Článek
Jména jako Jack Rozparovač, D.B. Cooper nebo Zodiac jsou notoricky známá a jejich příběhy dodnes fascinují celý svět. Tito muži zůstávají jedněmi z nejznámějších zločinců, kteří nikdy nestanuli před soudem. Rodiny jejich obětí se nikdy nedočkaly spravedlnosti a policisté, kteří těmto případům zasvětili celé kariéry, zůstali s prázdnýma rukama. V každém z těchto otřesných případů zůstává pravda navždy skrytá.
Vedle těchto ikonických jmen však existuje mnoho dalších zločinců a sadistických vrahů, kterým se také podařilo uniknout spravedlnosti. Jejich jména možná nejsou tak známá jako Zodiac nebo Jack Rozparovač, ale jejich činy byly neméně hrůzné, či dokonce hrůznější, nicméně zůstali nepotrestané. A jak roky plynou, je stále pravděpodobnější, že se svět nikdy nedozví úplnou pravdu o těchto děsivých příbězích.
10. Béla Kiss
Béla Kiss byl maďarský sériový vrah, o kterém se policie domnívá, že zabil 24 lidí. Získal přezdívku „Maďarský nakládač,“ protože těla svých obětí konzervoval ve velkých sudech. Narodil se v Maďarsku v roce 1877 a měl těžké dětství. V roce 1912, pouhý rok po svatbě se svou mnohem mladší manželkou, zjistil, že ho podvádí. Brzy poté zmizela ona i její milenec. Kiss tvrdil, že spolu odjeli do Ameriky za lepším životem, ale ve skutečnosti je zabil – stali se jeho prvními oběťmi.
To byl začátek jeho vražedného řádění. Další oběti lákal pomocí inzerátů v budapešťských novinách, kde se pod pseudonymem Hoffman vydával za osamělého vdovce hledajícího manželství. Zaměřoval se na ženy, které byly dobře situované a neměly poblíž rodinu. Díky svému šarmu je dokázal přesvědčit, aby mu odkázaly majetek nebo mu daly peníze.
Kiss byl často viděn s různými ženami, ale nikdy ne déle než měsíc. Když získal vše, co mohl, nalákal je do svého domu, kde měl pouze hospodyni, a tam je uškrtil – stejně jako svou manželku a jejího milence. Jeho podvody a vraždy pokračovaly, dokud si sousedka nezačala stěžovat na množství sudů na jeho pozemku. Myslela si, že obsahují alkohol, a zavolala policii. Kiss jim řekl, že sudy obsahují benzin, který skladoval kvůli možné válce – bylo to přece jen v roce 1914. Policie jeho vysvětlení přijala a sudy neprohledala.
Když byl Kiss povolán do první světové války, nechal sudy – plné mrtvol – na starost své hospodyni. Po několika letech se věřilo, že Kiss mohl ve válce zemřít. Policie se vrátila k jeho domu, aby zajistila vzácný benzin, ale místo toho objevila těla 23 žen a jednoho muže. Všechny oběti byly uškrceny drátem, zmrzačeny noži nebo nůžkami a konzervovány v dřevěném alkoholu. Těla byla také zbavena krve.
Kiss byl na útěku a nikdy nebyl dopaden. Lidé tvrdili, že ho viděli ještě mnoho let poté, včetně newyorského detektiva v roce 1932. Poslední hlášené vyšetřování jeho spatření bylo o čtyři roky později, v roce 1936. Povídalo se, že Kiss, nyní již přes 60 let starý, pracoval jako domovník v bytovém domě na Sixth Avenue v New Yorku. Když tam policie dorazila, aby ho prověřila, domovník zmizel. Nikdo neví, co se s Bélou Kissem stalo, ale ať už odešel kamkoliv, nikdy nebyl pohnán k odpovědnosti.
9. Josef Mengele
Josef Mengele, německý důstojník SS a lékař, byl znám jako „Anděl smrti“ během druhé světové války. V koncentračních táborech v Osvětimi a Březince prováděl strašlivé experimenty na židovských vězních. Byl součástí týmu nacistických lékařů, kteří vybírali oběti a zabíjeli je plynem a nervovými látkami. Zdál se být obzvláště bezcitný ve své práci. Během své děsivé kariéry prováděl hrozivé experimenty na nedobrovolných subjektech, včetně mnoha dvojčat.
Mengeleho příběh se po druhé světové válce stal ještě šokujícím. Tento zdiskreditovaný lékař utekl do Argentiny s pomocí bývalých důstojníků SS. Po změně jména se v roce 1959 přestěhoval do Paraguaye a o rok později do Brazílie. Celou dobu ho hledali západoněmečtí a izraelští úředníci. Navzdory zpravodajské práci Mossadu a dalších organizací ho však nikdy nenašli.
V roce 1979 zemřel při plavání u pobřeží Bertioga v Brazílii, když utrpěl mrtvici. Zpočátku jeho smrt nevzbudila pozornost. Po změně identity byl pohřben pod falešným jménem Wolfgang Gerhard. Lovci nacistů však pokračovali v pátrání. V roce 1985 přinesla vytrvalost výsledky. Ostatky „Geralda“ byly exhumovány a identifikovány jako Mengeleho. Přestože to přineslo jistou formu uzavření, „Anděl smrti“ dokázal unikat spravedlnosti téměř čtyři desetiletí po druhé světové válce a nikdy nebyl dopaden živý.
8. Frank Morris a bratři Anglinové
V červnu 1962 se vězňům Franku Morrisovi, Clarenceovi Anglinovi a Johnovi Anglinovi podařilo uprchnout z federální věznice Alcatraz, která se nachází na ostrově uprostřed sanfranciského zálivu v Kalifornii. Alcatraz byl považován za jednu z nejlépe střežených věznic na světě a byl znám svou pověstí „neprolomitelného“ vězení. Přesto tito tři muži dokázali zorganizovat útěk, který se stal jedním z nejznámějších případů svého druhu v historii.
Dne 11. června, pozdě v noci, nebo brzy ráno 12. června, si Morris a bratři Anglinové připravili důmyslný plán, který zahrnoval výrobu realistických modelů svých hlav z papírové hmoty, barev a vlasů, které sbírali z vězeňského kadeřnictví. Tyto falešné hlavy položili do svých postelí, aby oklamali dozorce během nočních kontrol. Následně pronikli ventilačními šachtami ze svých cel a dostali se do servisní chodby, která nebyla střežená.
Po uniknutí z hlavní vězeňské budovy vylezli na střechu a sestoupili po stoupačkách, které vedly k vodní hladině. Tam na ně čekal improvizovaný nafukovací člun, který si sami vyrobili z pláštěnek a gumového lepidla. S tímto provizorním plavidlem se vydali do chladných vod sanfranciského zálivu směrem k neznámému osudu.
Čtvrtý člen spiknutí, Allen West, měl smůlu. Kvůli technickým obtížím a špatnému načasování se mu nepodařilo dostat ze své cely včas a zůstal na ostrově. Později poskytl úřadům podrobnosti o plánu útěku, které se staly klíčovou součástí vyšetřování.
Po útěku se FBI a další úřady pustily do rozsáhlého pátrání, během kterého byly sledovány stovky stop. Přesto nebyly nikdy nalezeny žádné přesvědčivé důkazy, které by prokazovaly, zda muži útěk přežili. V roce 1979 FBI případ oficiálně uzavřela s tím, že na základě nepřímých důkazů a znaleckých posudků se tito tři vězni pravděpodobně utopili v ledových vodách sanfranciského zálivu. Tělo žádného z nich však nebylo nikdy nalezeno.
I přes oficiální závěr FBI zůstává případ otevřený. US Marshals Service stále vede bratry Anglinovy a Franka Morrise na seznamu hledaných osob. V průběhu let se objevilo množství teorií o tom, co se mohlo stát, včetně tvrzení, že se mužům podařilo dosáhnout pevniny a zmizet. Někteří členové rodiny Anglinových tvrdí, že od bratrů dostali pohlednice a jiné zprávy po jejich útěku, což podněcuje spekulace o tom, že se jim podařilo přežít.
V roce 2018 byl zveřejněn dopis, údajně napsaný jedním z bratrů Anglinových, ve kterém tvrdí, že všichni tři útěk přežili. FBI je však k pravosti tohoto dopisu skeptická. Přesto tento případ i nadále fascinuje historiky, amatérské vyšetřovatele a příznivce konspiračních teorií. Útěk z Alcatrazu zůstává jednou z největších záhad kriminalistiky.
7. Bible John
Mezi jarem roku 1968 a podzimem roku 1969 byly v Glasgow ve Skotsku zavražděny tři ženy. Patricia Docker byla uškrcena v únoru 1968. Její vražda zůstala nepotrestána. O rok později byla uškrcena Jemima McDonald ve vedlejší čtvrti. O dva měsíce později se stejný osud stal Helen Puttock v Glasgow.
Policie si tehdy začala uvědomovat podobnosti mezi těmito vraždami. Ačkoliv testy DNA tehdy nebyly běžné, detektivové si všimli vzorců, jak byly oběti zabity a kde byly nalezeny. Policie také získala popis vraha: rudovlasého muže mezi 25 a 35 lety, vysokého asi 180 cm.
Po distribuci skici do médií získal vrah přezdívku „Bible John“. Pocházela z případu Helen Puttock. Ta a její sestra se během večera ve městě setkaly se dvěma muži, oba se jmenovali John. Jeden z nich, Helenin doprovod, měl zálibu v citování Bible, zejména Knihy Mojžíšovy. Ženy si z něj dělaly legraci a říkaly mu „Bible John“.
O několik hodin později byla Helen zavražděna. Přezdívka se uchytila. Policie od té doby vyslechla tisíce potenciálních podezřelých, ale nikoho neobvinila. Někteří odborníci na skutečné kriminální příběhy se domnívají, že skotský sériový vrah Peter Tobin by mohl být „Bible John“, ale žádné spojení nebylo prokázáno. Policie v Glasgow naznačila, že má nové důkazy, ale nic konkrétního dosud nezveřejnila.
6. Frank Matthews
Frank Matthews byl nechvalně známým drogovým králem na počátku 70. let. Tento rodák z New Yorku byl jedním z největších dodavatelů kokainu ve Spojených státech. Jeho operace sahala od New Yorku až po Miami. Policie věří, že Matthews díky svému kokainovému impériu vydělal více než 20 milionů dolarů. Měl síť více než 200 dealerů, kteří prodávali kokain, který kupoval od kolumbijských zdrojů.
Jeho operace byla natolik úspěšná, že zničila zisky ostatních drogových dealerů v New Yorku. To vedlo k napětí mezi Matthewsem a ostatními dealery. V roce 1972 byli dva z jeho spolupracovníků zabiti při střelbě z auta. Matthews sám se těsně vyhnul smrti, když byla pod jeho auto umístěna bomba. V roce 1973, po zatčení, složil kauci a zmizel.
Někteří věří, že byl zabit svými rivaly. Jiní říkají, že se skryl, aby se vyhnul doživotnímu trestu, který by pravděpodobně následoval. Ať už se stalo cokoli, zmizel z veřejného života úplně, pravděpodobně s ukrytými penězi z drog. Neexistují žádné zprávy o jeho zapojení do trestné činnosti od té doby, co utekl. Ať už je kdekoli, Frank Matthews zůstává jedním z nejúspěšnějších drogových dealerů v historii USA i jedním z nejnepolapitelnějších uprchlíků.
5. Freeway Phantom
Dálniční Fantom je přezdívka sériového vraha z Washingtonu, D.C., který nikdy nebyl identifikován. Tento vrah byl aktivní na začátku 70. let a během 17 měsíců zabil šest mladých černošských žen. Stejně jako Zodiac Killer před ním, Freeway Phantom posílal děsivé zprávy policii.
Po vraždě 18leté Brendy Denise Woodardové v listopadu 1971 našla policie v její kapse vzkaz: „Tohle je důkaz mé necitlivosti vůči lidem, zejména ženám. Přiznám se k ostatním, až mě chytíte, pokud to dokážete! Free-wAy PhanTom.“ Přezdívka „Phantom“ (Duch) se ujala, protože těla obětí byla nacházena poblíž dálnic a hlavních silnic v okolí Washingtonu.
Policie sledovala stopy a zkoumala šest vražd, včetně dlouhého vyšetřování dvou bývalých policistů odsouzených za jinou vraždu. Přesto se jí nepodařilo udělat žádný pokrok při hledání vraha. V roce 1974 se do vyšetřování zapojila FBI a přidala další podezřelé na seznam. Freeway Phantom však zmizel tak rychle, jak se objevil. Po tomto období již žádná další úmrtí nebyla spojena s jeho vzorcem, a případ se rychle stal nevyřešeným.
Vyšetřování je stále aktivní, ale policie byla kritizována za špatné uchovávání důkazů a nedostatek pokroku v případu. Nyní, více než pět desetiletí po vraždách, je pravděpodobné, že identita Freeway Phantom už nikdy nebude známa.
4. Víctor Manuel Gerena
Víctor Manuel Gerena byl zaměstnancem společnosti Wells Fargo, který v roce 1983 spáchal dosud největší loupež v americké historii. To léto ho rekrutovala militantní skupina Los Macheteros, která usilovala o nezávislost Portorika, aby jí pomohl s bankovní loupeží. Tato aktivistická skupina se v minulosti zaměřovala na americké vládní činitele, ale nyní hledala finance pro své operace.
Gerena díky svým znalostem o zabezpečení obrněného vozu Wells Fargo byl přirozenou volbou pro vůdce Los Macheteros, Juana Enrique Segarru-Palmera. Když Gerena vedl loupež 12. září 1983, plán proběhl hladce. Zatímco svázal dva své kolegy a injekčně jim podal sedativa, která je uspala, naložil přes 7 milionů dolarů do vypůjčeného auta a odjel. V té době to byla největší krádež hotovosti v historii USA.
Gerena ani peníze už nikdy nikdo nespatřil. Segarra-Palmer takové štěstí neměl. V roce 1985 FBI vystopovala Segarru-Palmera a osm jeho kolegů z Los Macheteros v Portoriku. Byli vydáni do Connecticutu a odsouzeni za různé trestné činy související s loupeží a dalšími aktivitami. Vůdce byl odsouzen na 55 let vězení, z nichž si odseděl asi dvě desetiletí, než byl v roce 2004 propuštěn.
Gerena však pravděpodobně dopadl mnohem lépe – nikdy nebyl dopaden. Ani peníze nebyly nikdy nalezeny. Gerena zůstává na seznamu nejhledanějších uprchlíků FBI s vypsanou odměnou za jeho dopadení.
3. John Ruffo
John Ruffo je jedním z mála uprchlíků, který není hledán kvůli násilnému činu, ale kvůli rozsáhlému podvodu. Tento podnikatel měl dlouhou kariéru v podvádění a okrádání investorů o stovky milionů dolarů. Jeho nejvýnosnější podvod spočíval v tom, že se vydával za výkonného pracovníka společnosti Philip Morris Tobacco a přesvědčil banky, aby mu poskytly podvodné půjčky.
Podle policie Ruffo obcházel banky s příběhem o výzkumném programu nazvaném „Project Star.“ Tvrdil, že projekt se zaměřuje na vývoj bezdýmných cigaret pro tabákového giganta, a požadoval počáteční finance na nákup počítačového vybavení.
Bylo to celé smyšlené. Banky schvalovaly půjčky pro Ruffovu společnost CCS Inc., a on jednoduše zmizel s penězi. Nějakou dobu mu tento podvod procházel a nakonec získal asi 350 milionů dolarů z falešných investic. V roce 1996 byl však chycen. Američtí maršálové ho zatkli a byl obviněn. Soudní řízení vedlo k přiznání viny.
Ale v den, kdy měl Ruffo nastoupit k výkonu 17letého trestu federálního vězení v roce 1998, zmizel. Policie našla jeho vypůjčené auto na letišti v New Yorku a okamžitě předpokládala, že uprchl ze země. Nikdo však nevěděl kam. Mezi hlavní teorie patří, že se ukryl v Itálii nebo možná v Rusku. Všechno je to však jen spekulace. Ruffo nebyl nikdy nalezen a je dodnes na útěku, přestože byl mozkem jednoho z největších podvodů v historii.
2. Amado Carrillo Fuentes
V 80. a 90. letech byl Amado Carrillo Fuentes jedním z nejúspěšnějších pašeráků drog v Severní Americe. Tento Mexičan vytvořil impérium pro kartel Juárez. Pašoval více kokainu z Kolumbie do Spojených států než kdokoli jiný na světě. Policie ho znala jako „Pána nebes“ díky flotile soukromých letadel, kterými převážel obrovské množství kokainu po celém světě.
Všechno to však skončilo nečekaným způsobem: Fuentes zemřel v roce 1997 během plastické operace. Drogový boss se snažil změnit svůj vzhled, aby unikl zatčení agenty DEA. Nešťastná chirurgická chyba ho však stála život na operačním stole. S jeho smrtí se zhroutilo i jeho drogové impérium.
Pro policii byla Fuentesova smrt hořkosladká. Muž, kterého tolik let pronásledovali, byl mrtvý a pryč. Nikdy však nečelil spravedlnosti za své drogové impérium. Svou smrtí se navždy vyhnul zákonu. Pokusil se tomu vyhnout i za života. Pozdější zprávy odhalily, že Fuentes se pokoušel podplatit mexickou vládu, aby ho přestala pronásledovat. Úředníci obvinění popřeli, ale obvinění přetrvávala. Jeho smrt také vytvořila mocenské vakuum mezi vůdci kartelů. S „Pánem nebes“ mrtvým a pryč ostatní kartely přitvrdily v násilí při snaze získat moc. Tento chaos stále pustoší Mexiko dodnes.
1. Alexis Flores
Alexis Flores byl honduraský imigrant ve Spojených státech. V roce 2000, když pracoval jako údržbář ve Filadelfii, byl údajně zapojen do vraždy. Toho roku Flores uškrtil pětiletou dívku jménem Iriana DeJesus. Sousedé v oblasti tvrdili, že vrahem byl muž jménem „Carlos.“ Ten však utekl z místa činu před příjezdem policie a nikdo nevěděl, kam šel. Policie se pokoušela vraždu vyřešit, ale měla jen málo vodítek. Když údajný vrah zmizel, policie zůstala s prázdnýma rukama. Po mnoho let truchlila rodina DeJesusové bez odpovědí.
Pak byl v roce 2002 v Arizoně zatčen muž jménem Alexis Flores. O dva roky později byl znovu zatčen a obviněn z padělání, když poskytl policii falešné doklady. Flores byl odsouzen k trestu odnětí svobody v Arizoně, kde mu byla rutinně odebrána DNA. V roce 2005 byl propuštěn z vězení a deportován zpět do Hondurasu.
V roce 2006 byla jeho DNA vložena do národní databáze. O rok později se objevila shoda: „Carlos“ z Filadelfie byl ve skutečnosti Flores. Bohužel už byl dávno pryč v Hondurasu. Policie ve Filadelfii spolupracuje s honduraskými úřady, ale Floresa nenašla. Dnes je Flores na seznamu nejhledanějších uprchlíků FBI a je považován za ozbrojeného a nebezpečného.
U přiložených YouTube videí v angličtině je možné nastavit české titulky. Postupujte podle následujících kroků:
- Spusťte video na YouTube: Otevřete požadované video v angličtině.
- Klikněte na ikonu nastavení (ozubené kolečko): Tato ikona se nachází v pravém dolním rohu přehrávače videa.
- Vyberte možnost 'Titulky/CC': V nabídce nastavení klikněte na tuto položku. Pokud video obsahuje titulky, zobrazí se dostupné jazyky.
- Vyberte 'Automatický překlad': Pokud čeština není přímo dostupná, vyberte 'Automatický překlad' v seznamu jazyků.
- Vyberte češtinu: V seznamu jazyků najděte a klikněte na 'čeština'. Titulky se nyní automaticky přeloží do češtiny.
- Zkontrolujte titulky: Pokud se titulky nezobrazí automaticky, můžete je zapnout pomocí tlačítka 'CC' na spodní liště přehrávače.