Článek
Lékařské postupy se řídí doporučeními a pokyny (angl. guidelines), a to i v případech, kdy důkazy (angl. evidence) z praxe říkají něco jiného. Lékař, který se řídí doporučenými postupy, je jimi chráněn. Může se vždy odkázat na to, že se jimi musí řídit a nemusí riskovat a jednat podle osvědčené a důkazy podložené byť obecně nepřijímané praxe. Problém je v tom, že doporučení zaostávají za důkazy asi o 20 let.
Medicína spoléhá na léky, a to i když se dá mnoho zdravotních problémů řešit jídlem. Protože není potřebný druh potravy pokaždé po ruce, účinné látky se z něho extrahují do potravních doplňků, ale i když tyto lidskému zdraví prospívají, nesmějí se označovat jako léky, ani se nesmějí uvádět jejich léčivé účinky.
Hal Cranmer se pustil do pozoruhodného projektu ve městě Phoenix v Arizoně. Koupili s manželkou postupně čtyři domy, ve kterých zajišťují asistenční péči starým lidem, často trpícím Alzheimerovovu chorobou. V každém domě žije maximálně deset starých lidí, o něž nonstop pečuje štáb profesionálů. Domy se zevně neliší od ostatních, zcela zapadají do okolí a ničím ho neruší. Mají jen lepší vnitřní hygienickou výbavu, více koupelen a toalet.
Hal se zde o své lidi stará víc, než vyžaduje obvyklá péče. Usilovně hledá, jak by jejich situaci vylepšil, ideálně natolik, aby se mohli vrátit do svého prostředí a ke svým rodinám. Stalo se to jeho vášní. Než se pustil do tohoto podnikání, navštívil řadu podobných zařízení. Všechna pečlivě dodržovala lékařská doporučení, investovala do až luxusního vnitřního vybavení a vše nad to bylo o maximálním snižování nákladů a zvyšování zisků. Nejvíc mohli ušetřit na jídle. I tam, kde účtovali od 10 do 20 tisíc dolarů měsíčně, poskytovali lákavě vypadající jídlo typu úžasného čokoládového dortu ke kávě, ale už se tolik nestarali o vyváženost stravy a nesnažili se své klienty stimulovat fyzicky. Ti byli celé dny buď na lůžku, nebo v křesle u televize. Zvedali je jen kvůli hygieně a k jídlu.
S takovým přístupem se Hal nedokázal ztotožnit. Rozhodl se radikálně řešit jídlo a nahradit sladkosti něčím jiným. Nejdříve zapojil výživovou poradkyni a ta mu doporučila vegetariánskou stravu, ale to nefungovalo, lidé ztráceli na váze.
Lidé s Alzheimerem mají problém se sami najíst a mnozí přicházejí do takových zařízení vyhublí a křehcí, nemají sílu a lámou se jim kosti. Často myslí, že si zlomili krček důsledkem pádu, ale ve skutečnosti se jim nejprve zlomil krček, a proto upadli. Jejich tělo postupně vyčerpalo zásoby bílkovin, kolagenu a živin, ze svalů i z kostí. Potřebují kvalitní výživu a nabrat svalovou hmotu. Alzheimer se též nazývá diabetes typu 3, kvůli inzulínové rezistenci, jež brání tomu, aby se glukóza dostala k mozku. Ten pak trpí dlouhodobým deficitem energie, smršťuje se a atrofuje.
Při keto dietě nahrazují funkci inzulínu ketony, které přísun energie k mozku zajistí. Mozek se pak začíná obnovovat a opravovat, protože ketony překonávají bariéru v mozku a jsou přebudovány na mastné kyseliny, jež se stávají strukturními součástmi mozku. Mozek je tvořen tuky, hlavně cholesterolem. Proto potřebuje přísun cholesterolu a tuků obecně. Protože například statiny brání tvorbě cholesterolu, mohou navodit Alzheimerovu chorobu, která mizí, když lidé přestanou statiny užívat. Na Alzheimerovu chorobu se paradoxně předepisuje Memantin, jehož vysazením se však stav řady pacientů také zlepšil.
Hal se nejprve vrátil k obvyklé stravě. Když hledal, jak by pomohl svým svěřencům posílit svalstvo, nalezl posilovací zařízení X3 Dr. Jaquishe a přečetl jeho knihu Vzpírání je ztráta času. Protože se toto posilovací zařízení osvědčilo, a Dr. Jacquish v knize mluvil i o masité dietě a půstech, rozhodl se to na sobě vyzkoušet. Během šesti měsíců přibral asi 5 kg svalové hmoty.
Začal o tom mluvit s pečovateli svých klientů. Měl jednoho svěřence, který si moc přál vrátit se domů. Koupil tedy jeho rodině knihu The Carnivore Code, kterou napsal Paul Saladino, a rodina se rozhodla, že ji vyzkouší. Jejich tatínek měl neuropatii a řadu dalších problémů, jež se díky nové dietě vyřešily do té míry, že mohl jít domů.
Hal tedy začal mluvit i s rodinnými příslušníky dalších svěřenců. Uvažoval také o využití Bredensenova protokolu. Dr. Bredensen je neurologem, který sestavil systém podnětů a opatření včetně keto diety ke zvrácení Alzheimerovy choroby a jeho protokol se ukázal být natolik užitečný, že se několik jeho pacientů mohlo po jeho absolvování stát Brendensenovými zaměstnanci.
Nebylo sice možné přesvědčit všechny rezidenty pro karnivorní dietu, ale sladkosti a zmrzlinu nahradili kvalitními bílkovinami, vejci k snídani, libovým hovězím, rybím a drůbežím masem a saláty. Když odstranili přemíru cukru, zaregistroval u svých klientů zlepšení různých problémů včetně zubních zánětů, které k prohlubování demence též přispívají.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=8owAcO8lIwY