Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pobuřující bradavky, proč?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Image by Freepik
21. 11. 17:25

Podprsenky přišly na svět kvůli nepohodlným a zdraví škodlivým korzetům. Korzety měly ‚vyrobit‘ krásnější tvar postavy a přitáhnout pozornost k poprsí (ano bylo období korzetů, kdy naopak měly poprsí zploštit a ženské křivky spíše skrýt).

Článek

Mohly si je dovolit většinou vyšší vrstvy, jednak kvůli ceně a také proto, že jim nevadilo, že omezovaly v pohybu. Pracující volili pohodlnější, volnější oděvy.

Když se korzety rozdělily na dva kusy, a přišla první varianta dnešní podprsenky, šlo stále o zdůraznění tvaru prsou. I když věřím, že majitelky naditějšího dekoltu, mohly podotknout, že jim pomáhaly také od bolesti zad, protože velká prsa jsou těžká prsa.

Hlavním důvodem odklonění od korzetů, byla první světová válka a nedostatek kovu. Ženy byly vyzývány, aby nenosily korzety a materiál se tak mohl použít pro výrobu válečných lodí. A zde také začal největší boom podprsenek, po válce to byl zkrátka módní hit, který se rozšířil do celého světa.

A já se ptám, proč je tento módní kus oblečení, tak důležitý? Proč jsou mužské bradavky, které se rýsují pod tričkem v pořádku a nikdo se nad nimi nepozastaví, ale ženské bradavky jsou nevhodné? A jsou to hlavně ženy, které jsou vůči ženám bez podprsenky tak nevraživé.

Proč mohou muži v létě nosit na své vrchní části těla pouze jednu vrstvu (jestli vůbec), ale ženy by měly mít podprsenku a tričko. Došli jsme až tak daleko, že je podprsenka součástí dresscode v korporátních společnostech. Neptáme se tedy žen jestli, chtějí nosit podprsenku, ale přikazujeme jim nosit podprsenku i když třeba pro ně samotné je to jen nepohodlná součást „uniformy“. (Jen těch vtipů na to, že žena ihned po příchodu domů odhazuje podprsenku, jsou stovky.)

Nechci se tady přít o tom, že pro některé ženy je podprsenka, například při sportu (ale to je asi jiný typ podprsenky), spíš nutností nebo že některé ji vítají, protože se jim líbí, jaký tvar dodají jejich poprsí. V nejmenším nechci vyvolat pocit, že by ženy podprsenku nosit neměly, pokud jim vyhovuje. Jen bych si občas přála stejné pochopení i opačným směrem.

Za svůj život jsem už slyšela opravdu hodně nenávistných komentářů směrem k ženám, kterým byly vidět pod oblečením bradavky a je velmi smutné, že jsou to ostatní ženy, které je vypouštějí. A to až do té míry, že často obviňují ženu, že byla terčem sexuálního obtěžování, protože nebyla „vhodně“ oblečená. Že bez podprsenky nemůže v pracovním prostředí prokázat své dovednosti, protože naopak chce odvést pozornost svými „přednostmi“.

Možná my samy ženy připravujeme některým (neschopným sebeovládání) mužům půdu pro to, aby zírali na prsa, protože akceptujeme, že se raději my samy budeme skrývat do více vrstev oblečení.

Móda samotná, stejně jako drescode pro různé společenské události se neustále mění. Trend podprsenek se začal ubírat směrem, kdy jsou nejprodávanějšími modely jisté „brallete“ varianty, které nemají kostice, ani polstrování a bývají jen jakousi látkou navíc, která skrývá bradavky. Objevují se také pásky na přelepení bradavek a podobně.

Fandím mladším generacím v tomto trendu a přeji si méně nenávistných komentářů za zády žen, které se rozhodly vyjít si bez podprsenky!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz