Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Podzemní kontejnery: Popelnicová revoluce, kterou vzal vítr a lidská lenost

Foto: Jiří May

Podzemní kontejnery měly být elegantním řešením odpadového chaosu. Bez popelnicových ohrad, bez zápachu. Ale co když vítr a lidská lenost udělají z této idylky odpadní bojiště?

Článek

Všechno začalo tak slibně

Podzemní kontejnery slibovaly čistší ulice, méně zápachu a konec nevzhledných popelnicových ohrad. Městští architekti plesali nad elegantními kryty, které splývají s okolím. Žádné nevzhledné popelnice na každém rohu, jen decentní otvory zapuštěné do země. „To je budoucnost,“ říkali. A na papíře to opravdu vypadalo skvěle.

Realita na ulicích

Pak ale přišel první problém – počasí. Když je popelnice v ohradě plná, lidé jednoduše odpad položí vedle. Ano, není to hezké, ale aspoň pytle zůstávají na místě. U podzemních kontejnerů se situace komplikuje. Položíte pytel vedle otvoru, přichází silný vítr… a odpadní sáčky podniknou neplánované turné po sídlišti. Plastové láhve tancují po chodníku, papíry se vznášejí mezi stromy, a co teprve ty igelitové pytlíky, které se zachytí na lampách?

Foto: Jiří May

„Otvory jsou příliš malé!“

Další častou stížností je velikost otvoru do kontejneru. Jakmile váš pytel jen trochu přesahuje rozměry vstupního otvoru, nastává problém. Místo aby ho lidé rozdělili nebo stlačili, prostě ho postaví vedle, protože „tohle se tam přece nemůže vejít.“ A co na tom, že kontejner zeje prázdnotou. Pytel vedle je přece jednodušší řešení.

Když selže technika

A pak je tu třetí scénář, který nikdo nečekal. Technické závady. Každý, kdo zažil den, kdy podzemní kontejnery zůstaly nevyvezené, ví, že to je hotová katastrofa. Nahromaděný odpad vytvoří hromadu, která připomíná spíše uměleckou instalaci než ekologické řešení. A jakmile je hromada dost velká, zapojí se místní fauna. Ptáci, kočky, občas i nějaký ten odvážný hlodavec.

Co na to lidé?

„Já ty kontejnery chápu, ale kdo to má řešit, když fouká vítr?“ říká paní z paneláku. „Předtím jsme měli aspoň tu ohradu, to se to nerozfoukalo.“ Další obyvatel má jiný názor: „Já myslím, že to je jen o lidech. Když to někdo neumí vyhodit, tak ho žádná technologie nezachrání.“

Foto: Jiří May

Popelnice za ohradou

Řešení na obzoru?

Města se snaží situaci zlepšit. Některá zavádějí větší otvory, jiná experimentují s chytrými kontejnery, které signalizují naplněnost. Ale co s větrným počasím a lidskou pohodlností? Možná je na čase kombinovat podzemní kontejnery s původními ohradami. Nejsou sice tak estetické, ale jsou funkční.

Podtrženo, sečteno

Podzemní kontejnery nejsou špatná myšlenka. Jen se ukazuje, že lidé jsou nepředvídatelným faktorem, se kterým je třeba počítat. A dokud budeme mít mezi sebou jedince, kteří ignorují cedulky a fyzikální zákony, žádný systém nebude stoprocentní.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz