Článek
John Lennon dnes zase zní z rádií se svou vánočně protiválečnou písní Happy Christmas /War is over, která patří do jeho postbeatlesovské éry.
Tehdy se svou druhou ženou - japonskou výtvarnicí Yoko Ono - vystupoval coby politický aktivista, který se vyjadřoval mj. k válce ve Vietnamu, proti britským zásahům vůči Irům v Severním Irsku nebo demonstrativně vrátil řád britského impéria jako protest proti zásahu vojáků Jejího Veličenstva v nigerijské Biafře. Vyjadřoval svou podporu i Afroameričanům v USA nebo se zasazoval o legalizaci marihuany.
Pět výstřelů přišlo paradoxně v době, kdy se po narození syna Seana stáhl z veřejného života, a udělaly z někdejšího idola celé generace celosvětový symbol touhy po svobodě, který byl tak silný, že pronikl dokonce i do komunistického Československa.
Zeď zahrady maltézského velkopřevorství na pražské Malé Straně se ale nezačala plnit odkazy na Johna a jeho písničky až po jeho smrti.
Už od 60. let si tu zvykli lidé psát vzkazy pro režimem stíhaného Jana Wericha, který bydlel nedaleko v domě po „modrém abbé“ Josefu Dobrovském.
Během roku 1968 se přeměnila v místo protestů proti okupaci a následně i proti normalizaci. To vše bylo provázeno častým přetřením zdi a následnou bleskovou obnovou nejrozmanitějších obrázků a vzkazů. I proto se dostalo místu přezdívky „Zeď nářků“.
Po 8. 12. 1980 kdosi využil kamennou desku zasazenou do zdi, aby z ní vykouzli „pražský“ hrob Johna Lennona. Lidé si zvykli nosit k místu svíčky, obrázky a květiny, k velké nelibosti StB.
Proslulost Lennonovy zdi se šířila prostřednictvím samizdatu a exilové literatury, takže se k ní čase „naučili“ chodit i cizinci, kteří do Prahy zavítali.
Komunisté ale nevzdávali své úsilí v rušení pietního místa, a když nepomohla barva, rozhodli se zeď „zrušit“ - přímo na ní zřídili oficiální plakátovací plochu. Místo Imagine tu byly programy kin či koncertů, ale ani to nestačilo. Ke zdi se chodilo protestovat a podepisovaly se tu petice - třeba za zřízení civilní služby místo povinného dvouletého vojenského výcviku.
V roce 1988 to komunisté vzdali. Socialistický svaz mládeže raději uspořádal oficiální folkový koncert, a tehdejší vysoký funkcionář Miroslav Štěpán tu dokonce navrhl zřídit oficiální pamětní desku Johnu Lennonovi za jeho mírové úsilí.
Ani po Sametové revoluci netratila Lennonova zeď nic ze své síly - pořádaly se u ní nejrůznější happeningy, objevovaly se na ní protesty třeba proti změnám klimatu, za svobodu Tibetu nebo na podporu protestujících v Hong-Kongu, což se nelíbilo čínské menšině, která zeď v roce 2019 vyzdobila na počest vzniku Lidové Číny.
Poslední přemalbou prošla zeď v loňském roce, kdy ji během předsednictví České republiky Evropské unii společně výtvarně pojalo 29 evropských umělců. Tehdy také přibylo zrcadlo s portrétem Johna Lennona.
Pokud se vám písničky Johna Lennona líbí, nemusíte jít přímo na Kampu. Klidně stačí, když si jich několik pustíte a připomenete si výjimečný talent, který před 43 lety vyhasl.
Více informací najdete na: