Článek
Pusťme se zase jednou do uvažování coby kdyby. Jak nám ukázaly výsledky krajských voleb, komunistická strana, nyní schovaná pod názvem Stačilo!, zase vystrkuje růžky a sbírá čím dál více voličských hlasů. Podle statistik jde o hlasy voličů z nižších příjmových skupin, s nižším vzděláním. Nic proti těmto lidem, mohou volit, koho chtějí. A zkusme si nastolit scénář, který by mohl nastat, kdyby hnutí Stačilo! vystoupalo až do politicky významného postavení, neřkuli přímo vlády jedné strany. (To už tu jednou bylo a za mě Stačilo!)
Ze zpráv víme, že vůdkyně komunistů, Kateřina Konečná, touto dobou sedící v europarlamentu, hlasuje poměrně pravicově, kapitalisticky. A pokud si spojíme kapitalismus a komunismus, co nám vznikne? Čína. Ano, jedna z nejkomunističtějších zemí světa je v současné době vnitřně velmi kapitalistická. Umožňuje svobodné podnikání, díky čemuž je v Číně nemálo miliardářů. Zároveň tyto lidi podporuje, protože díky nim získává velké finanční prostředky. Naopak nepodporuje nižší vrstvy, na nichž ono získávání finančních prostředků stojí. Komunismus postavený na hlavu? Trochu to tak vypadá.
Tedy vezměme si příklad v našich podmínkách, kdyby se Česká republika stala lidově demokratickou. A můžeme si být téměř jisti, že po vzoru současné Číny, protože chování lídrů tomu odpovídá. Ona tomu odpovídá i logika věci, protože kapitalismus umí generovat větší zisk než komunismus. Kdo podniká, mohl by pravděpodobně podnikat dále, protože by vytvářel pro stát zisk. Možná ne tak svobodně jako nyní, ale podnikat by mohl. A čím větší zisk generuje, tím lepší bude mít konexe a tím víc si bude moci dovolit. Naopak drobnější podnikatelé by přišli poněkud zkrátka. Skutečný problém by ale začali mít zaměstnanci. Ti vrcholoví příliš ne, ale ti řadoví. Ti, kteří dnes chodí do továrny a pak ve volbách volí Stačilo!, které jim slíbí světlé zítřky. Nad nimi se začnou stahovat mraky, pokud se podíváme, jak dělníci pracují v Číně. Systém 996 bychom asi nechtěli. Jedná se totiž o systém pracovního týdne od 9:00 do 21:00 na 6 dnů v týdnu. S nucenými přesčasy. O tom, že by zaměstnanci měli stejná práva jako nyní, by si mohli nechat zdát. Protože čím déle člověk pracuje a čím méně za to dostává peněz, tak tím větší zisk vytváří. A jsme zase u zisku. Možná bychom si mohli stavět rychlodráhy jako v Číně, ale lidi by na cestování neměli čas, energii ani peníze. A mnozí by neměli ani zdraví, protože o současných, poměrně přísných, normách ochrany zdraví při práci, které požíváme nyní, bychom mohli tak leda básnit. Když by nás nikdo neslyšel. Jednoduše shrnuto, dělník v komunistické Číně je jen spotřební zboží, které lze velmi snadno nahradit. A když umře chvíli před odchodem do důchodu, tak tím lépe.
O osekání lidských práv se ani bavit nemusíme. Patrně by se (opět) přepsala ústava a na lidská práva by se v ní, stejně jako v Číně, zapomnělo. Ti, kteří dnes křičí, jak jsou cenzurovány nepohodlné názory, by pochopili, co je cenzura. Demonstrace proti vládě ani proti drahotě by asi taky neprošly. Naopak naše děti by si po škole mohli dát rozcvičku při výrobě nějakých cetek vyvážených na západ.
Uvědomují si voliči volající po socialistickém právu, vzpomínajíce na skvělé mládí, že životní situace elit, které nenávidí, protože se mají lépe než oni, by se změnila jen málo, zatímco jejich situace by se výrazně zhoršila? Takovéto vysvětlení důsledku výhry Stačilo! jim nikdo moc nepodsouvá. A pokud jde o vzdor vůči současné vládě, ať v ní sedí Babiš nebo Fiala, tak ten by byl velmi draze vykoupen. Pokud někteří lidé nyní nazývají Česko „montovnou Evropy“ pak v područí komunisticky smýšlející vlády bychom jí byli naprosto zcela. Na montovnu světa je nás pořád málo.
Komunismus nikdy v historii nefungoval. Socialisté 19. století velmi rychle zkrachovali. Sovětský blok zkrachoval také. Zvláštní úkaz najdeme v KLDR, kde se žije komunisticky. Ale žádné terno to není, že? A Čína se drží jen díky tomu, že dokázala skloubit komunistický útlak s kapitalisticky fungujícím hospodářstvím. Jestli se najde někdo, kdo by vítal systém 996, nechť Stačilo! volí, já mám rád své 745.