Článek
Čas dovolených u moře se kvapem blíží a před zrcadlem se nám zdá, že naše postava není úplně ideální na letní prezentaci v úsporném plavkovém oblečení. Obzvláště po Velikonocích, kdy to mnozí přehnali s mazanci, beránky, koláčky i alkoholem. (Mimochodem, k tomu, abychom zdravě hubli, nám ta velikonoční vajíčka mohou pomoci.) Pupík je větší, než bychom chtěli, váhu při udání aktuálních hodnot proklínáme, a propadáme depresím, že se nebudeme u bazénu a na pláži prezentovat tím nejlepším způsobem.
Dá se s takovou situací ještě něco dělat? Základní odpověď nám poskytne doba odletu. Pakliže máte zarezervovaný hotel a letenky v polovině května, pak s tím už asi nic moc nenaděláte. Ale většina lidí si dovolenou šetří na červen, spíše pak na prázdninové měsíce. Což odráží i stoupající cena hotelů v tomto období. Ale pokud máte zájezd naplánovaný na polovinu června, pak pro vás mám dobrou zprávu. Do plavek ještě zhubnout stihnete. Ale nebude to zadarmo, bude to utrpení a výsledek nebude úplně takový, jaký bychom chtěli. Samozřejmě bude také nutné počítat s věčně prázdným žaludkem. A také bude potřeba počítat se strašákem v podobě jojo efektu.
Pokud se tedy rozhodnete ještě stihnout shodit pár kilo a zformovat postavu, máte ještě šanci, ale je třeba být důsledný a začít pořádně makat. Důležité jsou tři věci, ostatně jako vždy, když chceme hubnout, ovšem v tomto případě jsou ještě mnohem důležitější. Těmi třemi body jsou: jídlo, pohyb, spánek.
Jídlo
Předpokládám, že tento bod čekali snad všichni. Pokud máme v úmyslu hubnout, pak se to musí předně odrazit na našem talíři. Bude třeba podstatně snížit příjem kalorií a změnit jejich podobu. Rozhodně nedoporučuji jídlo vynechat zcela, z něčeho žít musíme, ovšem je potřeba se nad tím více zamýšlet a odříkat si víc, než kdy jindy. Ranní rohlík s máslem a salámem je sice fajn, co se týká příjmu bílkovin, ale kaloricky na tom není úplně nejlíp. Ráno je daleko lepší zkusit nastartovat den třeba jogurtem, samozřejmě nesladkým, ovesnými vločkami, nebo nějakou zeleninou. Ovoce je tak trochu potvora, má dost cukrů, ale jablkem po ránu taky nic nezkazíme a kdo je zvyklý na ranní přísun cukru, tomu to může pomoci.
Obědy a večeře bychom měli přijímat normálně, ale snažit se vyhnout zbytečně kalorickým jídlům a máme-li možnost, vybírat si spíše „zdravé“ pokrmy. Polopaticky řečeno místo svíčkové si dát caesar salát. A když už nemáme jinou možnost a musíme volit mezi řízkem s bramborovým salátem a gulášem, pak by bylo dobré alespoň snížit porce a jeden, dva knedlíky vrátit (případně si prostě o menší porci říci rovnou). Je to smutný pohled, ale já vás na začátku varoval, že to sranda nebude.
Večeře také není dobré přehánět. Někdo se bez teplé večeře neobejde, někdo není zvyklý jíst večer vůbec. Ovšem kdo hubne, ten bude mít večer hlad zcela jistě a bude přemýšlet, jak se zaplnit. Usínat s prázdným břichem je dost náročné, proto by to chtělo něco, co nám dlouho vydrží. Třeba tvaroh, vajíčka a podobně. Hlavně ne nic zbytečně kalorického.
Brambůrky vyměníme za okurku, koláček za řapíkatý celer, snížíme porce a on se efekt dostaví. V dnešní době nám dost mohou pomoci různé kalorické tabulky, které nám spočítají kalorie a jejich ideální poměr.
Pohyb
Ani zde nepředpokládám, že bych někoho překvapil. Ke snížení váhy a vytvarování postavy je pohyb jedním z klíčových prvků. Můžeme volit mezi mnoha druhy pohybu, podle toho, který nám více vyhovuje. Někdo rád běhá, někdo plave, jiný se zase rád potrápí v posilovně. Ať už je nám sympatické cokoliv z toho, pak je důležité najít si na pohyb trochu času. Samozřejmě je jasné, že během spálíme 100 kcal rychleji než pomalou procházkou. Často se říká, že někdy úplně postačí nezajíždět autem až ke dveřím obchoďáku, ale projít si parkoviště pěšky. Každý by měl posoudit, na co má, a nepřecenit své síly. Pokud se nehýbeme pravidelně, pak nás po nárazovém výkonu bolí svaly. To je často spouštěčem rezignace a ukončení snah o hubnutí. Takže buďto nesmíme prvotní pohyb takříkajíc přestřelit, nebo se potom musíme přemluvit a i přesto, že nás bolí celé tělo v tréninku pokračovat.
Spánek
Tímto bodem možná mnohým udělám radost, že hubnout se dá i pomocí jejich oblíbené činnosti. Samozřejmě nepropadejme představě, že se ke krásné postavě do plavek prospíme. Bez předchozích dvou bodů je nám spánek k ničemu. A pokud špatně spíme, respektive nespíme, pak nám to předchozí body naopak hatí.
Ve spánku naše tělo regeneruje. Odpočívá po předchozí činností a chystá se na činnost další. Ve spánku se také projeví náš deficit nebo přebytek kalorií, které do sebe dostaneme každý den. A také nám ve spánku rostou svaly. Uzdravují se po předchozím vyčerpání, regenerují se a nabírají na objemu i tvaru. Samozřejmě platí, že větší sval spálí více energie, takže s většími svaly se hubne lépe.
Ideální doba denního spánku je zhruba 8 hodin. Za tu dobu tělo zregeneruje dostatečně. Je potřeba na to tedy myslet především večer, když se chystáme na kutě a jít spát včas, abychom těch 8 hodin v posteli strávili.
Konečně dovolená
Nesmíme hned v prvních 14 dnech hubnutí vzdávat, protože tělu trvá nějakou dobu, než se na nový systém adaptuje a často se stává, že váha se v prvních týdnech vůbec nepohne. Což je pochopitelně velmi demotivující. Pokud ale vydržíme, budeme na sebe skutečně přísní, nejspíše se nám nějaký pokrok do dovolené podaří. Ne úplně vysněný, za tak krátkou dobu by to byl zázrak, ale určitě se za měsíc a půl něco stihne. Vzhledem k tomu, že svaly jsou těžší než tuk, není ukazatel váhy úplně všeříkající, ale měli bychom si společně s pravidelným vážením ideálně ještě měřit obvod břicha. A dobré je také vyfotit se v plavkách před hubnutím a po, rozdíl pak bude vidět.
Co nás však čeká na dovolené? Pochopitelně nemůžeme předpokládat, že all inclusive pobyt strávíme se sklenicí vody, hrstkou pečených brambor a kuřecím s rýží. Takže se u moře zase vykrmíme. S tím je nutné počítat. Na dovolené přiberou i ti, kteří předtím žádnou dietu nedrželi, natož pak ta vyhládlá těla, která netouží po ničem jiném, než se dostat na původní váhu, protože tak to prostě mají od přírody nastavené. Neumíme zkrátka koexistovat s blahobytem.
Za tak krátkou dobu hubnutí se také moc nenaučíme nějakým pravidelným zvykům, takže po dovolené (či přímo během ní) se brzy vrátíme na stejnou váhu. Je to sice frustrující, ale tak to prostě je. Když je příjem kalorií vyšší než výdej, tloustneme. A naopak, což nás zase může těšit. Můžeme příští rok do plavek hubnout znovu. Tak s chutí do hubnutí!