Článek
Místo, kam v pralese udeří blesk, vypadá jako po zásahu bombou. Elektrický výboj totiž nezasáhne jen jeden strom, ale skrze vlhké listy a větve přeskočí i na desítky dalších. Stromy černají, praskají, umírají. Během několika měsíců tak vznikne v pralese mrtvá zóna.
A přesto stojí uprostřed této zkázy jeden strom – neporušený a zdánlivě zdravější než kdy dřív.
Přírodní hromosvod
Panamská přírodní rezervace Barro Colorado Nature Monument je ideálním místem pro studium odolnosti stromů vůči bleskům. Sídlí zde výzkumný institut Smithsonian Tropical Research Institute a tento prales patří i díky institutu k nejpečlivěji zkoumaným rezervacím na světě.
Právě sem zamířil lesní ekolog Evan Gora, aby zjistil, proč některé stromy zásahy bleskem nejen přežijí, ale zdá se, že jim dokonce prospívají. Po několika letech intenzivního výzkumu, šplhání po stromech a nasazení dronů našel odpověď.
Evan Gora v letech 2014 až 2019 zaznamenal 94 zásahů stromů bleskem. Po prohlídce každého místa hledal a počítal mrtvé stromy a tzv. „přeskokové body“, tedy místa, kde elektrický výboj přeskočil na sousední vegetaci a spálil ji.
„Jeden druh mezi ostatními zřetelně vyčníval: Dipteryx oleifera, známý také jako almendro. Tyto mohutné stromy byly zasaženy devětkrát – a jeden z nich dokonce dvakrát během pěti let. Přesto vypadal po obou zásazích zdravěji a vitálněji než dříve,“ přibližuje svá zjištění Gora.
Přežít nepřežitelné
Jak je možné, že jeden strom bývá zasažený častěji než jiné? Alemandro totiž funguje jako přírodní hromosvod. Bývá o třetinu vyšší než stromy v okolí a má výrazně širší korunu. A zdá se, že to není náhoda.
Všech devět sledovaných stromů druhu alemandro přežilo zásah bleskem, zatímco 64 % ostatních druhů uhynulo do dvou let od zásahu.
Ještě překvapivější však bylo, co se odehrálo v okolí těchto stromů:
- Stromy v okolí zasaženého alemandra měly o 48 % vyšší pravděpodobnost úhynu, než stromy rostoucí poblíž jiných druhů.
- V jednom případě zabil jediný zásah 57 sousedních stromů, zatímco centrální almendro přežil zcela bez následků.
- Zásahem blesku byly z almendra odstraněny parazitické liány, které ho předtím obepínaly. Jejich výskyt se snížil o 78 %.

Ilustrační foto.
Konkurenční výhoda
Díky odstranění okolních stromů a parazitických rostlin měl almendro méně konkurence o světlo, vodu a živiny. To mu umožnilo růst rychleji a produkovat více semen. Vědci spočítali, že tyto faktory zvýšily pravděpodobnost jeho úspěšného rozmnožení až čtrnáctinásobně.
Podle počítačových simulací by opakované zásahy bleskem mohly prodloužit život stromu dipteryx oleifera až o téměř 300 let.
„Pro tento strom je výhodnější být zasažen bleskem, než se mu vyhnout,“ shrnuje výsledky Gora.
Co činí tento druh natolik odolným vůči elektrickému proudu? Strom má podle vědců jednu zásadní výhodu – jeho dřevo je výrazně vodivější a lépe vede vodu, takže jím proud prochází rychleji, méně se zahřívá a neničí jeho tkáně.
Ještě zajímavější je možnost, že si tento strom svou výjimečnou stavbu „vyvinul“ právě proto, aby blesky přitahoval. Podle výpočtů je pravděpodobnost zásahu alemandra o 68 % vyšší než u běžného stromu.
Význam pro celou planetu
Tato zjištění mají přesah daleko za hranice Střední Ameriky. Nepřímé důkazy naznačují, že podobné druhy stromů, odolné vůči bleskům, mohou růst i v Amazonii, Kongu či jihovýchodní Asii.
Vědci nyní věří, že blesky hrají v utváření tropické biodiverzity větší roli, než se dosud předpokládalo. Nejen jako ničivý prvek, ale jako selektivní tlak, který některým druhům umožňuje přežít – zatímco jiné mizí.
V éře klimatických změn, kdy bouřek přibývá, může právě tato strategie přežití ovlivnit budoucnost celých lesů.
--------------------------------------------------
Zdroje: https://www.nytimes.com/2025/04/01/science/trees-lightning-rainforest.html, https-/www.science.org/content/article/shocker-tropical-tree-thrives-after-being-struck-lightning, https-/gizmodo.com/struck-by-lightning-this-tree-kinda-likes-it-2000581812