Článek
Z Bruselu přišla další salva zdravého rozumu. Tentokrát se jedná o nařízení č. 00097/2037-EU, které se týká „vizuálně nevyvážených potravin“. Prvním terčem se staly okurky, které se „nevhodně kroutí“ a podle komise by mohly u slabších jedinců vyvolat úzkost či dojem, že potraviny „mají vlastní názor“.
Dalším bodem bylo zavedení přísného limitu na množství usměvavých ikon na etiketách marmelád.
„Dvě oči a úsměv ano, ale s limitovaným zakřivením koutků,“ píše se ve 214stránkovém dokumentu. Důvod? „Příliš vřelé etikety mohou narušit důvěru spotřebitele v objektivní obsah sklenice.“
Největší rozruch ale způsobilo rozhodnutí zakázat zvonění zvonů po 22. hodině v digitálních simulacích historických měst v počítačových hrách. „Zvuk musí odpovídat akustickému standardu EU z roku 1987 a nesmí urážet menšiny se sluchovým vnímáním citlivým na církevní tóny.“
Národní vlády na to reagovaly mlčením. Česká republika vydala pouze tiskovou zprávu: „Věříme, že zvonění i okurky zvládneme v národní kompetenci.“ Slovensko přidalo: „U nás zvoní i klobása, na to žádný Brusel nestačí.“
Občané reagovali typicky. Na sociálních sítích vznikly nové trendy jako #FreeTheCucumber a #MarmeládaBezCenzury. Ve Francii se dokonce protestovalo – demonstranti házeli broskve na budovu Evropského parlamentu. Broskve byly bio, protest ekologický.
A já? Já jsem si jen chtěl dát salát. Ale při pohledu na rovnou okurku a neautorizovaný výraz broskve jsem se raději vrátil ke guláši. Ten zatím ještě nenařídili přejmenovat na „Hustou omáčku s přítomností masa v nejisté struktuře“. Ale kdo ví, co přinese příští čtvrtletí.
___________________
Použité zdroje:
Tento článek | glosa je autorskou fikcí. Nevychází z žádných převzatých nebo faktických zdrojů. Vznikl jako humoristická glosa ze života. *