Článek
Na zájemce, kteří dají expozici sestavené z materiálů Jihočeského muzea a soukromého sběratele Milana Bindera pár minut svého času, čeká exkurze do nejtragičtejších i nejradostnějších momentů první poloviny rok 1945.
Už od ledna se město muselo vypořádat s omezením dodávek elektřiny a uhlí, rušily se některé železniční spoje, aby mohly plynule projíždět vlaky s vojenským zásobováním.

Omezovala se i výuka, školy sloužily pro ubytování tzv. národních hostů, což byli většinově Němci prchající před Rudou armádou z oblastí Slovenska, dnešního Polska, Rakouska i Moravy.
V pátek 23.března přišel první velký nápor války do v té době zatím relativně nedotčené jihočeské metropole na samém okraji protektorátu. Americké letouny bombardovaly českobudějovické vlakové nádraží, což stálo životy víc než 50 železničářů.

Vlakové nádraží
V širší rodině se u nás dodnes předává historka, jak šel babiččin bratranec - železničářský učeň pěšky část noci domů do Kamenného Újezda, kde už jej všichni opakovali jako mrtvého. Když krátce před půlnocí zaklepal na okno, chvíli ho dokonce považovali za bloudící duši, která se s nimi přišla rozloučit.
Až druhý den Budějčáci zjistili, že to byla jen „ochutnávka“ války. V sobotu 24. března přiletělo nad město na devadesát bombardérů B-24. Kromě nádraží bombardovaly i přilehlé prostory, jak továrny, tak i obytné domy. To už se oběti počítaly na nižší stovky.
Dodnes nikdo nebyl schopen objasnit, zda zásah budovy gestapa na dnešní Lannově třídě byl v plánu, nebo šlo jen o souhru osudu.

Budova gestapa na Lannově třídě
Od té doby už každý ve městě tušil, že se fronta přibližuje. Ne všichni to v česko-německém městě, kde řada lidí byla ze smíšených rodin a mluvila „echt budweizerovštinou“, vyhlíželi s radostí.
Německý starosta Friedrich David, bývalý obchodní úředník a nakladatek, aktivní člen sudetoněmecké strany, který měl na svědomí mj. rozboření českobudějovické syngogy, reagoval na vyhlášení revoluce 5.května po svém - raději se zastřelil.
Přímo na dlažbě jsou symbolicky tragické momentky po bombardování města, kdežto na čtyřúhelníkový sloupech jsou zachyceny příjezd jak sovětských, tak amerických vojáků a oslavy konce války.

Výstava se těší velkému zájmu kolemjdoucích i kolemjedoucích
Volně přístupná výstava bude na náměstí k vidění až do 5.září 2025.
Pro další informace:
M.Binder, L.Nikrmajer, J.Petráš: Konec války v Českých Budějovicích, nám.Přemysla Otakara II., 27.6.- 5.9.2025
https://www.muzeumcb.cz/program/vystavy/konec-valky-v-ceskych-budejovicich.html
https://encyklopedie.c-budejovice.cz/clanek/david-friedrich
https://medium.seznam.cz/clanek/knihomolka-rozjarene-na-zdravi-stalo-petici-tynaku-zivot-zradce-skoncil-v-opratce-44135