Hlavní obsah
Názory a úvahy

Už zase budou Vánoce! Máte nakoupeno?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jindřich Tošner

Bude pod stromečkem láska?

Vánoce se slavily tisíce let před vznikem křesťanství jako znovuzrození Slunečního Boha (Slunovrat). Křesťané slaví Vánoce jako svátek narození Krista věnovaný rozjímání a dobročinnosti.

Článek

Už jste slyšeli v supermarketu znít stále dokola písničku Jingle Bells (Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas)? Je zle! Obchody začínají strašit Vánocemi o víkendech už od listopadu. Halloween skončil, je třeba prodat nové zboží. Cíl je jasný: utratit co nejvíce peněz dřív, než se strhne mela skutečných předvánočních nákupů. Jen malé děti si nejsou jisté, jestli jim dárky přinese Santa Claus z výkladní skříně, nebo Ježíšek, o kterém mluví maminka. Santa Claus toho uveze ve spřežení 8 sobů víc, i když dost místa zabírá Sněhurka v kožíšku z hranostajů. V nedaleké minulosti jim pletl hlavy Děda Mráz, který si dával na čas: jezdil až na Nový rok. Santa Claus má na druhé straně kádrový škraloup. Jeho věhlas vytvořili marketingoví odborníci Coca Coly.

Vánoce se slavily v mnoha kulturách tisíce let před vznikem křesťanství, jako znovuzrození Slunečního Boha (Slunovrat). Egypťané uctívali novorozence Hora a jeho panenskou matku Isis. Židé slavili Chanuku 25. měsíce Chasleu. Peršané uctívali boha Mitru, o kterém věřili, že se zrodil z panny 25.prosince, aby vykoupil lidstvo z hříchu. V severských zemích se slavil svátek Yule, vázaný právě k slunovratu symbolizovaný kruhem Slunce, které označovalo roční období.

Vánoce jsou pro většinu Čechů největším svátkem v roce. Dávání dárků, zdobení vánočního stromečku, pojídání kapra, bramborového salátu, líbání pod jmelím, zpívání koled jsou možností, jak být šťastný. Věřící se schází v kostele na mši, jiní využijí svátky k meditaci a přátelským setkáním. Je mnoho zemí, kde se Vánoce neslaví, jinde mají různou podobu podle religiozity lidí, kteří v nich žijí. V USA není 24.12. (Christmas Eve) státní svátek. Je to den nákupů a zdobení. Lidé se předhánějí v tom, kdo bude mít na domě více světýlek. Děti věší na krby punčochy a předpokládají, že do nich něco dostanou (iPhony se do nich vejdou, ale s počítači a auty to je horší). Mít krb je důležité, protože to je hlavní přístupová cesta Santa Clause do domu. Nejdůležitější je 25.12. (Christmas Day), kdy se rozbalují dárky. Rodiny a přátelé se navštěvují 26.12. Tradiční jídlo je pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, šunka, roastbeef a pudding plný švestek, ořechů, zázvoru, rozinek nebo hřebíčku. Cukroví nahrazují jablkové, mrkvové nebo dýňové koláče. Ve Francii nosí dárky Pére Noël, nedává je do punčoch, ale do velkých bot. V Anglii je hlavní sváteční den 25. prosinec. Děti hází do hořícího krbu lístky s přáními, jaké dárky by chtěly dostat. Radil bych, aby psaly přání dřív a pořídily si kopii pro případ, že dárci nestačí lístky v ohni včas rozluštit a punčochy správně naplnit. 26.12. je označován jako „Boxing Day“ což neznamená, že se lidé začnou o dárky boxovat. Jde o legendu, ve které se praví, že bohatí dávali v krabičkách (boxech) jídlo chudým nebo se za stejným účelem otevíraly kasičky v kostelích. Víte, jak se romsky řeknou Vánoce? Karačoňa. Je to svátek hudby, zpěvu a jídla. Aby byl člověk v dalším roce zdravý a bohatý a duše zůstala bez poskvrny, navazuje na štědrovečerní večeři symbolická očista ve vodě s mincemi. U stolu nechávají Romové prázdná místa pro zesnulé. Pravoslavné Vánoce se slaví 6. a 7. ledna.

Křesťané ve 21. století vnímají vánoční svátky jako druhý nejdůležitější svátek, hned po Velikonocích. Vánoce slaví jako svátek narození Krista. Vlastním svátkům předchází advent (latinsky adventusznamená příchod), období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba očekávání „Spasitele“, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Samotné vánoční svátky začínají dnem narození Páně 25. prosince (Boží hod), pokračují 26. prosince svátkem mučedníka sv. Štěpána. V 16. století bývaly ve šlechtických kruzích dárky povinné. Byly brány jako úplatky, které dávali podřízení pánům, aby k nim byli shovívaví. Nevím, jestli nám z toho něco nezůstalo, když obdarováváme děti s obavou, aby neměly méně než ostatní.

Každý si pod stromečkem přeje něco jiného. Já jsem rád dostával knihy, abych jimi mohl listovat ráno na Boží hod v posteli. Taky jsem si přál, aby se na Vánoce rodiče nehádali. Maminka spěchala, chtěla mít všechno včas a perfektní a tatínkovi vyčítala, co všechno neudělal a na co zapomněl. Říkal jsem jim: „Dám si k večeři raději chleba s máslem, jen se prosím nehádejte!“ Vysilující bylo také několikatýdenní gruntování domácnosti před svátky. Pamatuji si výrok osvícené kamarádky: „Dámy, na Vánoce přichází Ježíšek, ne kontrola z hygieny. Zklidněte hormon!“ Podobné to ovšem bylo později i v mé rodině. Nervozitě jsem předcházel tím, že jsem bral syny na dlouhé procházky do lesa a vracel se až před večeří. Přál jsem si ale, abychom mohli být na procházce všichni společně. S léty jsem si uvědomil veřejné tajemství: Vánoce nejsou o nakupování dárků, o bitvě v supermarketech, o počtu cukroví, umytých oknech a vyluxovaném bytě. Je to čas, kdy můžeme pobývat v klidu s rodinou, přáteli, vyjít do přírody, na koncert, do divadla, dělat věcí, které jsme dříve nestíhali. Tak ať se nám to všem povede nejen na Vánoce, ale i v celém příštím roce!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz