Článek
Parkinsonova nemoc je onemocnění s mnoha tvářemi – a to platí nejen pro její projevy, ale i pro vedlejší účinky léčby. Jedním z nich je tzv. Parkinsonská porucha kontroly impulzů (PKI), která vzniká při dlouhodobém působení agonistů dopaminu. Tyto léky, přetěžující dopaminové receptory, mohou způsobit obsesivní chování a nekontrolované impulsy, které zasahují do života pacienta i jeho blízkých.
Projevy PKI jsou různorodé a některé se mohou zdát na první pohled až neuvěřitelné. Pod touto zdánlivou absurditou se však skrývají hluboké osobní a sociální dopady.
Gambling (hra na automatech): Tento typický projev PKI je jedním z nejničivějších. Existují případy, kdy pacienti přišli o veškerý majetek, včetně domů a úspor svých rodin.
Hypersexualita: Tento příznak postihuje muže i ženy. I když nemoc postupně omezuje tělesné funkce, impulzivní touha může vést k neobvyklému chování, jako je nadměrné utrácení za sexuální služby nebo vyhledávání rizikových situací. Zaznamenány byly i případy, kdy pacienti jednali v rozporu se svou sexuální orientací. Jeden by řekl, že tohle se bude týkat hlavně mužů, ale ono se to týká i žen v míře vrchovaté. Sexuální aktivita uvolňuje svalové napětí a pomáhá zmírňovat projevy nemoci. Člověk to prostě intuitivně vyhledává. Co já a tento bod? Asi nezbude než přiznat, že bych o tom něco věděl. V reálu to ale není tak horké. Můj intimní život vykazuje jisté rezervy a jeho oživení by bylo možná žádoucí i bez PKI. Je určitě jisté, že si kolemjdoucích žen všímám mnohem více než dříve, ale převod do praxe zaznamenává již zmíněné rezervy a je to tedy spíše úsměvné. Navíc žiji ve vztahu a tím se to definuje. Žertovné výroky, které mě zde napadají, raději polykám.
Chronické nakupování a sběratelství: U pacientů se může objevit neovladatelná touha sbírat nejrůznější věci – od aut po zcela banální předměty. To vše často vede k nadměrným výdajům a přetékajícím šuplíkům. Ovšem tímto fenoménem trpí i lidé bez Parkinsona. O tomto bodu vím své, moje nakupování nahrávek operní hudby. Ony nejsou nijak drahé, nezruinuje mě to. Jen na to přestávám mít místo.
Přerovnávání věcí: Pacienti někdy tráví hodiny přerovnáváním předmětů – nikoli za účelem úklidu, ale pro samotný akt přerovnávání. Tento zvyk může vést k absurdním situacím, například k probírání šuplíků, které zůstaly nedotčené po mnoho let. Kdo to nezažil, neumí si to představit. Přišlo mi to divné, ale zastavit se to jednoduše nedalo.
Umělecká činnost: Mnoho pacientů s PKI objeví nový umělecký talent – malují obrazy, píší poezii nebo se věnují řemeslům. U mě se tato tendence projevuje jako psaní krátkých veršů. Lidé, kteří je viděli, říkali, že to není nijak zlé. Já se za ně ale hluboce stydím a posílám je jen několika málo lidem. Poslal jsem je žertem svojí neuroložce. Tu to jako projev PKI poměrně vyděsilo a okamžitě mi upravila léky.
Projevy PKI jsou subjektivní a jedinečné. Některé mohou působit až komicky, ale jejich důsledky jsou vážné. Třeba u mě se objevuje „chronický Leontýnismus“ – hluboký obdiv k operní divě Leontyne Price. Tento projev možná neškodí tolik jako jiné, ale ukazuje, jak může PKI ovlivnit myšlení a chování. Jisté je, že znám docela dost lidí, kteří to mají stejně a Parkinsona určitě nemají.
Nikdo si plně nedokáže představit, jaké to je žít s touto nemocí – ani neurolog, ani okolí. PKI je jen jedním z mnoha aspektů Parkinsonovy nemoci, který ovlivňuje životy pacientů způsobem, který je těžké popsat.
Zdroje
- Jan Roth, Marcela Sekyrová, Evžen Růžička a kol., Parkinsonova nemoc, ISBN978-80-7345-178-3
- https://www.nzip.cz/clanek/1126-parkinsonova-nemoc-priznaky
- https://www.symptomy.cz/nemoc/parkinsonova-nemoc