Hlavní obsah
Cestování

Lofoty: Cesta na ostrov

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Josef Machů

plujeme trajektem z Bodo na ostrov Moskenes

22. 8. 12:58

Dvě kamarádky se rozhodly týden cestovat po ostrově Moskenes na Lofotách, hned první den jim málem odplula poslední loď a hrozilo jim, že budou spát venku.

Článek

Z Prahy jsem letěla včera v pět hodin ráno do Osla, let trval necelé tři hodiny, a tam na mne už čekala kamarádka Lucka, která žije v Anglii a celý tento náš výlet naplánovala. Pak jsme spolu měly pokračovat letadlem do Bodo a následně plout trajektem odpoledne na ostrov Moskenes. Poslední úsek pak byl pěšky šest kilometrů do městečka Reine, kde budeme týden bydlet v pronajatém domku. Takový byl plán, ale plány se, jak známo, často mění a ten náš se změnil díky nepříznivému počasí a nemožnosti přistání velmi brzy.

Foto: Josef Machů

v Oslo na letišti a moje nejdražší pivo v životě, stálo po přepočtu přes 400 našich korun

V Oslo na letišti jsem dostala takovou žízeň, že jsem si musela dát pivo. Když mi paní přinesla účet tak se mi protočily panenky, bylo to moje nejdražší pivo v životě 178 norských korun, tedy na naše krát 2,3. A navíc už od pohledu vypadalo nevábně a bez pěny a chuť oproti našim pivům taky nic moc. Ale co už, žízeň je žízeň a při cestování nebudeme na nějakou tu korunu hledět, no ne?

Probraly jsem s Luckou novinky, což nám zabralo několik hodin a nastoupily jsme do letadla, za necelé dvě hodiny jsme měly vystoupit v Bodo. Nepříznivé počasí však nedovolilo přistát na letišti a letadlo proto muselo nouzově zastavit někde úplně jinde v polích, prý už v Arktidě, vtipkovala Lucka. Tam jsme čekali, pilot se šel radit, co má dělat dál a řekli mu, že se může zkusit vrátit do Bodo (asi půl hodiny letu), ale že má na přistání pouze jeden pokus a když se mu to nezadaří, tak musí letět zpět do Osla.

Foto: Josef Machů

nouzové přistání 30 minut od Bodo

Rozhlédla jsem se po cestujících a potěšitelné pro mne bylo, že když by byla nějaká havárka a my se museli navzájem sníst, abychom přežili, tak já bych přišla na řadu až jako poslední, neboť v sedačkách seděly mnohem macatější kousky, než jsem byla já, nejlehčí pasažérka na palubě.

Foto: Josef Machů

já bych přišla na řadu až jako poslední, vážím tu ze všech nejmíň

Foto: Josef Machů

na jídlo jsou tu macatější kousky

No úžasný, musela jsem si na to dát další pivo, teď už jen za dvě stovky a v plechu. Všechny peníze, co tady mám s sebou, utratím nejspíš za pití a na památky mi už nezbude, nedá si nic dělat.

Foto: Josef Machů

složité manévry při přístání jsem se málem pozvracela, teď spěcháme na loď

Přistát se naštěstí podařilo a my jsme taktak chytli poslední trajekt v sedm večer, který nás přepravil za tři hodiny z  Bodo na ostrov Moskenes.

Foto: Josef Machů

foto z lodě

Pak nás ještě čekalo noční šestikilometrové putování tmou v buši do Reine. No za první den toho mám teda až nad hlavu a o půlnoci se už těším do postele. Výhledy na fjordy necháme na další den.

Foto: Josef Machů

auta vyjíždějí z trajektu

Lofoty jsou souostroví při norském pobřeží tvořené asi osmdesáti ostrovy. Ten náš se jmenuje Moskenes a na to, abychom ho poznaly, máme přesně šest dní. Chceme si pronajmout auto a půjčit kola, jakmile zažijeme něco zajímavého, dáme vám vědět…

Foto: Josef Machů

pohled na pobřeží

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz