Hlavní obsah
Názory a úvahy

Chudoba přepočítaná na půllitry piva a na kafíčka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Orosený půllitr, laté nebo presso - kolik jste za ně ochotni zaplatit?

22. 9. 7:00

Seděli za mnou v autobuse a i když jsem se snažila číst, jejich hovor prostě přeslechnout nešlo. Snažila jsem se být tolerantní k jejich nedoslýchavosti, která je nutila mluvit hodně nahlas.

Článek

Oba pánové ve věku dědečků se po obligátním přivítání „Franto, tebe už jsem dlouho neviděl!“ dostali během pár okamžiků k podstatě své cesty.

Oba zamířili na okraj Brna pro nákup. Jeho vrcholem mělo být lahvové pivo za částku, která je přiměla k výpravě přes několik vsí s většími taškami na kolečkách.

Rozpředla se debata nad tím, kolik stálo pivo v hospodě za dob jejich mládí a kdyby se to přepočítalo na tehdejší plat, kolik si jich mohli každý večer dovolit. A že teď už se jim do hospody ani nechce. Zapálit si tam nemůžou a kdo by pořád běhal ven, že? Navíc je kromě ceny oroseného půllitru odrazuje i vzdálenost, jakou dřív urazili na kole tam i zpět za chvíli, ale holt už to není, co bývalo a ještě by mohli dostat pokutu, že jedou „pod vlivem“.

Netuším, jestli v nabídce ten den jejich „pivo za hubičku“ ještě měli a oba pánové nepodnikli cestu zbytečně, ale jejich dialog mne donutil popřemýšlet o relativitě cen.

V jednu chvíli se rozčilujeme nad poloprázdnými košíky v obchodech, co všechno zase zdražilo a za pár minut jsme ochotni v restauraci vytáhnout z portmonky obnos v ceně oběda za kávičku nebo pivko.

Pohled do kavárenských a restauračních zahrádek během léta nepřipomínal, že by se Češi chystali na svém posezení nějak výrazněji omezovat. Cenovky „káva za 70,- Kč“ nebo pivo za stejnou částku už nám možná zevšedněly, stejně jako porce zmrzliny za 50,- Kč.

Anebo si říkáme, že život je i tak složitý, než abychom se omezovali i v drobných radostech?

A kolik jste ochotni utrácet za pivo nebo kávu vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz