Článek
Pracujete s e-maily na iPhonu nebo iPadu? Pravděpodobně vám stačí nativní aplikace Mail, která je přímou součástí operačního systému. To však neplatí pro uživatele se zrakovým znevýhodněním, odkázaných na odečítač obrazovky VoiceOver. V takových případech může Mail představovat jistá omezení. Zřejmě vlivem chyby ze strany Applu.
Nenajdete přílohy
Pokud e-maily pouze čtete, odpovídáte na ně, přeposíláte, řešíte takovou běžnou komunikaci, pak není nutné alternativu v podobě jiného e-mailového klienta řešit. Problém nastává s přílohami u e-mailových zpráv. Tuto komplikaci jsem objevil až v okamžiku, kdy jsem z notebooku přešel na iPad a iPhone a neměl jiné řešení, jak e-maily zpracovávat. Z nějakého pro mě dosud nepochopitelného důvodu, odečítač VoiceOver u některých e-mailů, nedetekuje přílohy. Jednoduše je nedohledáte a nemůžete s nimi vůbec pracovat. Paradox je, že tento problém evidentně zaznamenávají jenom zrakově znevýhodnění uživatelé používající funkci VoiceOver. Lidé bez zrakového znevýhodnění tohle omezení neregistrují.
Komplikace se vyskytuje pouze při obdržení e-mailu s přílohou. Poslání e-mailu s přílohou není problém. Tato nepříjemnost trvá už několik let a dosud jsem neodhalil, co ji způsobuje. Pravděpodobně půjde o nedostatečnou optimalizaci stran odečítače VoiceOver, protože si to jinak vysvětlit nedokážu. Stále čekám, že v rámci aktualizací iOS a iPadOS bude tento problém vyřešen, ale zatím se tak bohužel nestalo. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, jde o zásadní omezení, které však trápí jen uživatele iPhonu a iPadu. V Macu nativní aplikace Mail funguje bez komplikací a problém s přílohami se tam vůbec nevyskytuje.
Existuje řešení? Samozřejmě. Zprovoznit si druhého alternativního klienta. Já zvolil Microsoft Outlook. Následně oba e-mailové klienty střídám dle potřeby. Co nefunguje v aplikaci Mail, to funguje v Outlooku a obráceně. Oba klienti mají však své neduhy, se kterými je potřeba počítat.
Microsoft Outlook
- S odečítačem VoiceOver nevyberu příjemce z našeptávače adres
- Nezobrazím obsah některých newsletterů
- Mírně nepřehlednější uživatelské rozhraní než v aplikaci Mail
- Zobrazování reklam, pokud nemáte napojený účet Microsoft
- Výrazné a dobře slyšitelné zvuky při příjmu a odeslání e-mailu
- Efektivní práce s přikládáním a ukládáním příloh
- U více e-mailových účtů chodí notifikace pouze z účtu, který je považován za výchozí
- Našeptávač příjemců se zobrazuje pouze u výchozího e-mailového účtu
- Nedohledám a nezobrazím přílohy u některých přijatých e-mailů
- Přehlednější uživatelské rozhraní než u Microsoft Outlooku
- Tišší zvukové schéma při příjmu a odesílání e-mailů
- Našeptávač příjemců funguje u všech přidaných e-mailových účtů spolehlivě
- Při výběru příjemce z našeptávače, dojde k automatickému výběru e-mailového účtu, ke kterému je příjemce přiřazen
- Žádné reklamy
Oba výše popsané e-mailové klienty střídám podle toho, jak zrovna potřebuji. Přílohy řeším raději v Outlooku, protože tam mám zaručeno fungování této oblasti. Na e-maily odpovídám a čtu příchozí zprávy také raději v Outlooku. Nevím proč, ale líbí se mi zvukové schéma při odesílání a příjmu e-mailů a nějak jsem si na Outlook zvykl, i když občas tápu v orientaci uživatelského rozhraní.
Newslettery raději otvírám v aplikaci Mail, též v Mailu zahajuji nové konverzace kvůli spolehlivě fungujícímu našeptávači příjemců. Jako výchozí e-mailovou aplikaci mám nastaven Microsoft Outlook na iPadu, do iPhonu jsem ho zatím ještě nedával. V iPhonu téměř neřeším přílohy, takže si bohatě vystačím s aplikací Mail. Každému bude pravděpodobně vyhovovat něco jiného. Mně vyhovuje tato varianta.
Sepsáno na základě zkušeností nevidomého uživatele. Vidící lidé mohou celou situaci vnímat odlišně.