Článek
Z tiskové zprávy Hnutí Pro život, organizátora Pochodu pro život:
Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu poklesla v roce 2024 úhrnná plodnost, narodilo se pouhých 84 tisíc dětí a 15 tisíc dětí se nenarodilo v důsledku umělého ukončení těhotenství. Nejčastěji podstupují umělý potrat ženy se dvěma dětmi, žijící ve stabilních rodinách, které samy sebe nevnímají jako sociálně potřebné, a proto nemají odvahu o pomoc požádat nebo ji očekávat. Podle průzkumu společnosti IPSOS z roku 2021 nedokázalo čelit přímému nátlaku k ukončení těhotenství 9 % žen, což představuje 1 400 žen ročně.
Pokus o ustavení českého rekordu nejdelšího řetězu z papírových miminek
Před vlastním pochodem centrem Prahy proběhne na Hradčanském náměstí pokus o ustavení českého rekordu nejdelšího řetězu z papírových miminek, a to ve spolupráci s agenturu Dobrý den a předsedou Výboru pro kulturu hl. m. Prahy Janem Wolfem. Řetěz akcentující potřebu demografických opatření bude předán prezidentu republiky Petru Pavlovi.
Ekonomické důvody by neměly rození dětí bránit
Hnutí Pro život ČR poskytuje komplexní podporu ženám a rodinám čelícím nečekanému těhotenství, včetně finanční, právní a materiální pomoci, aby našly odvahu dát svému dítěti šanci. Kromě individuální pomoci přichází také s legislativními změnami na podporu rodin, aby se s každým narozeným dítětem nepropadala životní úroveň domácnosti.
Radim Ucháč pomáhá ženám, aby nemusely jednat proti své vůli
„Ztrátu života každého nenarozeného dítěte považujeme za tragédii jak pro ženu, tak její rodinu i celou společnost. Nejlepší je prostě pomoct. Proto vedle individuální podpory přicházíme také s návrhy koncepčních legislativních opatření, která mají usnadnit přijetí nečekaně počatého dítěte,“ říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Dvojčata v děloze. Cameron a kol. 1903. The American text-book of obstetrics for practitioners and students. Wikimedia Commons, CC-BY-SA-PD-old
Zde je ten inzerovaný fiktivní rozhovor dvojčat před narozením:
V matčině bříšku jsou dvě miminka
Budoucí prvorozené se otočí k budoucímu druhorozenému a říká: „Věříš v život po porodu?“
Budoucí druhorozené odpoví: „Jistě! Přece musí být po porodu něco, na co se tady připravujeme.“
Budoucí prvorozené: „To je hloupost, po porodu není už žádný život. Jaký život by to mohl být?“
Budoucí druhorozené: „Já nevím. Ale bude tam víc světla než tady. Možná budeme chodit po nohách a jíst ústy. Možná budeme mít smysly, kterým teď nerozumíme.“
Budoucí prvorozené: „To je divné. Chůze přece není možná a jíst ústy, to je absurdní. Pupeční šňůra nás zásobuje vším co potřebujeme, ale je příliš krátká. Život po narození je nutno z logických důvodů vyloučit.“
Budoucí druhorozené: „Co když je to tam prostě jiné než tady? Možná že už tu pupeční šňůru nebudeme vůbec potřebovat.“
Budoucí prvorozené: „OK, pokud je po porodu život, řekni mi, proč se sem odtamtud ještě nikdo nevrátil zpátky? Porod je prostě konec života a po porodu už nic není, jen zapomnění, ticho a temnota. Nikam to nevede.“
Budoucí druhorozené: „Ale určitě se setkáme s maminkou a ta se o nás bude starat.“
Budoucí prvorozené: „Matka? Ty skutečně věříš v matku? Pokud existuje matka, tak kde je?“
Budoucí druhorozené: „Je všude kolem nás. Jsme z ní, v ní přece žijeme. Bez ní by tenhle svět nemohl existovat. Vůbec by nebyl.“
Budoucí prvorozené: „Já ji nevidím. Logický závěr tedy je, že tady není.“
Budoucí druhorozené: „Někdy, když je ticho a pečlivě se zaposloucháš, můžeš její přítomnost vnímat. Můžeš slyšet její milující hlas, jak na nás mluví shůry.“
Anketní otázky:
Anketa
Anketa
Zdroje: