Článek
Samozřejmě přesné údaje nemá nikdo. Dokonce ani obě z přímo bojujících stran, i ty spíše odhadují ztráty nepřítele a mnohdy i ty svoje. Natož my, nezávislí pozorovatelé. Válečná propaganda o ztrátách nepřítele zamlčující či minimalizující vlastní je známá už od starověku. Viz legenda o bitvě u Thermopyl, nebo německá novinová zpravodajství během první světové války. A pochopitelně, ku pozvednutí ducha bojujících národů, se válečná propaganda o vlastních úspěších objevuje i dnes na obou stranách.
Ovšem máme k dispozici odhady světových analytiků, kteří se přímo konfliktem zabývají, stejně jako specializované servery ověřující zničenou techniku dle fotodokumentace. Ti obvykle dávají víceméně za pravdu dennímu hlášení ukrajinské armády. Snad jen s dovětkem, že ruské ztráty na personálu jsou včetně zraněných, tzn. eliminovaných, je zhruba třetina z tohoto počtu. Jaké ztráty má ukrajinská armáda, lze poměrně těžko odhadovat. Rusko žádné údaje nezveřejňuje, a když se Putin zmíní o 40 – 50 tisících ukrajinských vojáků měsíčně, patrně se jedná o číslo vycucané z prstu. Analytici se shodují na poměru ztrát zhruba na 1:5 ve prospěch Ukrajiny, tedy odhadem měsíčně kolem 7 tisíc, spíše méně.
Pokud bychom tedy vztáhli Putinovu myšlenku, že čas hraje pro Rusko, na armádu, pak bychom měli hledět, jak dokáží ztráty doplňovat obě strany. Vzhledem k tomu, že Rusové nehledí na ztráty personálu, a vlastně ani techniky (snad vyjma letadel), tak ztrácí logicky více než Ukrajina. A to tolik, že zničenou techniku nestíhají nahrazovat. Přičemž Ukrajina sama příliš techniky nevyrábí a pokulhávají i nové odvody personálu a jeho výcvik. Ovšem Ukrajina má za zády ekonomické obry jako Evropu a USA. Ano, Evropa se teprve lenivě probouzí po mírovém ukolíbání, nicméně zbrojní výroba již začíná nabírat vyšší obrátky než za posledních 30 let. Nehledě na to, že stále se v Evropě sem tam nachází zbytná technika, kterou je možné na Ukrajinu poslat.
Co ale rozhodně nehraje Rusku do karet, je čas v ekonomice. Ruská ekonomika byla poměrně značně závislá na dovozu ze západu i na vývozu na západ. Oboje ustalo po vyhlášení sankcí. Jistě, Rusové mají nějaké zásoby, ledacos si umí vyrobit sami (byť ne tak kvalitně), ale postupně se technologické zabezpečení ztenčuje. Penězovod v podobě vývozu nerostného bohatství sice nese peníze, ale zdaleka ne tolik, kolik by mohl. Čína si nízké ceny hlídá velmi dobře.
Velkým problémem postsovětského obra je, že v Rusku celkem rychle ubývají obyvatelé, a tento problém je ještě nově zesílen o lidi ztracené v bojích na Ukrajině. K tomu nutno dodat, že boje na Ukrajině zaměstnávají nejen vojáky bojující v první linii, ale i lidi starající se o logistiku a zázemí. Taktéž vojenský průmysl si uzurpuje daleko víc lidí než předtím. Tedy logicky Rusku pomalu dochází pracovní síla. A čas to jen zhorší.
Ačkoliv Rusko se kasá, kterak mu HDP roste, což je nejspíš i pravda, tak celková situace zase tak růžová není. Pokud HDP investujete do tanků a munice, které pro stát nemají absolutně žádný užitek, jde pouze o pálení peněz. Peněz, které pak schází jinde, např. ve zdravotnictví, opravách infrastruktury, vzdělání a dalších investicích do budoucnosti země. A čím déle tento stav potrvá, tím větší problém v budoucnu přijde.
Ukrajina naproti tomu již víceméně nemá co ztratit. Je to země zcela ochromená válkou, kde veškeré úsilí směřuje k tomu, zůstat naživu. Ano, Ukrajina leží na lopatkách, ale na měkké matraci, kterou jí dělá USA a Evropa. Jednou možná bude muset platit za to, co jsme pro ni udělali, stejně jako jsme my po druhé světové válce spláceli „provoz“ pilotů v Británii.
Ať se na to podíváme z jakékoliv perspektivy, pak se zdá, že čas je naopak na straně Ukrajiny, nikoliv Ruska, jak se patrně mylně domnívá Vladimir Putin. A naším přáním, ať již lidským (pomoc napadené zemi), nebo ekonomickým (pokud nebude existovat Ukrajina, nikdo nám logicky nic nesplatí) by mělo být, aby Rusům došel dech co nejdříve a nemuselo se čekat na to, až je porazí čas. Bude-li to zítra, tak jedině dobře pro obě země. Prohraná válka nikdy moc pozitivního nepřinesla, v lepším případě se vše vrátí do starých poměrů.