Hlavní obsah

AI a volby: Masový nástroj na tvorbu dezinformací, nebo perfektní pomocník Fact-checkerů.

Foto: ChatGPT

Obrázek vytvořen pomocí AI aplikace DALL-E .

Do jaké meze lze AI považovat za nástroj a do jaké jako zbraň. Platí zde dobrý sluha ale špatný pán, nebo to jsou úskalí začínající nové generační technologie?

Článek

Měl jsem to štěstí a mohl jsem se 14. 10. 2024 dálkově účastnit panelové debaty pořádané POLITICO, což je globální nestranická zpravodajská organizace zabývající se politikou, na téma „AI a demokratické volby“. Hosté byli:

· Asha Allen, generální tajemnice, Centrum pro demokracii a technologie v Evropě

· Maria Donde, ředitelka pro mezinárodní záležitosti, Coimisiún na Meán

· Baybars Orsek viceprezident pro ověřování faktů, Logically

· Elsa Pilichowski, ředitelka pro veřejnou správu, OECD

· Krisztina Stump, vedoucí oddělení konvergence médií a sociálních médií, DG CONNECT, Evropská komise

AI a dezinformace

Možná je těžké si představit, že po relativně krátké době, co se používá tato forma umělé inteligence, se může podílet na tvorbě politického obsahu. Průzkumy ale naznačují, že měli již určitý dopad na volby do EU, které se uskutečnily letos létě. Podle odhadů Evropské komise, se počet dezinformací vytvořených AI, v průběhu voleb pohyboval kolem 25% a poslední týden před volbami se vyhoupl až na 55%. Týkala se převážně témat, která rezonují veřejností, jako je válka na Ukrajině, migrace, klimatická změna nebo LGBTQ+.

Podle Elsa Pilichwski jsou převážně 3 způsoby, jak AI může ovlivnit volby. Jedním je nárůst deepfaků, tedy umělou inteligencí vytvořená videa, na kterém mluví většinou politici nebo jiné veřejně známé osobnosti. Tato videa se následně snaží vykonstruovat prohlášení, na kterých daná osoba lže, chová se nemorálně nebo podporuje či haní nějakou skupinu.

Dalším bodem je rychlost, kterou se tyto informace mohou tvořit a ve svém důsledku i šířit. Z čehož mohou těžit trolí farmy, kterým tato technologie umožňuje zefektivnit svou propagandistickou činnost a finálně oslovit více osob. S tímto souvisí i třetí bod, nabourávání důvěry ve státní orgány.

I přesto jak rychle se tato technologie vyvíjí, tak dezinformační postupy, které se využívali v průběhu roku 2024 v Indických, Evropských nebo i ve stále probíhajících Severo Amerických volbách, zůstávají téměř identické.

Fact-checking

Způsob, jakým se daří momentálně vůči dezinformacím bránit, je tzv. fact-checking. Tento způsob využívá v dnešní době většina běžně dostupných internetových platforem, mnohdy s tímto pomáhají i nezávislé organizace, u nás je to například demagog.cz.

I tato činnost si našla své kritiky. V mnoha zemích jsou fack-checkeři napadání a kritizováni členy určitých politických stran nebo vlivnými osobnostmi. V zahraničí je velkým kritikem například Elon Musk nebo Donald Trump, u nás se jedná například o Václava Klause mladšího nebo Daniela Vávru (Daniel Vávra se vyjadřoval kriticky ke skupině Čeští elfové). Obecně by se ale dalo říct, že tato kritika pramení převážně z radikálních pravicových stran nebo dezinformačních webů, které tuto činnost považují za cenzuru.

Podle slov Baybars Orseka je ale hlavní problém v nedostatku fack-checkerů, převážně u menších národů. S tímto by ale měla pomoci AI, podle Krisztina Stump dochází v Evropské unii k podpoře a rozvoji technologií, které dezinformace, závadný obsah a deepfaky může odhalit.

Regulace nebo cenzura

Hranice mezi těmito dvěma věcmi může být velmi tenká, na čemž se shodli všichni hosté. Je však nutné si uvědomit, že se zde nejedná o blokaci informací, před zveřejněním ale převážně o uvádění na pravou míru nebo stáhnutí obsahu až potom co je volně nahlašován uživateli. Což je i jeden z důvodů proč vývoj technologií na ochranu před touto formou nebezpečí je velmi zdlouhavý, obzvláště vezmeme-li v potaz, že nelze přesně určit jakým směrem se tato technologie bude vyvíjet. Dle slov Asha Allena musí být tyto technologie dostatečně rozvinuté, aby šly vůbec využít v regulaci.

Momentálně spousta AI aplikací není použitelných v Evropské unii a musí se čekat, než jsou dostatečně ošetřené, rozvinuté a nezávadné. Důkladně se reguluje fungování AI. To, co může dělat a jakým způsobem se vyvíjet. Jelikož se v EU jako první instituci na světě přijalo nařízení o umělé inteligenci.

Jakým způsobem se bude muset tato nová technologie regulovat ještě není jasné, je však důležité si uvědomit, že umělá inteligence je taková, jací jsou lidé, kteří ji používají. A těmito slovy zakončila Elsa Pilichowski panelovou debatu.

Celý záznam z debaty:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz