Článek
Přestože se toto právní jednání může zdát jako jednoduchý právní úkon, který zvládne s přehledem každý dle internetového vzoru, často tomu tak není a v pozůstalostním řízení ostatní dědice čeká nemilé překvapení v podobě jeho neplatnosti pro dostatečnou neurčitost, či důvod, pro který zákon vydědit dědice neumožňuje.
Nepominutelný dědic
Nepominutelným dědicem jsou potomci zůstavitele, tedy jeho vlastní, či osvojené děti. Nikdo jiný být vyděděn nemůže. Pokud zůstavitel sepíše listinu, ve kterém vyjádří vůli, aby jeho pozůstalost nepřipadla jiné osobě, pak se jedná o jakési přání zůstavitele, které je notář povinen respektovat. Daná osoba tak sice nebude dědit, byť by dle zákonné dědické posloupnosti měla nárok na dědický podíl, není však vyděděna v pravém slova smyslu.
Výše povinného dílu
Přestože zákon výslovně nestanoví, jaký rozsah má mít listina o vydědění týkající se povinného dílu nepominutelného dědice, většinová odborná veřejnost zastává názor, že kromě povinného dílu, tedy dílu, který by v případě opomenutí zůstavitelem nepominutelnému dědici připadnul (tj. ¼ u zletilého dědice a ¾ nezletilého dědice z dílu, který by mu náležel dle první třídy zákonné dědické posloupnosti), je vyloučen rovněž ze zákonné dědické posloupnosti, kdy opačný postup by zcela zjevně popíral smysl a účel daného institutu.
Důvod vydědění
Důvod vydědění nemusí být v listině o vydědění výslovně uveden, důkazní břemeno však poté bude ležet na ostatních dědicích. Pokud důvod uvedený je, pak je na vyděděném, aby prokázal, že zůstavitel žádný zákonný důvod k jeho vydědění neměl, nesmíří-li se mlčky s tím, že mu povinný díl nepřipadne. Důvod pro vydědění tak musí existovat v době sepisu listiny o vydědění, proto je datum jejího sepisu velice důležitou náležitostí.
V zásadě lze vydědit i mlčky, tedy bez sepisu listiny o vydědění, a to například tím, že zůstavitel sepíše listinu, ve které veškerý majetek odkazuje manželce.
Vyděďovací důvody a praktické příklady
1. Potomek neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi
První zákonný důvod, pro který může zůstavitel vydědit svého potomka, se dotýká nouze, ve které se zůstavitel ocitl a kterou mu potomek nepomohl překonat. Nouze může souviset se zdravím, vyšším věkem, finanční, materiální, či jinou nouzí. K platnosti tohoto důvodu je však zapotřebí, že zůstavitel o takovou pomoc sám stál a potomek mu takovou pomoc mohl reálně poskytnout (pokud např. není v podobné nouzi jako zůstavitel).
„V době povodní v roce 2024 mi můj syn Jan neposkytl ubytování ve svém domě, přestože bydlel v oblasti, jež nebyla povodněmi vůbec postižena, disponoval pokojem pro hosty a věděl, že jsem přišel o celý dům, kterým byl v důsledku této živelní pohromě neobyvatelný, kdy toto jsem mu telefonoval a nejednou jej žádal o pomoc.“
2. Potomek o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl
Tento zákonný důvod vychází z funkce rodiny, která by měla vykazovat určitou soudržnost, navštěvovat se, být v kontaktu, pokud dojde k narušení této funkce, může jít o důvod vydědění. Opět platí, že zůstavitel o zájem ze strany potomka musí mít také zájem (tedy ne, pokud zůstavitel vyhodí potomka v den jeho zletilosti z domu; obdobně pokud o potomka nejeví zájem). Míra a intenzita požadovaného styku se zůstavitelem musí být adekvátní, tedy nikoliv například požadavek rodičů, aby k nim chodil syn každý týden na večeři, nebo jej vydědí. Důvodem pro vydědění není ani to, že rodič dítě opustil a toto se s ním kvůli jeho rozhodnutí nestýká. Zájem musí být opravdový i ze strany potomka. Soudy se zabývaly případem, ve kterém syn pravidelně k narozeninám zasílal svému otci SMS, nicméně tři roky se nějak zapomněl zůstavitelovi zmínit, že už tři roky má vnučku (soud dovodil, že zájem opravdový nebyl)
„Poté, co se má dcera odstěhovala do zahraničí, mě již nekontaktovala, neodpovídala mi na zprávy, telefon mi nezvedala, nenavštěvovala mě, přestože jsem ji o návštěvu žádal a sám jsem se ji několikrát snažil navštívit, nikdo mi však neotvíral.“
3. Potomek vede trvale nezřízený život
Nezřízeným životem může být myšlena závislost na drogách, automatech, alkoholu (záleží však jestli má takového závadné jednání vliv na život jako takový, pokud se opíjí veřejně, poškozuje dobré jméno rodiny, odmítá se léčit, pak je zákonný důvod pro vydědění dán), sexuální úchylky, deviace (i v této souvislosti je relevantní její projev, neboť sama o sobě nemusí nikomu škodit), páchání trestných činů nebo přestupků, prostituce (Sama o sobě prostituce nelegální není, nicméně už bylo judikováno, že je nezřízeným životem. Zaměstnání pornoherce je však považováno za legální způsob obživy, nejedná se o prostituci jako takovou.), anebo neplnění řádné vyživovací povinnosti vůči svému dítěti. Musí se však jednat o objektivně vnímaný nezřízený život, nikoliv toliko v očích zůstavitele (např. se otec nemůže smířit s tím, že je jeho dítě homosexuální).
„Vyděďuji tímto svou dceru, která je osobou v plné výši těžce závislou na drogách, kdy v důsledku této závislosti opustila svého syna i manžela, opustila své zaměstnání a oddává se návykovým látkám neznámo kde.“
4. Potomek byl odsouzen za trestný čin svědčící o jeho zvrhlé povaze
Ohledně trestného činu svědčícím o zvrhlé povaze pachatele nejsou jednotné názory, nemělo by se jednat o jednorázový, či méně závažný, prohřešek, ale skutečně o závažnou trestnou činnost, jako např. pohlavní zneužívání, znásilnění, vražda spáchána zvlášť surovým způsobem. Rozsudek o odsouzení potomka musí být pravomocný, byť k tomu dojde až po smrti, pokud byl skutek spáchán za života zůstavitele.
„Nepřeji si, aby mé dědictví nabyl syn, který byl odsouzen za trestný čin znásilnění, kterého se měl dopustil na dceři své partnerky, kdy za toto protiprávní jednání byl pravomocně uznán vinným a byl mu uložen trest odnětí svobody ve výši 6 let.“
5. Potomek je dědicky nezpůsobilý
Pokud je potomek dědicky nezpůsobilý, proč je vlastně zapotřebí jej vyděďovat? Pokud je potomek dědicky nezpůsobilý a nedědí, dědí jeho děti, tedy vylučuje se pouze konkrétní osoba z řad dědiců. Oproti tomu v případě vydědění platí obecné pravidlo, že pokud přežije vyděděný zůstavitele, pak jsou vyloučeni i jeho potomci (pokud vyděděný nepřežije zůstavitele, pak jeho potomci dědí, ledaže byli samostatně vyloučeni). Vydědění se tedy může vztáhnout na celou větev, zatímco dědická nezpůsobilost se vztahuje ke konkrétní osobě. Jde vlastně o takovou pojistku zůstavitele, který by jinak nevěděl, jestli bude nebo nebude jeho potomek dědicky způsobilý. Zároveň se dědická nezpůsobilost týká celé pozůstalosti, vydědit lze i jen z části.
„Moje dcera zfalšovala můj podpis na závěti, kterou odkazuji veškerý svůj majetek právě jí, neboť věděla o tom, že jsem veškerý svůj majetek v již dříve sepsané závěti odkázat své manželce, a proto ji touto listinou o vydědění vyděďuji z mé pozůstalosti.“
6. Potomek, který je tak zadlužen, nebo si počíná tak marnotratně, že je tu obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl
Lze uplatnit pouze vůči potomkovi, který má sám potomky, kdy povinný díl zadluženého (marnotratného) potomka se pak přenechává jeho potomkům (vnukům zůstavitele). Zadlužování by mělo být opakované, vícečetné, kdy si potomek soustavně sjednává spotřebitelské úvěry na věci denní spotřeby, které však nezvládá splácet a opakovaně se tak dostává vlastní vinou do úpadku. Marnotratné jednání lze pak označit jako žití si nad poměry (bez ohledu na zájmy rodiny co si vydělá, to utratí, nezabezpečuje rodinu).
„Můj syn si neustále bere půjčky na zakoupení věcí, které nepotřebuje a nevyužívá. Rovněž hraje automaty, přestože je jeho žena s dítětem na mateřské dovolené a tyto pak není schopen živit. Z těchto důvodů tak mého syna vyděďuji, neboť se obávám, že by veškerý můj majetek utratil.“
Závěr
Je evidentní, že k platnosti listiny o vydědění nestačí jen „zkopírovat vzor na internetu“, ale pro platnost tohoto právního jednání musí být naplněna řada předpokladů a podmínek. Abyste předešli situaci, kdy bude listina o vydědění prohlášena za neplatnou a vyděděný potomek tak nabude povinný díl v plné výši, doporučuji si důkladně promyslet všechny důvody, pro které zamýšlíte svého potomka vydědit a tyto v listině o vydědění vymezit co nejpodrobněji.
Petra Langerová, advokátka v Olomouci a Šternberku