Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kde žije největší populace těch nejstarších lidí?

Foto: William Barak

William Barak, 1895. Wurundjeri. NGA, Wikimedia Commons, CC-PY-SA-PD-old

Víte, která země má nejpočetnější skupinu těch nejstarších lidí? Jste vedle, pokud tipujete Brazílii nebo Asii, s celou jejich přírodní medicínou.

Článek

Nejvíce těch nejstarších registruje země, kde se 44 procent dospělých a 20 procent dětí potýká s nadváhou a kde 60 procent obyvatel trpí civilizačními chorobami včetně rakoviny. Kde je povoleno přidávat do jídla deset tisíc aditiv, z nichž většina je v Evropě, která jich povoluje jen tři sta, zakázána. Země, kde výskyt dětské rakoviny vzrostl od roku 1975 o 40 procent a výskyt autismu z jedné desetitisíciny (1:10 000) stoupl na jednu šestatřicetinu (1:36). Kde zdravotní stav diskvalifikuje 77 procent mladých lidí ze služby v armádě.

Zůstává vám nad tím rozum stát? Nejste sami. Ten paradox, jak asi už tušíte, se vyskytuje v USA, velmoci, která eviduje mnoho milionů lidí stále pobírajících dávky sociálního zabezpečení. Někteří se narodili před vznikem státu USA. Jak sdělili prezident Donald J. Trump při tiskové konferenci a Elon Musk pro CNN, jednomu člověku by mělo být dokonce 360 let.

Celkový počet obyvatel USA k loňskému roku podle údajů činil 340,9 milionů obyvatel. V systému sociálního zabezpečení dosud evidovaly USA následující počty lidí ve vysokých věkových skupinách:

Foto: Jo-náš

Počet obyvatel USA ve věku nad 90 let. Údaje čerpal autor článku z níže uvedených zdrojů.

Veliká skupina obyvatel Spojených států by tak mohla brát útokem Guinessovu knihu rekordů a usilovat o zápis v kategorii Nejstarší žijící člověk světa. To se však neděje.

Úplně nejstarším člověkem světa je (k únoru 2025) Brazilka Inah Canabarro Lucasová, která se prokazatelně narodila 8. června 1908. Nejstarším žijícím mužem je v současnosti Brazilec João Marinho Neto, který se narodil 5. října 1912.

Foto: Wikimedia Commons, Martins406

Brazilka Inah Canabarro Lucasová v prosinci 2003. Martins406, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-PD-4.0

Údaje o lidech, kterým jsou v USA vypláceny peníze, však ukazují na ohromující počty těch, kteří 112 let nejen dosáhli, ale mnozí i přesáhli. Jen ve věkové skupině nad 120 let je v evidenci 12 424 874 lidí, skoro dvanáct a půl milionu. Proč s nimi nedělá nikdo rozhovory, proč se nepíše o jejich receptech na dlouhověkost?

Jistě jste už na odpověď přišli: Tyto duše žijí jen v archivech. Gogol by měl možná radost, jak je jeho dílo inspirující. Když si člověk představí, jaké další aktivity tito „živí“ zemřelí mohli provozovat, jak mohli plnit urny, nejen ty na vlastní popel..

Foto: Wikimedia Commons, Andreas Bohnenstengel

Stáří. Fotografie Andrease Bohnenstengela. Z výstavy fotografií v Geistagu. Wikimedia Commons, CC-BY-SA-PD-3.0-DE

Jak k této situaci došlo? Registr, do něhož se průběžně zapisují zemřelé osoby, není s ostatními registry propojen. Pokud nikdo nenahlásil úmrtí osoby do registru zemřelých, šeky chodily dál a mohly je nechávat proplácet jejich živí příbuzní po generace. Ze skříní Bílého domu vypadává mnoho kostlivců, které musí nová administrativa USA pohřbívat najednou. Nejde jen o to vyhodit úředníky, kteří naprosto selhali.

Spojené státy mají obrovský státní dluh, který má za číslem 37 ještě dvanáct nul a kvůli úrokům každou vteřinou závratně narůstá. Řeší podobně rozsáhlou korupci, s níž souvisí i neblahá situace ve školství. Američtí žáci v mezinárodním srovnání dosahují jen na 40. příčku ve znalostech, i když náklady na žáka jsou nejvyšší.

Do funkce ministra zdravotnictví a sociální péče byl nově uveden Robert F. Kennedy Junior (RFK Jr), jemuž leží na srdci zdraví celého národa už dlouho – především dětí, které jsou nejvíce ohroženou skupinou. RFK Jr prověřuje nejen bezpečnost léků, ale i chemikálií v prostředí z hlediska spolehlivých vědeckých poznatků, ve snaze odstranit ty, které jsou zdraví škodlivé. Například syntetickým červeným barvivem bylo v USA dosud dovoleno barvit cukrovinky, i když jde o látku, jejíž použití v kosmetických produktech bylo již před 35 lety zakázáno kvůli rakovinotvorným účinkům.

FRK Jr prohlásil, v intencích hesla MAHA (Make America Healthy Again – učiňme Ameriku opět zdravou), že pro vyřešení zdravotní krize udělá maximum. Vidí však, že se Amerika nenachází jen ve zdravotní, ale především v duchovní krizi. A že duchovní krize má větší dopad než ta zdravotní, protože u lidí, kteří se dostanou do špatné duchovní situace, která navozuje stres, se dříve či později vyvinou také problémy zdravotní.

Zdroje:

Anketa

Má podle Vás zdravotní a duchovní stav lidí souvislost?
Jistě ano
100 %
Nejsem si jist/a
0 %
To si nemyslím
0 %
Celkem hlasovalo 11 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz