Hlavní obsah
Jídlo a pití

Mezinárodní den pikantních jídel

Foto: Jitka Saniová/Jitka Saniová

Kdo by neměl rád slzy v očích a plameny na jazyku, že ano? Pro zdravého člověka to je až vzrušující pocit, ale jak si můžete na konci blogu přečíst, někdo za to může zaplatit i cenu života.

Článek

Mezinárodní den pikantních jídel, který se slaví 16. ledna, je oslavou chutí, které dokážou přinést do našich jídelníčků trochu vzrušení. Pikantní jídla jsou oblíbená po celém světě. Když se řekne „pálivé jídlo“, mnohé ihned napadne: pálivé chili papričky.

Existují ale i další ostré přísady. Každá kultura má své vlastní unikátní recepty a ingredience, které dodávají pokrmům tu správnou pálivost. 16. ledna ti největší fandové pálivých jídel často berou tuto „oslavu“ jako skvělou příležitost k tomu, aby objevili nové chutě, vyzkoušeli exotické recepty a možná i trochu posunuli své hranice, co se týče pálivosti.

Když jsem byla malá, nevím, jestli to bylo moje první pálivé jídlo, ale pamatuji si, jak jsem se vrhla na křen a…

... náhle mě slzely oči, v nose jsem cítila palčivý tlak a na jazyku oheň. Pikantním jídlům jsem dost vyhýbala, ale pak nastal zlom. V mém teenagerovském věku dávali lékaři na všechno hned antibiotika. Když mě jednou bolelo v krku, nechtělo se mi jít k doktorovi. Navíc jsem si přála jet se spolužáky na výlet. Babička mě tehdy vyléčila „babskými radami“, mezi nimi byla i 3× denně lžička medu s křenem.

Postupně jsem si na křen zvykla tak, že se stal mojí oblíbenou surovinou v kuchyni. Minulý týden jsem si například udělala topinku s opečenými plátky česneku, na to dala kousky sušených rajčat a to jsem posypala strouhaným křenem. Ten byl ostrý jako čert… ale moc mi to chutnalo. K tomu doporučuji skleničku červeného moravského vína. Ta to skvěle dovrší.

Zpět ale k pálivým jídlům. Pikantní jídla mají dlouhou historii, která sahá až do starověkých civilizací. Chili papričky, které jsou základem mnoha pikantních jídel, pocházejí z tropických oblastí Ameriky, kde byly používány původními obyvateli již více než 6 000 let. Ačkoliv dnes je chili známé po celém světě, původně bylo známé pouze v Americe. Do Evropy se dostalo až po objevení Kryštofem Kolumbem, což bylo v 15. století, kdy přivezl semena chili papriček na náš kontinent.

V Asii, Africe a na Blízkém východě se pikantní jídla vyvinula díky používání různých koření, jako je pepř, česnek, zázvor a další místní ingredience. V Indii například hrají ostré pokrmy klíčovou roli v každodenní kuchyni díky použití směsí koření jako kari a kurkuma. Stejně tak v Mexiku, které je považováno za domov moderního chili, se pikantní jídla stala součástí života. Když se řekne, například, mexická kuchyně, okamžitě každého napadne chili, fazole a tortilly.

Pokud chcete vědět více, zde je odkaz na v kostce napsanou historii pálivých přísad.

O pikantních jídlech koluje spousta mýtů, ale většina z nich je nepravdivá. Klasickým mýtem je, že pikantní jídla způsobují nemoci. Což se zatím neprokázalo. Ony mýty vznikly patrně tím, že člověk se zdravotními problémy by neměl konzumovat ostrá jídla, aniž se poradí s lékařem. Hemeroidy i žaludeční problémy se mohou rychle zhoršit po konzumaci pálivých jídel, ale nic nenasvědčuje tomu, že ony problémy způsobují. Dalším mýtem byla rada, aby člověk zapil pálivý pocit vodou. To už se podařilo vcelku vyvrátit. Nejlépe je napít se mléka, nebo si vzít lžíci jogurtu. Dole jsou tři odkazy o těchto mýtech a já jsem z nich vybrala tyto:

Mýty o pikantních jídlech:

  1. Pikantní jídla způsobují žaludeční vředy.
    Tento mýtus je dlouhodobě rozšířený, ale není pravdivý. Chili papričky a kapsaicin, který obsahují, mohou způsobit dočasné podráždění žaludku, ale nejsou příčinou žaludečních vředů. Vředovou chorobu obvykle způsobují infekce bakterií Helicobacter pylori nebo dlouhodobé užívání některých léků, nikoli konzumace pálivých jídel. Samozřejmě, když již člověk má vřed, anebo třeba hemeroidy, musí se vyhýbat pálivým jídlům. Ta totiž mohou dráždit
  2. Pikantní jídla zrychlují metabolismus a spalují tuky.
    Tento mýtus má částečně pravdu. Kapsaicin v chili může dočasně zvýšit tepovou frekvenci a metabolismus, což může vést k malému nárůstu spalování kalorií. Nicméně, účinek je minimální a není dostatečně silný na to, aby vedl k výraznému úbytku váhy. Pikantní jídla tedy nejsou kouzelným řešením na hubnutí, ale mohou být součástí zdravé stravy.
  3. Pikantní jídla jsou špatná pro každého.
    Mnoho lidí se domnívá, že pikantní jídla jsou obecně nezdravá, ale to není pravda. Pikantní potraviny mohou být zdravé a výživné, pokud jsou součástí vyvážené stravy. V některých kulturách jsou pikantní jídla součástí tradičního jídelníčku a jsou spojena s nižšími úrovněmi některých nemocí, jako jsou srdeční choroby. Samozřejmě, lidé s citlivějším žaludkem nebo trávicím systémem by se měli vyhýbat příliš pálivým jídlům, ale pro většinu lidí jsou bezpečná.
  4. Pikantní jídla zvyšují riziko rakoviny.
    Tento mýtus je založen na obavách z kapsaicinu, který je aktivní složkou v chili. Ačkoli některé studie naznačují, že vysoké množství kapsaicinu může způsobit poškození buněk, není prokázáno, že by běžná konzumace pálivých jídel vedla k rakovině. Naopak, některé studie ukázaly, že kapsaicin může mít protirakovinné vlastnosti. Žádný výzkum neobjevil, že by konzumace pikantních jídel způsobila člověku rakovinu.
  5. Pikantní jídla způsobují potíže s trávením.
    To není pravda pro většinu lidí. U některých jedinců, kteří trpí na refluxní nemoc (GERD) nebo jiná trávicí onemocnění, mohou pálivá jídla skutečně způsobit pálení žáhy nebo zhoršení symptomů. Ale pro většinu lidí není pikantní jídlo problémem a může být součástí zdravé stravy.
  6. Pikantní jídla jsou vždy nezdravá, protože obsahují hodně soli.
    To závisí na konkrétním jídle. Některá pikantní jídla, jako omáčky na bázi chili nebo kořenící směsi, mohou obsahovat vysoké množství soli. Nicméně, samotná chilli paprička je zdravá, bohatá na vitamíny (např. vitamín C) a antioxidanty, a obvykle neobsahuje žádnou sůl. Pokud se tedy pikantní jídla připravují s použitím kvalitních ingrediencí (česnek, chili, křen, ředkvičky, pepř), mohou být výživná a zdravá.

K tomu je ale potřeba dodat, že je každý člověk jiný: někoho pálí v ústech po použití malého množství chili a jiný může konzumovat pálivých jídel tolik, že by to skolilo tři lidi. Tady je krátké video, kdy Demi Moor ochutnává pikantní omáčku a … nic. Někdy u toho poví: Ah, ta předtím byla jemnějšíhmm, tahle by byla na díkůvzdání… tahle je ostřejší, ale ne velmi pálivá… Zatímco její protějšek má na konci vide slzy v očích.

Stupnice pálivosti se počítá jednotkách SHU. A tady je krásná tabulka, které papričky jsou nejpálivější. Stupnice je pojmenována po americkém chemikovi Wilburu L. Scovilleovi (1865–1942), který v roce 1912 publikoval metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček. Takže například:

Sladká paprika neobsahuje žádný kapsaicin a má hodnotu 0. Jedna z nejpálivějších papriček Habanero má pálivost 300 000.

Vždycky tvrdím, že se nemá jít do extrémů. Pálivost některých koření způsobila, že existují soutěže v pojídání pikantních jídel, někdy se lidé hecují, kdo nejpálivější pokrm… a tady je příklad, že nemusí jít o nevinnou zábavu.

Boston, Massachusetts, případ z 1. září 2023

Teenager Harris z Massachusetts, který se účastnil soutěže One Chip Challenge pořádanou výrobcem Paqui, zemřel na požití velkého množství extraktu z chili papričky. Pitva však ukázala, že Harris měl kardiomegalii, což znamená zvětšené srdce, a vrozenou vadu popsanou jako „myokardiální přemostění levé přední sestupné koronární tepny“. A tak pro něho bylo osudové požití tak velkou koncentraci kapsaicinu.

Ihned se vyrojily rozhovory s odborníky, zda kořeněné jídlo může opravdu zabít. Zde je odpověď jednoho z nich:

Magazín HuffPost se ptal: Je tedy možné, že člověka zabije kořeněné jídlo? Zde je, co se dozvěděli.

Odborníci, se kterými jsme hovořili, říkají, že je nepravděpodobné, že by vás mohla zabít konzumace kořeněného jídla, s výjimkou alergické reakce nebo citlivosti na potraviny.

„Nikdy jsem neslyšel, že by pálivé jídlo někoho zdravého zabilo,“ poznamenal Ganjhu, poté však dodal, že silná bolest žaludku způsobená velkou pálivostí by mohla potenciálně vést ke katastrofickým situacím.

„Pokud jde o výzvu One Chip Challenge, musíte si uvědomit, že takto velmi pálivé jídlo vám může způsobit až extrémní bolest. Vaše tělo v podstatě upadá do šoku, jako by ho bodli, a vystřelí vám adrenalin,“ vysvětlil, ale i tak odborníci trvají na svém, že navzdory těmto nepříjemným účinkům, úmrtí na požití kořeněného jídla není pravděpodobné.

Občas si dám ráda pikantní jídlo, ale nepřeháním to s tou pálivostí. Myslím, že to je ta nejlepší cesta. Nejít do extrémů se vždy vyplatí.

Přeji vám pikantně dobrou náladu - a to nejen 16. ledna.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz