Článek
Jak tomuto předejít? Jak zajistit, aby vůle zůstavitele byla opravdu respektována? Stačí se držet pár základních pravidel.
1. Závěť může být zpochybněna vždy (bohužel)
Ano, je to tak. Závěť v jakékoli formě, tedy i sepsanou ve formě notářského zápisu, může dědic napadnout. Žádná forma sepisu závěti není tedy neprůstřelná. Je však pravda, že závěť sepsaná ve formě notářského zápisu je nejjistější volbou.
2. Snažte se vyvarovat důvodům napadení závěti. Z jakých důvodů je závěť nejčastěji napadána?
V praxi se nejčastěji setkáváme s tím, že dědic závěť napadne z důvodu, že zůstavitel „nebyl při smyslech“. Tedy, že trpěl duševní poruchou, nevěděl, co činí, protože se léčil (z alkoholismu, s demencí, byl závislý na drogách, lécích). Nebo byl již v terminálním stádium nemoci, trpěl velkými bolestmi a dostával silné dávky léků.
Také je závěť napadána z důvodu nátlaku na zůstavitele. Budoucí dědic byl před smrtí v nepřetržitém kontaktu se zůstavitelem a sepis závěti si de facto vynutil. Nebo zůstavitele donutil změnit jeho původní závěť. Často z důvodu příslibu, že se o zůstavitele do jeho konce postará a o jeho pozůstalost se bude dobře starat.
Třetím typickým důvodem pro napadení závěti jsou její skutečné vady. Tedy, že závěť nebyla vůbec sepsána zůstavitelem (jedná se o podvrh). Nebo na závěti chybí datum, či podpis zůstavitele. Případně se závěť jeví nesrozumitelná, nelogická, není z ní zřejmé, co měl vlastně zůstavitel na mysli.
Je tak dobré si pamatovat, že pokud zůstavitel sepisuje závěť vlastní rukou, pak celý text závěti, tedy včetně podpisu a data, musí být sepsán zůstavitelem. Pod podpis zůstavitele již na listině nic nedopisujte.
Pokud je závěť sepisována na počítači, tedy ne vlastnoručně, musí být jejímu podpisu zůstavitelem přítomni dva svědci. Pokud tomu tak není, závěť je automaticky neplatná.
Závěť bývá často napadána také tehdy, pokud se závětí nalezne hned několik. A jednotlivé závěti si vzájemně odporují. To je dáno postupem budoucích dědiců, kteří se u zůstavitele nepřetržitě „střídají“ a každý se snaží, aby zůstavitel sepsal závěť právě v jeho prospěch. Zde pak vzniká základ budoucího soudního sporu. Každý z dědiců je přesvědčen, že právě jemu by měla pozůstalost připadnout.
3. Jak předejít napadení závěti?
O sepis závěti požádejte notáře. Závěť sepsaná ve formě notářského zápisu je nejhůře napadnutelná. Pokud nechcete hradit prostředky za sepis závěti, celou závěť sepište vlastní rukou včetně data a podpisu. Pokud budete chtít sepsat závěť novou, původní závěť zničte. Závěť dobře uchovejte, aby se nedostala do nepovolaných rukou. Notář závěť uloží vždy do centrální evidence a takto se závěť nemůže ztratit.
Pokud jste již staršího věku, s potencionálními dědici se moc nestýkáte, nebo jste nemocný, doložte k závěti lékařskou zprávu, ze které bude patrné, že stáří ani nemoc Vás nemohla při sepisu závěti nijak ovlivnit. Tato lékařská zpráva může výrazně odvrátit pozdější útoky dědiců na závěť.
Svou vůli v závěti formulujte naprosto srozumitelně, konkrétně, co nejpodrobněji. Snažte se vyhnout dvojznačnostem a různým výkladům.
O tom, co chcete komu odkázat, informujte všechny potencionální dědice. Mluvte s blízkými o svých úmyslech a buďte upřímní. Pokud budou se vším seznámeni za Vašeho života, je menší šance na budoucí soudní spor a rodinné křivdy. Pokud dělíte majetek „nerovnoměrně“, vysvětlete proč. Zohledněte také dary, které jste již budoucím dědicům poskytli za života. Pokud zvažujte vydědění, určitě vyhledejte právní pomoc.
Mějte na paměti, že majetek není to jediné, co po Vás zůstane. Zůstávají po Vás především Vaši blízcí, které milujete. Závěť je Vaší poslední zprávou k těmto blízkým. Ochraňte je tedy před letitými soudními spory a zlomenými vztahy. Pamatujte tedy více než na rozdělení samotného majetku na rodinné vztahy, důvěru, klid a úctu k těm, kterým je závěť určena.
Hodně štěstí,
Petra Langerová,
advokátka v Olomouci a Šternberku