Článek
V pátek jsem otevřela Facebook a na hlavní stránce se objevil vtip:
Vědci zjistili, že šance na početí souvisí se jménem. Například Jana má mnohem větší šanci otěhotnět než Karel.
Prima kameňák, i komentáře pod ním, takže jsem se zasmála. Poté mě ale napadlo, podívat se, jak je to opravdu s bizardními vědeckými výzkumy. K mému překvapení jsem zjistila, že jich není až tak málo a že směšné vědecké výzkumy mohou dostat i Nobelu cenu, tzv. Ig Nobelovku.
Ig Nobelova cena je vyhlašována pro pobavení. Je to ironické ocenění za triviální výsledky vědeckého výzkumu. Ceny každý rok v říjnu uděluje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu). Komise, která ceny uděluje, je složena z těch, kdo dostal tu pravou „vážnou“ Nobelovu cenu. Předávání cen probíhá na zábavném setkání na Harvardské univerzitě. Pokud se podíváte na přesnou definici Ig Nobelovy ceny ta zní:
Jde o ocenění za objevy, které mají lidi „nejdříve rozesmát a poté je donutit zamyslet se“.
A tak jsem začala pátrat po těch nejabsurdnějších výzkumech z vědeckého světa. Je jich více, než jsem čekala. Vybrala jsem pro vás chuťovky, ale byl to opravdu těžký výběr, a tak na konci článku jsou odkazy, odkud jsem vybírala a vy si můžete přečíst další.
Která blecha skočí dále - ta psí nebo ta kočičí?
Blechy jsou šikovní skokani. Byly ale všechny blechy stvořené tak, aby skákaly stejně daleko? Aby vědci z Ecole Nationale Vétérinaire de Toulouse ve Francii zjistili, zda tomu tak je anebo zda by zvítězily ty psí či kočičí, shromáždili dvě skupiny blech. A poté pečlivě zaznamenali skokové úsilí vybraných blech obou druhů. V roce 2000 vydali výsledek v článku „Srovnání skokových výkonů blechy psí, Ctenocephalides canis a blechy kočičí, Ctenocephalides felis felis“. V něm vyhlásili za vítěze blechu psí. Ano, podle výzkumů psí blechy skáčou výše i dále než ty kočičí. V roce 2008 získal výzkumný tým Nobelovu cenu Ig od Annals of Improbable Research v kategorii biologie.
Mohou se polykači mečů zranit?
Aby se zjistilo, jak nebezpečné je polykání mečů, radiolog Brian Witcombe a mistr světa v polykání mečů Dan Meyer analyzovali „techniku a komplikace“ 46 členů z Mezinárodní asociace polykačů mečů. Jejich výzkum „Polykání meče a jeho vedlejší účinky“, zveřejněný v roce 2009 v British Medical Journal, ukázal, že se polykači mečů mohou docela snadno zranit. Jejich analýza zjistila, že větší šanci se zranit mají ti umělci, kteří nedávají pozor anebo je něco rozptyluje. Jako v případě jednoho nešťastného polykače mečů, který si poranil hrdlo poté, co ho vyrušil papoušek na jeho rameni. V roce 2007 Witcombe a Meyer společně obdrželi Ig Nobelovu cenu za medicínu na základě „pronikavé lékařské zprávy“.
I v létě se lze ochladit bez klimatizace
Studie JAMY ukazuje příznivý účinek elektrických ventilátorů v extrémním horku a vlhkosti. Ukázalo se, že pokud nemáte klimatizaci, díky „ventilátorům“ (které rozviřují vzduch pomocí mazaného uspořádání rotujících „lopatek“) se můžete v létě i tak cítit chladněji. To alespoň uváděly zprávy ze studie v Journal of the American Medical Association (JAMA) z loňského února.
No, příště třeba jejich výzkumy zjistí, že se v červenci rapidně snižuje používání sněhových fréz. A proč tomu tak je.
Důležitý výzkum pro muže: jak čůrat, aby vám moč neumazala boty či kalhoty
Podle vědců může být pro muže návštěva veřejných záchodků jistým druhem hazardu. Vyplatí se utrácet prostředky a provádět plnohodnotnou vědeckou studii? Ne, řekla by většina mužů – ale nikoliv podle tří vědců na Univerzitě Brighama Younga, kteří se domnívají, že je to problém, který stojí za prozkoumání. V jejich studii pojmenované Splash Lab 3D vytiskli močovou trubici a prováděli nejrůznější propracované experimenty, aby přesně určili, co způsobuje nejhorší druh zpětného rozstřiku. Po opravdu důsledném výzkumu zjistili, že na velikosti kapiček nebo rychlosti, s jakou čůráte, vůbec nezáleží. Spíše je to o úhlu. Na což většina mužů reagovala komentáři, že na tohle se dá přijít během jedné z opilých nocí, a to bez jakéhokoli laboratorního vybavení.
Jak vidíte tyto odkazy, přečetla jsem dost ukázek bizardních výzkumů, až mě na konci napadlo: úvodní vtip na FB možná není až takový vtip, třeba také získat Ig Nobelovku. :-)