmeny.
Zámek je kulturní památkou České republiky, a přilehlá obora je místem, které určitě stojí za to navštívit v jakoukoliv roční dobu. Zámek na MAPY.CZ A když už budete v „Židlích“, můžete se jet podívat i na rozhlednu Výhon, z které je krásný výhled na Brno a na Pálavu.
Anketa
Zdroje:
stoplusjednicka.cz Markýz Gero
Fotogalerie: album Židlochovická zámecká obora