Hlavní obsah
Aktuální dění

Polibek šéfa španělského fotbalového svazu způsobil poprask a rezignaci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ze sociálních sítí

tento moment si bude dnes už bývalý předseda španělského fotbalového svazu asi navždy vyčítat

11. 9. 16:58

Šéf španělského fotbalového svazu pogratuloval „svým“ fotbalistkám k historicky prvnímu titulu mistryň světa. Tři týdny po úspěšném šampionátu teď musel kvůli tomu rezignovat.

Článek

Na předávání medailí přišel vítězným Španělkám 20. srpna po finále v Sydney spolu s ostatními poblahopřát i předseda španělského fotbalového svazu Luis Rubiales. Všechny hráčky jednu po druhé těsně objal. Šňůru spontánních a euforických gratulací, zvedání sportovkyň do vzduchu a důvěrného líbání na tváře fotbalistek završil polibkem na rty záložníci Jennifer Hermoso. Vášnivě ji objal, oběma rukama chytil za hlavu, přitáhl si ji k sobě a políbil na rty. Hráčce se takový projev nelíbil a později ho za něj zažalovala.

Svaz původně stál na straně vysokého funkcionáře, který dlouho všechny výzvy k odstoupení odmítal. Po masivní vlně kritiky španělské i zahraniční veřejnosti ale svaz svoji pozici změnil. A trenéra, který k němu měl blízko, nahradil trenérkou. Odvolání požadovala kromě části veřejnosti na demonstracích v několika španělských městech i španělská vláda. Kvůli incidentu předsedu svazu suspendovala také FIFA a disciplinární řízení s ním zahájil i Španělský sportovní tribunál.

Co se na první pohled může zdát jako malichernost a projev jižanského temperamentu, má hlubší souvislosti a propojení s dnešním světem, kdy si muži nemohou beztrestně dovolit k ženám tolik, kolik si k nim mohli dovolovat dříve, kdy se o takových věcech nemluvilo. Před lety by bylo nepředstavitelné, aby se vůbec někdo pohoršoval, nad podobnou situací. Bylo by zajímavé vysledovat, kolik procent z těch protestujících, tvořily ženy.

Já vnímám kromě polibku na rty jako další problém i to, že ji funkcionář až příliš silně obejmul a dominantně chytil za hlavu. Omezoval ji tím, aniž by se jí předem zeptal, jestli může. Myslíte, že si dělám legraci, neboť když někomu přejeme, tak se přece nedovolujeme, jestli můžeme. Ale ne, nedělám a snažím se pochopit, jak se ta žena (ženy) v podobné situaci cítí. On ji totiž neobjal a nepolíbil nějaký její přítel, ale oficiální vysoký úředník, což je zcela jiná situaci.

Myslím si, že se bude lišit pohled běžných mužů a žen. Zatímco většina žen souhlasí s rezignací, více mužů může jednání bývalého šéfa „jaksi chlapsky chápat“.

Rezignace je správná a neměli bychom tento problém zlehčovat. Snažím se vžít do kůže muže, který byl nadšen z historického úspěchu „svých svěřenkyň“ a v dobrém rozmaru jim náležitě gratuloval. Domnívám se, že kdyby hráčku bývalý šéf svazu tolik fyzicky „neatakoval objímáním“ a jen jí podal ruku a mírně políbil, takový poprask by tím nevzbudil a že by mu to snad i „odpustila“, ale to omezení v pohybu, což vidíme i na fotografii, ji patrně „paralyzovalo“ a to byl asi ten hlavní důvod, ten pocit omezení ve spojení s intimním polibkem na rty, co ji vedlo k podání žaloby.

Snad příště k podobnému faux paux, díky této aféře, už nedojde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz