Hlavní obsah
Názory a úvahy

Co také může Trump udělat, aby „se Rusko nažralo a Ukrajina zůstala celá“

Foto: Seznam - upravil Jiří Hofman

Jednou z možností vyřešení konfliktu na Ukrajině je její dobrovolné začlenění do USA, pokud s tím USA budou souhlasit.

Nastupující prezident Trump slíbil svým voličům, že konflikt na Ukrajině ukončí do 24 h. To se mu asi nepodaří, ale přesto má dobrou šanci se o vyřešení kofliktu pokusit, i když to asi potrvá o něco déle.

Článek

Obě strany konfliktu - Ukrajina i Rusko - jsou skoro po třech letech konfliktem unaveny a vyčerpány a uvítaly by, kdyby konflikt skončil, i když třeba mohou tvrdit něco jiného.

Problémem je, že každá z obou stran má jiný pohled na to, jak má konflikt skončit.

Ukrajina (a celý civilzovaný svět) si přeje, aby Rusko protiprávně anektované území opustilo, zaplatilo všechny škody, omluvilo se a slíbilo, že už to víckrát neudělá. A aby Rusko nebylo v pokušení, svůj slib porušit, měla by Ukrajina buď disponovat jadernou bombou, nebo vstoupit do NATO a nejspíše i EU.

Ruský pohled je jiný. Rusové se domnívají, že by si jich měl svět vážit a že by jim měl dát vše, co oni si chtějí vzít. Okupované území Ukrajiny je nejspíš minimem, co chtějí, aby jim po válce zbylo. A po zbytku Ukrajiny chtějí, aby se odzbrojil, aby jej mohli později eventuálně anektovat bez většího úsilí. O tom, zda budou chtít uhradit Ukrajině válečné škody a zaplatit ukradená území, lze pochybovat.

Je otázkou, jak se zachová prezident Trump. Zda bude vystupovat jako státník, nebo jako kšeftař.

Pokud bude Trump vystupovat jako kšeftař, přestane Ukrajinu podporovat a nechá ji svému osudu. Za to si vymíní, že Rusko a Čína nebudou koukat pod prsty jemu. Výsledkem bude, že dříve nebo později bude konflikt eskalovat a rozšíří se dále do světa. Je to totiž obdoba mnichovské dohody, kdy Chamberlain a Daladier nechali Hitlerovi to, co chtěl, a který následně Československo (bez Slovenska) nadvakrát obsadil. A protože mu to nestačilo (stejně jako Rusku podle jeho občasných vyjádření nestačí Ukrajina), vypukla 2. světová válka.

Pokud Trump bude vystupovat jako státník, tak nejspíš Ukrajině slíbí podporu, pokud bude ochotna se vzdát okupovaných území nebo přinejmenším jejich části. Rusku pak přislíbí některá území, pokud konflikt ukončí a případně se z některých území stáhne. Součástí dohody budou nějaké finanční vyrovnání a bezpečnostní záruky. Obětí bude Ukrajina a Evropa, vítězem budou Rusko a Trump. Takové scénáře již tiskem proběhly.

Ale Trump má i další a mnohem státničtější možnosti, jak konflikt ukončit, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“. Bude však třeba postupovat salámovou metodou.

SPRAVEDLIVÉ REFERENDUM

První možností je spravedlivé referendum, kdy o území budou rozhodovat občané, kteří na něm žili před okupací. Protože z nich mnoho bylo vyhnáno, uneseno, pozabíjeno nebo zemřeli, jejich hlasy budou hlasy pro Ukrajinu, i když se hlasování nezúčastní. Podmínkou je zachování archivů s údaji o obyvatelích v roce 2013 na Krymu a v roce 2021 na ostatních okupovaných územích. Referendum proběhne pod přísnou mezinárodní kontrolou a budou položeny dvě otázky:

1) Chceš, aby tebou obývané území patřilo k Ukrajině, nebo k Rusku?

2) Pokud referendum dopadne obráceně, než si přeješ, chceš zůstat, nebo odejít a obdržet kompenzaci?

Pokud bude odevzdáno celkem méně než např. 20% hlasů pro Rusko, navrátí Rusko Ukrajině celé okupované území včetně Krymu.

Pokud bude odevzdáno více než 20 % hlasů pro Rusko, rozdělí se dotčené území mezi Ukrajinu a Rusko v poměru hlasů a s ohledem na zachování celistvosti území a poměru přírodních a  strategických zdrojů. Více o spravedlivém referendu zde.

Pokud má Rusko pocit, že na okupovaných územích žijí a žili ve velké většině lidé, kteří nechtějí a nechtěli žít na Ukrajině a dávají přednost Rusku, mělo by takové referendum akceptovat, chce-li si udržet do budoucna naději na normalizaci vztahů s civilizovaným světem. Pokud si ovšem Rusko obává, že by velká část občanů zde původně žijících dala přednost Ukrajině, potom s takovým referendem souhlasit nebude. Svět v tom případě ale pochopí, že Rusko jen lže a krade, takže by Rusko mělo být při eventuálním odmítání referenda velmi opatrné.

Součástí řešení by mělo být nejen finanční odškodnění za válkou způsobené škody Ruskem, ale také úhrada kupní ceny za získaná území a jasné stanovisko, že Ukrajina má právo si sama určovat své další směřování.

Každopádně z uvedeného postupu mohou těžit jak Ukrajina, tak Rusko, takže teoreticky se buď „nažere Rusko“, nebo „Ukrajina zůstane celá“. Nebo něco mezi tím, s čímž ale budou moci být spokojeny obě strany.

UKRAJINA JAKO SOUČÁST VĚTŠÍHO CELKU

Druhou možností, jak docílit řešení uspokojivého pro obě strany, je splynutí Ukrajiny s jiným státem, který Ukrajině poskytne v budoucnu bezpečnostní záruky. Nabízejí se dvě alternativy.

První alternativou je že Ukrajina požádá o to, aby se stala 51. státem USA (místo Kanady). To by bylo pro Ukrajinu vůbec nejbezpečnější řešení, protože by se stala rázem přinejmenším rovnocenným partnerem Ruska. USA by mohly podmínit svůj souhlas tím, že některá Ruskem okupovaná území Ukrajiny by zůstala Rusku a tvořila by demilitarizovanou zónu. Rusko by mělo Ukrajině a potažmo USA uhradit alespoň zčásti reparace a uhradit kupní cenu za získaná území. Toto řešení je jen o tom, zda Trump bude mít odvahu takové řešení akceptovat. Silných řečí už bylo dost a teď jsou na řadě činy. Toto řešení ukončí válku „do 24 h“. Více o tom také zde.

Druhou alternativou pro Ukrajinu je pak vytvoření společného státního útvaru s Polskem. Polsko i Ukrajina jsou si historicky blízké a mají k sobě náklonnost, která je vyjádřena např. velmi silnou podporou Polska Ukrajině v současném konfliktu nebo třeba společným uspořádáním ME ve fotbale v roce 2012. A konec konců - polština a ukrajinština jsou blízké jazyky. Podobně jako čeština se slovenštinou. Spojením s Polskem by se Ukrajina stala členem NATO a také EU, aniž by o to musela zvlášť usilovat a nepotřebovala by k tomu už vůbec žádný souhlas Ruska (který stejně nepotřebuje). I v tomto případě by Rusku zůstala nějaká část okupovaných území s tím, že by mělo zaplatit válečné škody a kupní cenu za získaná území. Pro toto řešení by zase musely projevit odvahu Polsko, NATO a EU.

KONEC VÁLKY NA DOHLED?

Trump má jistě připraveny své vlastní návrhy, jak ukončit válku na Ukrajině „do 24 h“. Kdyby mu však selhaly, může se pokusit o přepsání světových map nejen v Panamě, Grónsku či Kanadě, ale také na Ukrajině. A to mírovou cestou a bez vyhrožování použitím armády. Má skvělou možnost prokázat, že je skutečně státníkem hodným svých vlastních slov.

Trump tedy může Putinovi nabídnout tři řešení, při nichž se Rusko nažere.

A Ukrajina sice v případě spravedlivého referenda zůstat celá může, ale také nemusí. Nicméně místo zachování celého území může získat do budoucna bezpečnost, mír a dlouhodobě přínosné partnerství.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz