Hlavní obsah
Knihy a literatura

Nedělní chvilka poezie oslaví brzy deset let

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Josef Machů

Novinář a také básník Karel Škrabal je iniciátorem internetového projektu Nedělní chvilka poezie

2. 11. 12:55

V únoru 2024 bude mít web Nedělní chvilka poezie.CZ deset let. Vzniklo to tak, že básník a novinář Karel Škrabal před téměř deseti lety dělal sloupek s poezií do tehdejší přílohy MF Dnes Kavárna.

Článek

„Trochu mě mrzelo, že to není na internetu. A že je poměrně málo poezie, přímo básní, na českém internetu v té době. Na iDnesu se mi tehdy kolegové vysmáli, když jsem jim říkal, ať to tam překlápí. Když přišel do MF Dnes Babiš a já pak odešel, všechno se tím urychlilo. Příloha Kavárna nějak v té době taky zanikla,“ vysvětluje zakladatel a iniciátor Nedělní chvilky Škrabal.

Prý v té době všichni kolem něj zakládali nějaký internetový byznys a on už byl na to tak alergický, že si řekl, že musí založit také nějaký internetový projekt, který nikdy nevydělá žádné peníze a nikdy ho žádná velká firma neskoupí. „To se zatím skvěle daří,“ doplňuje autor projektu.

Volbou názvu Nedělní chvilka poezie podle dávného televizního pořadu bylo zároveň rozhodnuto, kdy budou nové příspěvky publikovány, stejně jako tehdy v televizi, v neděli v osm večer. Až v poslední době rozšířili také o rubriky Aktuální báseň a Hrubá báseň, rozuměj silná, úderná. „Když jsme to tehdy s kamarádkou Petrou Kubáčkovou vymýšleli, chtěli jsme, aby web měl formu dobře šířitelnou na sociálních sítích, aby každý blok básní byl výraznější než vlastní homepage. Aby stál samostatně. Máme myslím i díky tomu na české literární poměry docela silný Fecebook a Instagram,“ doplňuje Škrabal. Příspěvků už je přes šest set, stačí si jen spočítat, kolik bylo za devět a půl roku nedělí.

„Jeden z důvodů, proč ta stránka vznikla, bylo, že jsem chtěl tehdy editorsky více promluvit do českého literárního, resp. poetického provozu. Přišel mi v té době docela snobský, elitářský, uzavřený. Takže otevřenost byla jasná. Každý autor či autorka nemusí mít na kvalitní sbírku, ale deset básní z celoživotního díla vyberete lehčeji,“ vysvětluje autor projektu, který sám již vydal sedm básnických sbírek. Jak dále říká, i odmítání patří k nedílné součásti provozu takové věci. „Rozkročenost“ je široká, ale na kvalitu literárních textů je třeba dohlížet. Nejčastěji je zastoupena současná česká tvorba, ale tvůrci podnikají i výlety do zahraničí, hlavně na Slovensko a také do historie.

„Prvním našim autorem byl Martin Reiner, za což mu budu vždycky vděčný, že tehdy do takového neznámého projektu šel. Postupně roste počet lidí, kteří to sledují, na webu i sociálních sítích. A hlavně přibývá počet autorů, kteří třeba u nás publikovali poprvé a dnes jsou z nich uznávané osobnosti básnické scény. Takových případů je už určitě přes deset, a to mluvím o opravdových hvězdách,“ objasňuje pozitivní dopady Nedělní chvilky poezie jeho zakladatel. Tvůrci se na webu opakovat mohou, ale až po více než jednom roce.

Kde si může čtenář básně najít? Na webové stránce www.nedelnichvilkapoezie.cz jsou uveřejněny všechny. „Máme Facebook a Instagram, ale třeba také obhospodařujeme výběr básní na Teletext České televize, podívejte se na stránky 820 až 829,“ zve ke shlédnutí Karel Škrabal. „To byl v poslední době docela hit, když jsme to rozjeli. Každý měsíc tam posíláme výběr deseti básní. A děláme třeba každý měsíc večery Poezie Za školou v bubenečském klubu Za školou. Těch aktivit je plno,“ vypočítává jejich zakladatel.

Postupně se u něj střídali lidé, kteří mu s tím editorsky pomáhali, občas připravili nějaký blok. V posledních letech jsou nejbližšími spolupracovníky lidé kolem umělecké skupiny Vítrholc, kde Škrabal aktivně působí. S nimi dělá všechny akce, nově třeba Poetický stan, což je básnická scéna, se kterou mohou tvůrci přijet na jakýkoliv festival.

„Slibuji si od toho rozkvět poezie, možnost přispět a prospět básnické scéně u nás. Myslím si totiž, že poezie má před sebou skvělou budoucnost a bude oslovovat stále více lidí. Proč? Obecně protože je jiná než mainstreamový diskurs ve společnosti, který stále více lidí unavuje a nevyhovuje jim,“ domnívá se Karel Škrabal.

V roce 2018 byla Nedělní chvilka poezie nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku. Měsíčně si přečte básně Nedělní chvilky poezie více než deset tisíc čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz