Hlavní obsah
Aktuální dění

Konflikt v Gaze se oficiálně rozrostl v regionální válku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: الاعلام الحربي / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
1. 11. 7:58

Jemenští Húsiové sponzorovaní Íránem se oficiálně zapojili do války proti Izraeli. Stalo se tak prostřednictvím prohlášení vydaného po v pořadí třetím raketovém útoku směřujícím na jižní Izrael.

Článek

Zatímco se většina médií soustředí na propagandu Hamásu odsuzující izraelskou protiteroristickou operaci v Gaze, o nekončících raketových útocích Hamásu na Izrael informují okrajově nebo vůbec. V regionu se však děje i spousta další znepokojivých událostí.

Americké základny v Sýrii a Iráku už se po 7. říjnu staly terčem desítek útoků proíránských milic, při nichž zemřel nejméně jeden člověk a desítky dalších byli vážně zraněny. Dosavadní jeden odvetný úder amerického letectva na základny proíránských sil tyto útoky nedokázal zastavit.

Hlavní proíránská ozbrojená skupina v regionu Blízkého východu, libanonský Hizballáh, s oficiálním vstupem do války zřejmě stále váhá, na čemž nic nezměnila ani pondělní návštěva velitele íránských Revolučních gard generála Káního v Bejrútu. Ale i to se může změnit.

Nejvhodnější okamžik pro vstup Hizballáhu a jeho spojenců do války, podobně jako i šíitských milic z Afghánistánu a Pákistánu, které jsou připraveny na syrském území, nastane tehdy, až bude co největší počet izraelských vojáků a vojenských aktiv vázán operací v Gaze.

K takové situaci ovšem ještě zdaleka nedošlo. Po neoficiálním pondělním startu pozemní invaze zatím bylo do akce v Gaze nasazeno zhruba 20 000 z celkově vyčleněných cca 100 000 izraelských vojáků. Jedna postupová osa směřující k městu Gaza ze severu a druhá, která usiluje o rozdělení pásma na obleženou zónu a evakuační zónu v jižní části pásma, zatím zaznamenávají až překvapivě rychlý pokrok zúčastněných jednotek a zatím narazily na menší odpor, než se čekalo.

Zdá se, že minimálně někteří představitelé libanonského Hizballáhu jsou nespokojeni s postupnou eskalací, pro niž se Teherán rozhodl. Na druhé straně absence takového prohlášení, jaké přišlo z Jemenu, snižuje pravděpodobnost, že dojde k masivní vojenské akci námořních leteckých sil Spojených států proti vojenské infrastruktuře Hizballáhu v Libanonu.

Každopádně psát o „konfliktu v Gaze“ je namístě pouze s jasným vědomím širokého mezinárodního kontextu této války. Ta se netýká Izraele a palestinského Hamásu, ale Izraele a všech íránských proxies v regionu, potenciálně i íránských ozbrojených sil jako takových.

Jemenští Húsiové to už vyjádřili jasně - a v době, kdy píšu tento text, právě izraelský válečný kabinet jedná o možnostech vojenské odpovědi na útoky raketami, střelami s plochou dráhou letu a drony z jemenského území. Takové prostředky s doletem přes 1 700 km ovšem zaostalý Jemen vlastní jedině díky masivní íránské vojenské pomoci.

Střela s plochou dráhou letu, kterou jordánské letectvo zničilo nad svým územím, navíc zřejmě mířila na izraelské jaderné středisko v Dimoně. To samozřejmě představuje významnou eskalaci.

Zatím se ale stále pohnula teprve druhá figura na teheránské regionální šachovnici, kde hlavním záměrem je obklíčení a zničení Izraele. To nemusí být a zřejmě ani nebude konečný stav.

Pokud by Hamás současnou operaci v Gaze přece jen přežil, šlo by o masivní vítězství íránských válečných záměrů a nepochybně také o předehru k další vojenské eskalaci v regionu.

Odstrašení Íránu od další vojenské expanze bude možné jen a jen v případě, že dojde k exemplárnímu zničení Hamásu, a teď už také k velmi vážnému vojenskému potrestání jemenských proxies.

To je ovšem to, co všichni chcimíři volající po „okamžitém zastavení palby v Gaze“ zjevně naprosto odmítají pochopit.

Nechápou, že pokud Hamás neprohraje, čeká celý region a možná celý svět mnohem horší a ničivější válka, než jakou jim teď zrovna předvádějí v televizi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz