Hlavní obsah
Jídlo a pití

Adié rumová pralinko aneb každá ztráta je i zisk

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Rumové pralinky zmizely z pultů, ale s trochou šikovnosti si je můžete vyrobit i doma

12. 11. 9:37

Nadnárodní výrobce oznámil, že končí s rumovými pralinkami, které už se téměř nekupují. Výroba pro omezený trh se prostě nevyplácí, je na čase jít dál.

Článek

Nevím, jak vy, ale já neměla klasickou rumovou pralinku v puse dobrých 15 nebo spíš 20 let. Ve vzpomínkách mám ten čokoládový kopeček, který se chvíli cucal, než prasknul a do pusy se vylil „pidipanák“ rumu tuzemské šarže, spojený už napořád se svým dědečkem.

Právě on si kdysi každý týden kupoval ploché papírové krabičky a dělil se se mnou coby dítkem školou povinným. Alkoholika tím ze mne rozhodně nevychoval. Pamatuji si, jaký to byl pro mne šok, když jsem při vánočním pečení dostala na lžičku pár kapek tuzemského rumu k ochutnání a chyběl tam ten sladký ocásek z cukru a čokolády, který nabízela samotná pralinka. Brr, rum od té doby snesu jen v zimě do oslazeného horkého čaje polepšeného rozinkami.

Je pravda, že s tím rumem je to u nás stejně nějak nakřivo. Skutečný rum totiž v Čechách nevyrobíte, ani kdybyste se rozkrájeli - chybí tu plantáže cukrové třtiny, ze kterých se destiluje. Název „rum“ je dokonce odvozen z jejího latinského názvu „Saccharum officinarum“. Proto se také ten nejlepší rum na světě vyrábí přímo v destileriích v Karibiku, kde ho při svých plavbách zpopularizovali třeba piráti. Rum – Wikipedie (wikipedia.org)

Kvůli vzdálenosti a drahému dovozu byl rum vždycky vnímán jako „lepší pití“. Ale to by v tom byl čert, aby si vynalézaví Středoevropané nenašli nějakou náhradu. V první polovině 19. století se v německy mluvících zemích (včetně Rakouského císařství, kam tehdy České země patřily) objevil lihový rum dobarvovaný karamelem, který měl oproti pravému rumu intenzivnější chuť. Původně se prodával jako „čajový rum“ nebo „rum na vaření“, ale s ubíhajícím časem se přídavná slova vytratila a zbyl jen „rum“, Tuzemský rum – Wikipedie (wikipedia.org, což nikoho netrápilo. Karibské rumy byly v době komunismu téměř neznámé, takže řeklo-li se „dáme ruma“, každý věděl, co mu ve skleničce přistane.

Jenže s otevřením hranic po roce 1989 začal vládnout chaos. Rum už nebyl jen ten „náš“, ale i poměrně luxusní pitivo, co přijelo z Jamajky, Reunionu nebo Kuby. Naštěstí se vstupem do Evropské unie začalo platit pravidlo, že „rumem“ může být nazýván jen původní alkoholický nápoj z cukrové třtiny, kdežto ten „náš“ bude pro příště „tuzemák“. A bylo jasno.

Ale zpátky k rumovým pralinkám. Pokud se hodláte rozčilovat, že už si tuhle pochoutku nebudete moc koupit, mám pro vás řešení. Pralinky jsou k dostání nejen ve specializovaných čokolateriích, ale klidně si je můžete sami vyrobit doma. Když víte jak, není to nic složitého a možná vám budou chutnat víc než ty z papírové krabičky s hvězdou. Rumové pralinky - TopRecepty.cz Tak dobrou chuť.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz