Hlavní obsah
Aktuální dění

Brnem nově jezdí převýchovná MHD

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Nejen v brněnských autobusech, ale i v šalinách a trolejbusech se s nástupem podzimu ozývá nové upozornění nabádající k ohleduplnosti

25. 10. 7:00

Brněnskou městskou hromadnou dopravou nově zní hlášení, které by mělo tak trochu dovychovat cestující a připomenout jim, že „v tom“ nejedou sami.

Článek

Jakmile se zavřou dveře trolejbusu, autobusu nebo tramvaje (po brněnsku „šaliny“)+, ozve se - jako v jiných městech, kde mají MHD, hlášení o příští zastávce.

Brněnské městské dopravě to ale nestačí a tak si přidává. Sice ne pokaždé, ale občas se ozve „hlášení navíc“. Poprvé jsem si toho všimla v časech Covidu 19, kdy se ozvala paní primátorka, aby osobně cestujícím poděkovala, že nosí roušky a respirátory.

Dalším bylo třeba přivítání dětí z prázdnin, které vykouzlilo úsměv na tváři nejednoho cestujícího v prvním zářijovém týdnu.

Teď se k tradici „mimořádně mimořádných hlášení“ (na rozdíl od těch, že je na trase překážka a nejedeme) přidává jedno nové. „Vážení cestující, prosíme ty z vás, kteří jsou mladí a svěží, aby uvolnili své místo starším. Děkujeme a přejeme krásné podzimní dny.“ Přiznám se, že mne to překvapilo - a protože jsem v ruce měla hned několik tašek, tak i potěšilo, byť jsem právě seděla.

Nevím, jestli to v čase „pecek v uších“ budou vnímat všichni, jimž je zpravidla taková zpráva určena, ale mám pocit, že se alespoň sem tam začíná blýskat na lepší časy. Jen při včerejších cestách brněnskou MHD jsem zažila hned 3 gentlemany mladšího věku uvolňující své místo starším cestujícím. Tak snad jim to vydrží.

A že nejde o jedinou aktivitu brněnské MHD k tomu, aby se líp cestovalo, se můžete přesvědčit třeba tady:

Spoustu zajímavostí ze zákulisí si zase můžete poslechnout nebo se na ně podívat tady:

+ Mimochodem, víte, proč v Brně jezdí „šaliny"? Pravděpodobně se jedná o zkomoleninu z dob, kdy se v moravské metropoli víc mluvilo německy než česky a obyvatelé města si zkrátili „elektrische Line“ na „šalinu“. V současnosti se jedná asi o nejznámější slovo z brněnského „hantecu“ - umělého jazyka vycházejícího z němčiny (mj. štatl - die Stadt/město), jidiš, moravštiny a romštiny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz