Hlavní obsah
Názory a úvahy

Sociální sítě jsou zloděj času a je to s nimi jako s ohněm a alkoholem: dobrý sluha, špatný pán

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Josef Machů

někteří lidé tráví na sociálních sítích každou volnou chvíli

31. 8. 14:29

Člověku chybí klid a čas na to se soustředit a mnohdy je důvod velmi jednoduchý, až příliš času tráví na různých sociálních sítích, což pak tříští jeho pozornost.

Článek

Se sociálními sítěmi je to, velmi zjednodušeně řečeno, jako s alkoholem a s ohněm. Dobrý sluha, zlý pán. V rozumné míře mohou zpestřit a zpříjemnit člověku život, ale pokud jim podlehneme a neustále se díváme, co na nich přibylo za příspěvek, abychom ho mohli „lajkovat“, kdo nám píše, případně máme potřebu přidávat své vlastní neomylné statusy a někomu sami psát (do různých skupin, což je další zlo), je to špatný pán a po čase na ně může vzniknout velmi nebezpečná závislost.

Foto: Josef Machů

někteří lidé jsou na sociálních sítích téměř neustále

Mezi nejznámější sociální sítě u nás patří například Instagram, Facebook, Messenger, YouTube, Twitter, Linkedin, TikTok, WhatsApp, Viber a Snapchat.

Sám moc dobře vím, o čem mluvím. Zpočátku jsem se jimi jen bavil a díky nim se mi dařilo zaujmout okolí a dozvěděl jsem se informace, které bych se nedozvěděl buď vůbec anebo ne tak rychle. Ale jak se říká, všeho moc škodí. Skončilo kvůli nim pár mých přátelství (nejen virtuálních) a naštvalo se na mne kvůli nim několik žen či dívek…

Představte si, že byste ten čas, který trávíte na sítích a můžeme sem počítat i tak zvané dopisování si s někým, využili například k četbě, ke sportu nebo k jakékoliv smysluplné práci. Dávno by ze mne byl už bohatý kulturista.

Lidé se na sítích dělají lepšími, než jsou ve skutečnosti, pánové zatahují břicha a předstírají, že mají svaly, dámy se tváří impozantně a sexy (nechají se vyfotit desetkrát, aby vybraly tu jednu správnou fotografii, kterou se teprve budou chlubit). Proč bych se měl ukazovat v horším světle nebo ve stejném, v jakém mne vidí každý v reálném světě? Proč bych se nechtěl líbit zejména těm, kteří mě neznají osobně, ale vidí pouze na fotce?

Foto: Josef Machů

se starším bráchou

Lajky představují pro některé lidi dopamin (pocit štěstí), doping a povzbuzení, kterého se jim nedostává ve skutečném životě. Schválně si zkuste si spočítat, kolik hodin týdně strávíte na sociálních sítích vy? A kolik měsíčně a ročně? Škoda času, že? Ale mlácení prázdné slámy je jednodušší, než smysluplná činnost, která víc bolí, takže snadnější cesta přežívání…

Kdysi jsem se zařekl, že už s tím skončím a skutečně jsem vydržel necelé tři měsíce vůbec nepoužívat Facebook a měl jsem ho úmyslně zablokovaný. Jenomže jsem tu a tam užíval Instagram (přirovnal bych to, jako když alkoholik přestane pít tvrdý alkohol, ale tu a tam si dá pivo) no a pak se mne bohužel jednoho dne „instáč“ zeptal, jestli chci propojit s „fejsem“ a já jsem souhlasil a byl jsem opět polapen. Podlehl jsem těm lákavým svodům, tomu štěstí z „lajků“ a začal jsem se na nich intenzivně ve volných chvílích realizovat. Abychom ale nebyli nespravedliví, jsou okamžiky, kdy vás mohou sítě vyburcovat k aktivitě (například sportovní) i když se vám vůbec nechce, ale víte, že musíte ukázat fotky svým „foloverům“, jak cvičíte nebo běháte.

Foto: Josef Machů

rádobyvtipné foto s jablkem

Nedávno jsem provedl sociologický průzkum v brněnské psychiatrické léčebně na oddělení závislostí, zda tam už léčí, podobně jako gamblery, narkomany a alkoholiky i ty, kteří „ulítávají“ na sociálních sítích. Prý když při tom nehrají hazardní hry, tak ještě ne. Domnívám se ale, že je to jen otázkou času, kdy adiktologové budou léčit i tyhle závislosti.

Snadno těmto svodům podléhají zejména mladí lidé od dvanácti do osmnácti let a prý zejména dívky, jak jsem někde na sítích vyčetl. Bohužel tomuto trendu značně napomohla pandemie kovidu, kdy byly veškeré živé zábavy uzavřeny a lidé si mezi sebou jen psali přes různé aplikace a sociální sítě. Divná doba napomohla divnému chování ve světě.

Facebook je dneska už jen pro starší generaci, mladí preferují Instagram a TikTok.

„Ve virtuálním světě, je nám snílkům lépe. V tom světě za displeji, nemáme strach býti za plejery.“

Neodsuzujme hned všechny sociální sítě, ale přistupujme k nim obezřetně a rozumně a pamatujme, že všeho moc škodí. Hlavně se nestát jejich otroky. Vím, že existuje hodně lidí, které sítě velmi slušně živí. Nechci to říkat nahlas, ale trochu jim to závidím.

Někomu mohou skutečně pomoci „udělat kariéru“, takže tato problematika není rozhodně černobílá.

A teď si dám od sítí na nějakou dobu pokoj. Jenom tenhle příspěvek tam ještě rychle nasdílet…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz