Hlavní obsah
Názory a úvahy

Nečistý výlet pana Čistého

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Fotograf1978 / CC BY SA 4.0
6. 11. 8:00

Petr Fiala se během africké návštěvy pochlubil bratřením s etiopským generálem. On a jeho kolegové podle univerzity v Ghentu mají na rukou krev až 600 000 lidí. Zdá se, že se český premiér v této vybrané společnosti náramně bavil.

Článek

Během potlačování povstání ve státě Tigray v letech 2020-2022 zemřelo srovnatelné množství lidí jako za dvanáct let války v Sýrii, uvedli nezávislí experti z univerzity v Ghentu. A etiopští piloti, kteří spolu s bojovými drony rozbombardovali povstalecké oddíly a povraždili množství civilistů, se k působení na ruských bojových letounech připravují na strojích L-39 z Aera Vodochody.

Lze samozřejmě pochopit, že premiér vyjede na návštěvu nikoliv nepřátelské země v Africe a chová se tam tak zdvořile, jak od něj diplomatický protokol očekává. Nicméně je otázkou, kdo a proč přesně připravil Petru Fialovi právě takový program pobytu v Etiopii, jaký sledujeme. Tedy včetně návštěvy letecké základny a popíjení kávy s jedním z velitelů místních řezníků. Včetně usednutí do simulátoru a nadšených komentářů k tomuto zážitku. Snad už jen doopravdy vzlétnout nad Tigray a shodit pár bomb na postavení domorodců.

Docela jistě se osobě v politické funkci běžně stává, že musí jednat i s lidmi, s nimiž by si v soukromém životě ruku podat nechtěla. Pak se od ní ovšem očekává, že prostě splní povinnost a přitom zachová dekorum. Nic méně, ale také nic více.

Politika mohou okolnosti přimět, aby v souvislosti s výkonem své funkce kouřil. Nikdo ho však nemůže donutit, aby přitom také šlukoval. Učiní-li tak, jde výhradně o jeho vlastní iniciativu.

Avšak Petr Fiala, v pořadí již druhý pan Čistý v čele ODS, sám dal na sociálních sítích najevo, jak se ve společnosti etiopského generála skvěle baví. Zašel daleko nad rámec diplomatických povinností i požadované slušnosti a doopravdy nikdo po něm nemohl tolik žádat.

Možná se domníval, že až se vrátí, vzpomínky na cestu ozvláštní vůní etiopské kávy „připravené tradičním způsobem“.

Ve skutečnosti se však z jeho výletu ještě dávno předtím, než přicestuje nazpět, line puch masových hrobů „připravených tradičním způsobem“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz