Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vývoj státního dluhu aneb je lepší hospodář Babiš, nebo Fiala?

Foto: Pixabay

Je lepším hospodářem Fiala, nebo Babiš? Emoce mluví jasně, matematika zase přesně. Ovšem odpověď ani tak není úplně jednoduchá a jednoznačná a je třeba počkat si na příští rok.

Článek

Byl zveřejněn státní rozpočet na současný rok. Je o něco lepší než rozpočet na rok předchozí, tedy co se výše deficitu týká, ale mohlo by to být samozřejmě o něco lepší. Na tento rok je totiž naplánován schodek 241 miliard korun. Což je výsledek lepší než loňský, ale stále ne zcela dostačující, což čelí kritice zejména z řad opozice. Já zde ovšem nehodlám hodnotit, zdali je rozpočet na tento rok dobrý nebo špatný. Já jsem přišel uvést tvrdá fakta, kterak to s tím rozpočtem je a jak to s ním bylo v minulosti, protože se stále objevují poněkud špatné názory o tom, že Fiala zasekl do našeho dluhu největší sekeru a že je totálně neschopný sestavit pořádný rozpočet.

Pro porovnání si vezměme pouze rozpočty sestavené současnou a předchozí vládou, tedy mezi lety 2017 -2021 vládou pod vedením Andreje Babiše, a od roku 2021 do současnosti vládou pod vedením Petra Fialy. Analýza hlouběji do minulosti postrádá smysl, neboť diskuse se točí především okolo toho, jestli je víc neschopný Babiš nebo Fiala. Sem tam padne ještě Kalousek, ale toho už necháme stranou. A když už jsme u těch letopočtů, dodejme, že první rok vlády je vždy za rozpočet odpovědná ještě vláda předchozí, protože za ten zbytek roku, co noví ministři obsazují svá křesla, s tím už moc nenadělají. Proto je dělící červená čára v grafu také až za rokem 2021, pro který ještě státní rozpočet sestavovali Alena Schillerová a Andrej Babiš.

Jaká jsou tedy konkrétní čísla?

  • 2017 – 11,3
  • 2018 - +2,7
  • 2019 – 28,5
  • 2020 – 367,4
  • 2021 – 419,7
  • 2022 - 360
  • 2023 – 288,5
  • 2024 – 274,4

Graficky tedy takto:

Foto: Jindřich III.

Bilance rozpočtů uváděná za jednotlivé roky (v miliardách korun)

K tomu ještě nutno podotknout, že v roce 2016 se státní dluh poměrně významně snížil (o 61,8 miliardy), což už v grafu není. Tou dobou seděl na ministerstvu financí Andrej Babiš, ale tehdy ještě jako ministr pod vládou Bohuslava Sobotky. Nelze tedy plný úspěch připsat přímo Babišovi, ale celé Sobotkově vládě. Navíc se jednalo o dobu celosvětové hospodářské konjunktury.

Dočítáme se také, že za aktuální vlády Petra Fialy je dluh České republiky nejvyšší v historii. Což je nepopiratelná pravda. Avšak není to tím, že by byl rozpočet špatný, Fiala neschopný a podobně. Je to tím, že prostě každý rok deficitem rozpočtu dluh přibývá. Nic víc a nic míň. K tomu aby se dluh zmenšoval, potřebujeme rozpočet přebytkový, který jsme měli naposledy v roce 2018. Tedy příkladem řečeno: Když budeme mít vanu a do ní každý den přilévat různě plný kyblík vody, bude ve vaně každý den nejvíce vody, co tam kdy bylo. Až do doby, než někdo začne z vany vylévat víc vody, než tam kyblíkem přilijeme. Tedy (pokud volby vyhraje ANO) bude příští rok, a dlaší čtyři následující, tuto štafetu přebírat zase Babiš.

A teď tedy matematicky k tomu, kdo nasekal větší dluh, zdali Babiš, nebo Fiala. Sečteno podtrženo, za Babiše narostl státní dluh o 812,9 miliardy korun. Za Fialy (včetně rozpočtu na letošek) o 1152,9. Současná vláda z toho tedy vychází o poznání hůře, i když tempo snižování schodku je zřejmé.

Ovšem každá mince má dvě strany. V tomto případě na první pohled horší výsledky Fialovy vlády jsou vlastně spíše dědictvím od vlády Babišovy. On státní rozpočet není záležitost jednoho roku, ale je to odraz dlouhodobého trendu, který se dá měnit jen poměrně pomalu a nekomfortně. Jakákoliv snaha dramaticky rozpočet změnit naráží na dříve zavedené zvyklosti a je velmi náročné s nimi cokoliv udělat, protože každý resort chce z krajíce svůj dříve přiznaný díl. Jistě, uspořit se dá, ovšem ne nijak dramaticky. Opět si pro příklad půjčím jako rukojmí důchodce, ale stejně dobře mohou posloužit i učitelé, nebo hasiči. Pokud jsou tito „státní zaměstnanci“ zvyklí dostávat nějakou sumu, pak ponesou s nelibostí, pokud jim sumu snížíte. Protože už s ní počítají do budoucna a mají příjem zahrnutý v plánech, investicích a výdajích. A stejně fungují i ministerstva. Pokud má obrana slíbeno 154,4 miliardy, pak se ministrovi logicky nebude moc líbit, když v návrhu na rok 2026 bude suma o třetinu menší. A to nejen z důvodů „projídání“ státních peněz, ale i z důvodů zajištění provozu. Uznejte sami, pokud máte práci, že asi nebudete nadšení, když vám šéf v rámci úspor řekne, že místo 40 tisíc od teď budete dostávat 35. Ale zachráníte firemní rozpočet. Buď se uskromníte a budete brblat anebo odejdete, máte-li závazky které potřebují oněch 40 tisíc. Podobné je to s porcováním státního rozpočtu. A ještě je dlužno dodat, že jakékoliv snahy o úspory jsou ze stran opozice hlasitě kritizovány a obstruovány.

Ještě připadají v úvahu výmluvy na události, které vláda ovlivnit nemůže. Tím je pro Babiše covidová krize a pro Fialu válka na Ukrajině. Tedy oba pánové mají, respektive měli, své břemeno. Rozdíl je však v tom, že zatímco Babiš do své éry vstupoval v době hospodářského růstu, Fiala v době dobíhající hospodářské krize, kterou vzápětí následovala další krize ve formě konfliktu na Ukrajině.

Inu, ukáže nejspíš příští rok (pokud vyhraje volby ANO), jestli je lepším hospodářem Babiš, nebo Fiala. Pokud budou schodky rozpočtu nadále klesat, mohl by medaili dostat Babiš, pokud schodky stoupnou, pak je jednoznačně lepší Fiala.

Anketa

Kdo je podle vás lepším hospodářem?
Andrej Babiš
37,4 %
Petr Fiala
56,3 %
Oba jsou hrozní
5,9 %
Oba jsou skvělí
0,4 %
Celkem hlasovalo 3592 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz