Článek
Představte si svět, kde jsou nejinteligentnější lidé považováni za exoty a rozhodující roli mají ti nejhlasitější a nejméně kvalifikovaní. Pokud vám to něco připomíná, možná jste film „Absurdistán“ (v originále Idiocracy) nejen viděli, ale žijete v něm.
V Absurdistánu je hloupost univerzální měnou. Lidé tam zapomněli na základní věci, jako je pěstování rostlin nebo smysluplná komunikace. My máme všude řepku. Nápoje plné cukru jsou považovány za zdravé. U nás nebudou vesele Vánoce, pokud nebude mít prasátko dlouhé zahnuté zuby. Prezidentem Spojených států se ve filmu stal bývalý zápasník. Kdo vládne v USA? Bez komentáře.
Od satiry k proroctví
Film režiséra Mikea Judge sice vyšel v roce 2006, ale jeho popularita narostla až o několik let později, kdy si lidé začali říkat: „To sedí.“ Výroky politiků, exploze placatých Zemí, kultura doby temna a všeobecná nevzdělanost – „Absurdistán“. Z fiktivního varování je nepříjemně přesný komentář současnosti.
Jak se to stalo?
- Kultura „chci to hned“ - Lidé dnes chtějí všechno rychle, jednoduše a bez námahy. Internet, fast food, instantní zábava. Nikdo nechce čekat, málokdo chce přemýšlet, ale všichni okamžitě víme v čem, nebo v kom, je chyba. „Všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo.“
- Vzdělání na ústupu - Ve světě, kde je důležitější počet „lajků“ než počet přečtených knih, není divu, že vzdělání ztrácí na hodnotě. Kdo potřebuje znalosti, když má Google? A co když vypnou proud? Budeme zalévat obilí iontovou limonádou, jako ve filmu?
- Kult průměrnosti - Původně jsme obdivovali schopné, inteligentní a vzdělané lidi. Dnes často fandíme těm, kteří křičí nejvíc nebo vypadají nejzábavněji: „Čau lidi.“ Místo skutečných vůdců máme „influencery“.
Co s tím?
Zábavná, ale znepokojivá realita filmu mě přinutila zamyslet se nad tím, kam směřujeme. Může být svět skutečně tak zpitomělý, že zapomeneme, co je důležité? Nebo je to jen důsledek doby, kdy je všeobecný chaos považován za normu?
I když je Absurdistán dystopická noční můra, je to stále jen film. Naštěstí máme možnost něco změnit. Třeba tím, že se budeme snažit zvyšovat své znalosti, podporovat kritické myšlení a nebudeme brát všechno, co vidíme na sociálních sítích, za bernou minci.
Je nejvyšší čas číst, vzdělávat naše děti a občas se odpojit od sociálních sítí. Protože jinak budeme opravdu zalévat obilí iontovou limonádou.
Zdroje: