Článek
Když se vynořilo první obvinění ze zneužívání nezletilé dívky, leckdo by nad tím mohl mávnout rukou. Jenže doba se měnila a to, co by možná v 80. a 90. letech ještě prošlo bez povšimnutí, zčeřilo ve 21. století vlny pozornost policie i veřejného mínění na maximum. Ale vraťme se na samotný začátek.
Tenhle příběh má překvapivě i československou stopu. Otcem Ghislaine totiž byl Ján Ludvík Hoch, kterého ale celý svět 2. poloviny 20. století znal coby mediálního magnáta Roberta Maxwella.
Židovský chlapec z chudé rodiny na Podkarpatské Rusi musel po 14. březnu 1939 utíkat z obsazené Bratislavy přes Maďarsko a Francii až do Británie, často mu přitom šlo o život. Student rabínské školy s talentem na cizí jazyky se přidal k britské armádě a došel s ní až do Berlína. Z celé jeho početné rodiny přežily holocaust pouze dvě sestry, což ho vedlo k přesvědčení, že on sám musí mít co největší rodinu, aby nahradil všechny, kdo byli vyvražděni.

Robert Mexwell - mediální magnát československého původu
S francouzskou manželkou Elisabeth, rozenou Meynard, měl celkem 9 dětí. Během šestnácti let přišlo na svět pět dívek a čtyři synové. Maxwell jim zajistil skvělé zázemí v Headington Hill Hall v Oxfordu, ale podle jejich vzpomínek to nebylo žádné milující a vstřícné prostředí. Otec byl náročný, vyžadoval po svých dětech jen prvotřídní výsledky a za každou maličkost je peskoval.
Dnes bychom možná uvažovali o Robertově citové deprivaci z mládí a absenci citů v důsledku válečných zážitků i ztráty rodiny. Všechno se ale změnilo v momentě, kdy se narodilo jeho poslední dítě - holčička Ghislaine. Černooká princezna si téměř čtyřicetiletého tatínka okamžitě obtočila kolem prstu a stačilo jen naznačit, aby jí plnil jakékoliv přání.
Zatímco ostatní sourozenci občas dostaly od otce výprask páskem, jí prošlo všechno. Stačilo, aby se na otce upřeně zadívala jeho vlastníma očima a byl ztracený. Podle snímků také byla svému otci nejvíc vizuálně podobná - a nejen to. Zdá se, že Ghislaine byla i jeho nejvěrnějším povahovou kopií.
Z tatínkova mazlíčka postupně vyrostla sebevědomá dívka, která si zvykla, že na ní se žádná pravidla nevztahují. Tutor, který ji připravoval na zkoušky na univerzitu, si i po letech vzpomínal, jak za ním přišla a předložila mu svou esej. Doma si měla připravit nejméně 6 stránek, ale její práce zabírala ani ne polovinu jediné A4. „Nedivil bych se, kdyby ji napsala až cestou autobusem ke mě,“ zhodnotil její studijní snahu po letech.
Na prestižní Balliol College v Oxfordu se ale nakonec přeci jen dostala a vybrala si francouzštinu, kterou doma odmalička mluvila, spolu s dějinami. Mnohem víc, než svými studijními výsledky se ale do historie nejstarší univerzity zapsala jako první ředitelka fotbalové ligy Oxford United, a pak legendárními večírky, které organizovala. Dle pamětníků dokázala naprosto geniálně propojovat rozmanité lidi a mistrovsky ovládala psychologii. Už tady se prvně objevila její schopnost manipulovat, jen ještě nevyrývala do lidských osudů tak hluboké jizvy jako o pár desítek let později.
Sama o své schopnosti prosadit se tehdy žertovala: „Chodila jsem na chlapeckou školu, kde bylo asi 1000 mladých mužů a jen 40 dívek.“ Byla ctižádostivá, atraktivní a měla čím dál víc sklony k manipulaci ve svůj prospěch, což maskovala pózou vzdělané mentorky s vytříbený vkusem.
Díky movitému otci vlastnícímu média jak v Británii, tak i v USA měla neustále k dispozici soukromé letadlo nebo si mohla půjčit jeho jachtu, která se jmenovala po ní Lady Ghislaine.
V roce 1990 získala práci v otcovy deníku The European, což jí opět zajistilo šanci navazovat kontakty se „správnými lidmi“, kteří udávali trendy a měli moc. Tam, kde její otec coby přistěhovalec neměl přístup, otevírala mu Ghislaine dveře do nejvyšší společnosti. Kapitán Bob, jak zněla jeho přezdívka, se díky jejímu vlivu a známostem dostal i do těsné blízkosti královské rodiny. Mezi přátele jeho dcery patřili i princ Charles a jeho mladší bratr Andrew.
Sama Ghislaine v té době tvořila pár s italským hrabětem Gianfrancem Cicognem, který se ale po 4 letech rozpadl. Pohledný Ital se měl před svou rodinou zmínit o tom, že ho Maxwellovi zahrnovali tolika luxusními dary, až si připadal jako „koupený“ a raději vztah sám ukončil.
Ghislaine se v té době rozhodla postavit na vlastní nohy a nastoupila do otcových novin New York Daily News, které se v té době zdály už za svým zenitem. Psal se rok 1991 a pár měsíců poté čekal nejen rodinu, ale celý svět šok. Robert zmizel uprostřed noci ze své jachty u Tenerife. Vyrojily se spekulace o únosu, které po pár hodinách ještě přiživil nález jeho těla u Kanárských ostrovů.
Ghislaine spěchala za svou matkou a byla to ona, kdo všem děkovala jménem rodiny za projevenou účast. Proběhl slavnostní státní pohřeb v Izraeli, ale to byla poslední pozitivní zpráva o Jánu Ludvíku Hochovi. Když spouštěli jeho tělo do připravené hrobky na Olivové moře v Jeruzalémě, ještě nikdo netušil, že o pár dnů bude všechno jinak. Ukázalo se, že zdánlivý miliardář Maxwell byl na mizině a jen několik týdnů před svou smrtí dokonce vytuneloval důchodový fond svých zaměstnanců, kde bylo přes půl miliardy dolarů.
Rodina se ocitla před soudem a přišla o většinu svého majetku. Čerstvě třicetiletá Ghislaine sice pořád žila v New Yorku, ale vypadalo to, že bude muset hodně slevit ze svého obvyklého životního stylu. Jenže to by se na scéně nesměl objevit charismatický finanční mág Jeffrey Epstein.
Jejich vztah by se dal spíš nazvat symbiózou než láskou. Jeffrey zaručoval mladé ženě pokrytí všech nákladů, ona jemu přinesla své široké portfolio kontaktů na špičky britské i světové smetánky. Jeffrey pro ně spravoval jejich majetky překračující u každého víc než miliardu dolarů a ona zajišťoval jejich společenský život.
Že to mělo i svou temnou stránku se sice šuškalo, ale opravdový skandál doprovázený soudy vypukl až o víc než deset let později. Spustila jej v roce 2005 návštěva jedné ženy na policejní stanici v Palm Beach, která nahlásila, že její nevlastní, teprve 14letá dcera byla v Epsteinově vile donucena svléknout se a poskytnout pánovi domu masáž.
V tu chvíli se rozběhlo v utajení téměř roční vyšetřování, které sbíralo další a další svědectví podobně zneužitých mladičkých dívek zpravidla z neutěšených sociálních poměrů. Na jeho konci byla obžaloba Epsteina a jeho první trest, tehdy ještě v domácím vězení.
Jenže svědectví přibývalo a ani kontakty a bohatství nezaručily Epsteinovi, aby neskončil znovu ve vazbě. Navíc se proti němu objevily videonahrávky všech zločinů z jeho vlastního kamerového systému - a šlo o stovky případů. Epstein vyřešil celou věc po svém - oběsil se ve vězení.
Souběžně se rozjel proces i proti Ghislaine. Dívky, aniž by se znaly, shodně uváděly, že je nejprve oslovila milá paní s psíkem, která jim povolila, aby se s ním mazlily, a mezitím je vyzpovídala. Dozvěděla se během pár minut, že jsou většinou z ne úplně movitých, často neúplných rodin, kam chodí do školy, jaké mají koníčky a co se jim líbí. Postupně je dostala do fáze, kdy jí bezmezně důvěřovaly. Pak je přivedla do Epsteinových sídel a zmanipulovala je tak, aby provedly, co se jim řeklo.
Nešlo jen o masáže či sex se samotným Epsteinem, ale i s jeho hosty, mezi které patřili mj. současný americký prezident Donald Trump, celebrity či britský princ Andrew. Ghislaine fungovala jako volavka, která jim „servírovala čerstvé bílé maso“ bez ohledu na to, jaký dopad to bude mít na psychiku a další život dívek.

Ghislaine Maxwell v době, kdy rekrutovala nezletilé dívky
Ghislaine, která byla celý život zvyklá, že jí všechno prochází, tentokrát tvrdě narazila. Jen pár dnů po jejích šedesátinách byla porotou shledána vinnou a v červnu 2022 si vyslechla rozsudek, který ji na dalších 20 let poslal za mříže za obchodování s nezletilými osobami za účelem sexuálního zneužívání. Malou útěchou jí mohlo být, že původně jí hrozil trest až 65 let odnětí svobody.
Pro ni i její sourozence, kteří nijak netouží stát před objektivy novinářů a kamerami, to byl vysloveně šok. Ale i důkaz, že nikdo není tak beztrestný, jak by se díky jeho majetku či známostem mohlo na první pohled zdát. Alespoň donedávna to platilo i v Americe.
Pro další informace: