Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč je český Chcimír tak rusofobní?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: פֿינצטערניש / https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en
25. 3. 12:42

Téměř každý druhý Rus by podle nezávislých průzkumů nesouhlasil s tím, kdyby chtěl ruský diktátor ukončit „Putinovu“ válku proti Ukrajině.

Článek

Neustálé srovnávání Ruska s USA představuje normálně zastydlou studenoválečnickou posedlost ruské propagandy, která si zakládá na tom, že její země byla kdysi „téměř“ srovnatelnou supervelmocí jako západní protějšek, že tedy musí i dnes „patřit do stejné kategorie“ - ačkoliv se tento zaostalý stát za Putina spíše postupně proměňuje v čínského satrapu. Nerozumím tomu, jaké jiné důvody takového přirovnávání existují, pokud výsledek snažení je naprosto nedbalý a nedokáže zachytit podstatné rozdíly mezi oběma státy.

Nežiju-li v Rusku a nežiju-li v USA, mohu se hodiny a hodiny bavit o podivnostech jejich vnitřní politiky, postojích k otázce X nebo Y, která se mě může dotknout jako „světoobčana“, ale ve svých přímých důsledcích se mě netýká.

Mám-li diskutovat o tom, jaký je realistický pohled na obě země z hlediska mezinárodní bezpečnosti, podstatné je, nakolik jsou jejich občané ochotni účastnit se ozbrojených jatek v jiných zemích a zda mezi nimi vládnou dobyvačné choutky, pokud jde o území sousedů.

Američané ve své většině válčit nechtějí. Pro valnou část Rusů představuje naopak válka cosi jako smysl osobní i kolektivní existence; zcela se k ní upínají.

Je tak těžké si tyto klíčové rozdíly připustit a prostě je uznat?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz