Hlavní obsah
Umění a zábava

Co by dnes dělali Jimi Hendrix, Kurt Cobain nebo Amy Winehouse? Mystérium smrti v Klubu 27 je trapné

Foto: Wikimedia Commons - licence CC BY-SA 2.0

Amy Winehouse

V rockové hudbě a na scéně populární hudby vůbec je všechno trochu jinak než mezi „obyčejnými smrtelníky“. Některé věci, nad kterými člověk kroutí hlavou, ještě přispívají ke slávě muzikantů. Třeba jejich předčasná a zbytečná smrt.

Článek

Je to vlastně dost nepochopitelné, jak mystérium smrti obestírá rockovou hudbu, a pro mnohé její obdivovatele znamená to, že některá hvězda zemře jako mladá, jakési potvrzení její výjimečnosti. Zvlášť „sexy“ bývá, když dotyčný či dotyčná zemře v souvislosti s užíváním drog nebo alkoholu, případně vlastní rukou.

Přitom by bylo mnohem logičtější, kdyby ten, kdo má tu nebo onu rockovou hvězdu opravdu rád, byl smutný z toho, že se už nedozví, jak by se vyvíjela, jakou další hudbu by vytvořila, kdyby po své dráze pokračovala dál a nezemřela, často úplně zbytečně. Kdyby měla možnost svůj talent zúročovat v nových a nových podmínkách, za využití stále modernějších prostředků k tvorbě hudby i k její prezentaci.

Vlastně úplně absurdní a z mého pohledu zcela trapnou „kategorií zemřelých“ je takzvaný Klub 27, tedy slavní muzikanti, kteří zemřeli v roce svých sedmadvacátých narozenin. Někomu to může připadat symbolické, kolik opravdu významných hudebníků a hudebnic v tomto věku zahynulo, věk 27 let je v rocku a příbuzných žánrech považován za cosi jako „Kristova léta“ (byť o pět let předčasnější).

Faktem ale je, že hudebníků zesnulých v sedmadvaceti letech je nečekaně mnoho. Málokdo ví, že některé zdroje považují za zakladatele Klubu 27 českého houslistu klasické hudby Josefa Slavíka (1806-1833), přezdívaného za života „český Paganini“. Ten zemřel ve 27 letech relativně „přirozenou“ smrtí, totiž na základě komplikací s přechozenou chřipkou.

Oficiálně a na všech frontách uznávaným „zakladatelem klubu“ ovšem je americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Robert Johnson (1911-1938), muzikant, kterého na základě nahrávek do nebe vynášejí Keith Richards, Eric Clapton nebo Jimmy Page a mnozí další. Johnson zemřel předčasně, jak vypráví legenda, v důsledku svého proslulého sukničkářství: zapletl se s vdanou ženou a její manžel mu podsunul otrávenou whisky (její pití, tedy neotrávené formy, bylo vedle děvčat dalším velkým „koníčkem“ Roberta Johnsona).

Do Klubu 27 vstoupily hned čtyři velké osobnosti šedesátých let, o kterých se to všeobecně ví. Kytarista a zakladatel Rolling Stones Brian Jones se - zřejmě pod vlivem alkoholu a drog - utopil v bazénu, kytarový inovátor Jimi Hendrix se po intoxikaci udusil zvratky, zpěvačka Janis Joplin se předávkovala heroinem a frontman kapely The Doors Jim Morrison zemřel za nepříliš vyjasněných okolností, patrně ale také spojených s drogami či alkoholem, v Paříži.

Nejvýznamnější osobností osmdesátých let, která je členem Klubu 27, je Jean-Michel Basquiat (1960-1988), americký výtvarník a příležitostný hudebník s haitskými kořeny. Zcela zásadní umělecká osobnost své doby, která vyšla z estetiky pouličního graffiti a přenesla ji na velká galerijní plátna, blízký spolupracovník Andyho Warhola a jedna z opor newyorské bohémy osmdesátých let, ke které patřili dnes významní umělci, spisovatelé či hudebníci, včetně třeba začínající Madonny, s níž měl milostný poměr. Zemřel na předávkování heroinem.

Foto: Wikimedia Commons - licence CC BY 3.0

Madonna a Basquiat

Bez diskusí nejvýznačnějším členem Klubu 27 z devadesátých let je Kurt Cobain (1967-1994), frontman skupiny Nirvana, který spáchal sebevraždu. A zatím poslední členkou z těch nejslavnějších, jakéhosi „hlavního výboru Klubu 27“, je britská soulová zpěvačka Amy Winehouse, jež léta bojovala s alkoholovou závislostí, až jí nakonec při předávkování podlehla.

Jen tento výčet - a připomeňme, že z Klubu 27 jmenujeme jen ta nejvýznamnější jména - hovoří o tom, jak obrovské ztráty v uměleckém smyslu přinesly světové kultuře předčasné smrti uvedených hudebníků. Co mi hlava nebere, je ten obdiv, který část posluchačů cítí právě k oněm jejich předčasným úmrtím.

Jako by je nezajímalo, co by například s Robertem Johnsonem udělala možnost zahrát si na elektrickou kytaru (nic takového ve své době neznal). Jakou hudbu by skládal a hrál třeba šedesátiletý Jimi Hendrix. A věnoval by se až do důchodu muzice Jim Morrison, který už před smrtí inklinoval spíš k psané poezii? Jaké písničky by dneska hrál Kurt Cobain a existovala by Nirvana? Kolik cen Grammy by měla dnes na poličce Amy Winehouse?

Vás to opravdu nezajímá?

Zdroje:

Jana Kománková: Klub 27: Navždy mladí (Edika 2021)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Klub_27

https://www.denik.cz/ze_sveta/klub-27-smrt-zpevaci-slavni.html

https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/105076/myticky-klub-27-predavkovani-drogami-alkohol-ci-sebevrazda-v-sedmadvaceti-jako-cena-za-slavu.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz