Článek
Ráda se s Vámi podělím o naši dovolenou, kterou jsme trávili objevováním dvou krásných míst u našich sousedů na Slovensku. Třeba se budou tipy někomu hodit. Pár dnů jsme strávili v Nízkých Tatrách, konkrétně v Jasné a pak jsme se přesunuli na Malou Fatru a to do Terchová - Štefanová. Chodili jsme, ochutnávali místní jídla, užívali si klid přírody a každý den byli příjemně unaveni.
Nízké Tatry
Nízké Tatry jsou druhým nejvyšším pohořím v zemi. Nejvyšší vrchol je Ďumbier (2043 m n. m). Tento vrchol nabízí nádherné výhledy. Nízké Tatry jsou skvělé na túry - nejvytíženější a nejznámější je hřebenovka Chopok - Ďumbier. Tato trasa patří mezi nejkrásnější. Kromě hor zde najdeme i jeskyně.
1. den - příjezd
V den příjezdu stíháme jen procházku po Jasné. Jasná je největší lyžařské středisko na Slovensku. Procházkou jdeme k Vrbickému plesu - malé horské jezírko obklopené lesem. Stíháme i Symbolický cintorín, kde jsou dřevěné tabulky na památku lidí co přišli o život v horách.

Vrbické pleso
2. den - Chopok - Ďumbier
Výlet na Chopok absolvujeme lanovkou, jsou zde tři lanovky. První je sedačka (je pomalá, kopec je krátký a mírný - dalo by se to lehce vyšlápnout), druhá lanovka je jakoby výtah. Jmenuje se Funitel a je to jedna z nejmodernějších technologií na světě. Přepraví hodně osob, ale tvoří se zde při čekání fronty (není to nic hrozného). Poslední lanovka je kabinka, tou se dostáváme až na vrchol. Je trochu mlha, vítr (Chopok je největrnější místo na Slovensku), teplota je 13°C (je začátek července). Na úplný vrchol Chopok to máme 15 minut, stoupáme po kamenech a fotíme ze u kříže. Nevím asi bych tam s menšíma dětma nelezla. Po té se vydáváme po červené TZ na Ďumbier. Turistický chodník je upravený, cesta široká, jen místy jsou příkrejší úseky přes balvany a prudší stoupání. Po cestě se nám otvírají nádherné výhledy a dokonce potkáváme kamzíky (vůbec se nebojí). Tato hřebenovka je nejkrásnější a nejfrekventovanější v Nízkých Tatrách. K Ďumbieru to máme dvě hodiny, my však jdeme tři - nevím proč, nejsme pomalí. Po té pokračujeme po červené TZ k chatě R. Štefánika. Sestup je místy nepříjemný. Odtud pokračujeme po zelené TZ směr Trangoška a Srdiečko kde nastupujeme na lanovku zpět na Chopok.

Funitel

Chopok

Chopok

Chopok - Ďumbier

Kamzík
3. den - jeskyně v Demänovské dolině
Druhý den trávíme návštěvou místních jeskyň, které tvoří největší soustavu jeskyň na Slovensku. Tuto soustavu tvoří okolo 30-ti jeskyň, ale zpřístupněné jsou jen 2. My se vydáváme nejprve do Demänovské ledové jeskyně, která nás velmi zajímá. K jeskyni musíme překonat 20-ti minutové stoupání. Vstup se nachází ve výšce 840 mnm. Prohlídkový okruh má 800 m, teplota 0°-6°. Bohužel ledová výzdoba je zde opravdu malá, takže pro nás obrovské zklamání. Po turistickém chodníku pokračujeme ke druhé jeskyni což je Demänovská jeskyně svobody. Na turistický chodník je vstup na vlastní nebezpečí. Nevím proč, tipuju kůrovec. Cesta nám trvá cca 1 a půl hodiny a opět musíme 20 minut vystoupat k jeskyni. Demänovská jeskyně svobody má nejbohatější krápníkovou výzdobu a zpřístupněno je 1600 m. Teplota 6°- 7°C. Jsou zde 2 možnosti prohlídky, my jdeme na tradiční okruh. Během prohlídky překonáváme 900 schodů. Tato jeskyně stojí rozhodně za návštěvu.

Demänovská ledová jeskyně
3. den - na Malou Fatru přes Terchovou
Třetí den se přesunujeme na Malou Fatru. Zastavujeme se v Terchové. Terchová je krásná obec na Slovensku, kousek od Žiliny. Je známá hlavně jako rodiště Jánošíka, slavného slovenského zbojníka. Leží uprostřed nádherné přírody Malé Fatry, takže je super místo na turistiku, výlety a lyžování. Má i bohaté folklórní tradice a během roku se tam koná spousta kulturních akcí.

Terchová
4. den - Janošikovy diery a Malý Rozsutec
Na tohle jsme se strašně těšili. Janošikovy diery je soustava soutěsek v národní přírodní rezervaci Rozsutec. Tyto Diery mají tři části Horní, Dolní a Nové. Je zde dohromady okolo 20 menších vodopádů nad kterými vedou lávky žebříky. Část Horních Dier se překonává pomocí ocelových lan anebo řetězů. Místy je cesta vedená přes potok. Všechny tři části Dier se dají spojit do jednoho výletu. Horní Diery jsou nejnáročnější, Dolní jsou vhodné pro děti (ale i tam to dost klouže) a Nové jsou krásné jen asi tak 15 minut, pak skončí a jde se dlouhou nepříjemnou cestou, která není nijak zajímavá. Horní Diery jsou že všech nejkrásnější ale nejnáročnější. Měli jsme dobrou obuv ale je tam hodně mokro a tak to dost klouže skoro celou cestu. Já se bála po těch kovových žebřících a tak jsem je šla po 4. Měla jsem lepší pocit. Všude jsou turistické rozcestníky a ochotní turisté takže se nemáte jak ztratit. Fronty se tvořili jen před řetězy a to tak okolo 8 lidí maximálně protože někteří jsou pomalejší. Tyto Horní Diery jsou v zimním období uzavřené.

Janošikovy diery

Janošikovy diery

Janošikovy diery
Nahoře se rozhodujeme pro výstup na Malý Rozsutec. Na výstup a sestup jsou k dispozici řetězy. Malý Rozsutec měří 1344 m a je jedním z nejfotografovanějších vrcholů Malé Fatry.

Malý Rozsutec

Malý Rozsutec
6. den - pltě Váh
Po aktivním dnu si dáváme klid a jedeme na výlet na pltě na řeku Váh - místní atrakce. Plavba na pltích je jedinečný zážitek, který vede nádhernou přírodou po klidné řece Váh. Nabízí úplně jiný pohled na krajinu. Plť je tradiční dřevěný vor. Na plti přepravují zkušení pltníci. Během cesty vypraví veselé příhody ze života a z historie plavení. Plavba končí v obci Strečno, kde jsme navštívili místní zříceninu hradu Strečno.

Pltě
6. den - Malý Kriváň
Trasu začínáme u Chaty Vrátna v dolině. Jdeme po zelené značce nejdříve lesem a pak začínáme stoupat. V Sedle za Kraviarskym se otevírají nádherné výhledy. Pokračujeme směrem na hřeben. Poslední úsek je trochu prudší. Malý Kriváň má 1346 m. Je možnost zkrácení cesty lanovkou. Naše údaje byly okolo 10 km tam i zpět a převýšení 550 m.

Malý Kriváň