Hlavní obsah
Lidé a společnost

Z brněnských pověstí: Jak dělová koule vyrazila pohár z ruky

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Děla na brněnské pevnosti Špilberk

Generál Torstenson, velitel švédských vojsk, která v době třicetileté války obléhala Brno, neměl vůbec dobrou náladu. Od rána mu přinášeli jednu špatnou zprávu za druhou.

Článek

Na začátku obléhání byl přesvědčen, že s tou myší dírou, jak Brnu říkal, budou hotovi do tří dnů a tu starou holou studenou kuchyni - to byl pro něho hrad Špilberk - zdolají nejpozději do jednoho týdne. Ale nestalo se tak, jeho vojska obléhala Brno již čtvrtý měsíc.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

brněnská pevnost Špilberk bývala i tzv. „žalářem národů“, ve které byli vězněni političtí odpůrci Habsburské monarchie

Toho dne Torstensona zase hrozně trápila dna. Ležel natažený v židli před svým stanem a v duchu si říkal, že by s radostí dal tři tuny zlata za to, jen kdyby nemusel to proklaté město obléhat. Aby si trochu spravil náladu, poručil si nalít vína. Sotva však uchopil korbel a začal ho zvedat k ústům, zazněl z hradu Špilberk výstřel. Jako blesk přiletěla dělová koule a vyrazila mu ho z ruky. Thorstenson zbledl a řekl: „Byla to opravdu mistrovská rána, ale raději mi příště doneste menší pohár, aby ten na kopci měl menší cíl.

Foto: Jindřich Bíža. vlastní foto

dělová koule na Špilberku

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

památník k připomínce Třicetileté války a obléhání Brna Švédy

To se rozumí, že se zpráva o té události rychle roznesla a Brňané byli jaksepatří hrdí na to, že jejich střelec ze Špilberku umí tak výborně mířit. V nějaké knize bylo zapsáno i jeho jméno, ale dnes už je nikdo nezná.

A víte, jak se jmenoval udatný velitel obránců města Brna? Nebo jakou roli v záchraně Brna sehrál obraz Černé Madony svatotomské z kostela sv. Tomáše? Zde najdete článek o R. Souchesovi a tady si zase můžete přečíst pověst o Černé Madoně.

K hradu Špilberk se váže ještě jedna, mírumilovnější pověst. Je to pověst o „Praporkové věštbě“ královny Elišky Rejčky, na základě které nechala postavit klášter na Starém Brně a kostel v Králově Poli.

Anketa

Navštívili jste někdy brněnský hrad Špilberk?
ano, vícekrát
0 %
ano, jednou
100 %
ne, ale chystám se
0 %
ne, a ani mne neláká
0 %
Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Zdroje:

původně napsáno pro mojebrno.jecool.net

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz