Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak dlouho bude ještě Trump v čele USA?

Foto: www.pixabay.com

Trumpova vláda leží v žaludku mnoha vládám i firmám. A pokud bude pokračovat v nastaveném kurzu, patrně přijde tlak, aby otočil kormidlem. Dobrovolně, nebo nedobrovolně. Co z toho může vzejít, raději nedomýšlet.

Článek

Křeslo v oválné pracovně drží Donald Trump v současné chvíli již zhruba dva a půl měsíce. Za tu dobu toho stihl skutečně hodně. Z těch pozitivních věcí se zatím ale moc neukázalo. Z původního hesla frakce MAGA, udělat Ameriku zase velkou, se postupně stává pravý opak. Celní válka pochopitelně zasáhne celý svět a zboží se zdraží nejen u nás, ale i v Americe. Jenže ačkoliv se v řadách MAGA zdálo, že celní válka je odvětví, kde USA tahají za delší provaz, vypadá to, že ten delší kus nakonec drží spíše Čína. Nejednoznačná celní politika také způsobila prudký pokles zejména Amerických akcií, což vyvolalo vlnu znepokojení a investiční trhy se propadají. Navíc přicházejí bojkoty amerického zboží, takže tamní firmy pocítí propad tržeb. Jelikož jde o celosvětové značky, bude propad poměrně citelný.

Trumpovo a Muskovo vměšování do vojenských záležitostí, i kauza s únikem citlivých informací při plánování vojenských operací, nevrhají na americký zbrojní průmysl příliš dobré světlo. Nutno k tomu dodat, že americký zbrojní průmysl je jedním z nejsilnějších na světě a značnou měrou se podílí na přílivu peněz do americké pokladny. Jenže v důsledku ukončení (a následně znovu obnovení) vojenské pomoci Ukrajině, vypnutí některých systémů Ukrajině dodaných amerických stíhaček se některé země rozhodly zrušit kontrakt na americké stíhačky F-35, jiné země tento nákup stále ještě přehodnocují. Bojí se totiž, že by je v budoucnu také mohla potkat zlovůle ze strany výrobce. A tyto kontrakty stojí miliardy dolarů, nejde tedy o žádné drobné zakázky.

Sečteno a podtrženo, zatímco Trump sliboval opět velkou a silnou Ameriku, příliš se to nedaří. Možná má v záloze nějaký skrytý trumf, kterým celému světu vytře zrak, ale zatím to vypadá spíš na to, že se v rámci nacionalismu hodlá spíše mstít a dělat ramena. A to navíc značně chaoticky. Celý svět každé ráno sleduje, jaká další pohroma zrovna Trumpa přes noc napadla. Trumpovou politikou bylo za pár dnů smazáno to, co v USA budovali více než sto let. Tedy vzájemné globální vztahy nejen s Evropou a veškerá politická přátelství i rivalita. Do nástupu Trumpa do svého druhého prezidentského období byl svět, jaký byl, a my jsme ho většinou měli rádi. Vyhovoval nám (samozřejmě vždy s nějakou výhradou) politicky i ekonomicky. A nyní jsme o ten starý svět přišli. MAGA odstartovala změnu, která se nemůže líbit nikomu. Jestli je to záměr nebo nehoda, těžko říct.

V tomhle ovzduší si nejeden člověk řekne, že bez Trumpa by nám bylo lépe. Nechť si vede vlastní podnikatelské impérium, ale ať nevede hlavního lídra světové politiky. Jenže my s tím jen těžko něco uděláme. Můžeme na Trumpa tlačit skrze obchodní válku, ale jednak to nepřinese užitek ani jedné straně a jednak to Trumpa spíše ještě víc zatvrdí. Na řadě jsou nyní sami Američané.

Jak dlouho Trump v Oválné pracovně ještě vydrží? Těžko říci. Minimálně za čtyři roky přijde zúčtování ve formě voleb. Ale vzhledem k nevyzpytatelnosti Trumpových kroků bychom klidně mohli věřit tomu, že podobně jako u Putina, ke kterému má poměrně blízko, je dost dobře možné, že se nějak upraví americká ústava a Trump bude v prezidentském křesle nadosmrti.

Naštěstí pryč jsou doby, kdy byli politici odstraňováni násilně. I když sám Donald Trump by nám mohl vyprávět… Revoluce také v současné době probíhají jen v banánových republikách. Vyspělý svět má ke změně kurzu a vlády demokratické volby. I když je poměrně významně zvládá ovlivňovat Rusko, na což je třeba dávat si bedlivý pozor. Stačí to ale v tomto případě, kdy se Trump nebojí poslat své fanoušky obsadit Kapitol? Situace v USA může být natolik vyhrocená, že může dojít naprosto k čemukoliv. Mnoho lidí už nyní přišlo o nemalé finanční prostředky. Mnoho firem v současné době začíná pociťovat jednak celní válku, jednak nevoli vůči americkým výrobkům. Tito dotčení by mohli tlačit Trumpa do kouta, aby vrátil USA tam, kde byly, když podruhé nastoupil do úřadu. Lidem s ním jednou dojde trpělivost. Zdali takových ale bude dost, těžko říci. Nepředpokládám však, že by s ním hnuli po dobrém. Záleží tedy na nich, nakolik „na sobě nechají štípat dříví.“ A v této atmosféře se obávám i nejhoršího, což nám zprostředkoval film Občanská válka. Před rokem ještě sci-fi, dnes jedna z nepěkných reálných možností. Tak doufejme, že to půjde po dobrém, nebo že se Trump „vyblbne“ a dá se svým „kolem štěstí“ pokoj.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz