Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak si Elon občurává Twitter

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Tweetujete nebo xkujete? Nebo už jste od sítě s modrým ptáčkem v logu raději přeběhli někam jinam?

7. 8. 10:09

To, že má velkopodnikatel Elon Musk ambice měnit svět, by si v posledních letech nevšiml jen naprostý ignorant. Nejprve to vypadalo jako megalomanské plány, dnes už si možná ani on není jistý, co je realita a co sny.

Článek

Pokud venčíte psího kluka, znáte to důvěrně. Musí se na každém pro nás obyčejném, ale pro něj voňavém místě zastavit, očuchat a pak ho po zvednutí nožičky „přepsat“.

Tenhle příměr mne poprvé napadl, když jsem před časem slyšela o rozhodnutí Elona Muska pojmenovat vlastního syna X Æ A-12. Pravda, nebylo to první dítko, takže jako zkušený otec si mohl „experiment“ dovolit, ale uvidíme, jestli se časem potomek nerozhodne - až z toho bude mít sám rozum - pro něco, řekněme, tradičnějšího.

To, že dvaapadesátiletý rodák z jihoafrické Pretorie nebude dalším žákem do počtu, si jeho učitelé začali všímat celkem brzy. Vášnivý čtenář se rychle naučil komunikovat s počítači a po turbulentním rozvodu rodičů to vypadalo, že si víc rozumí s technikou než s lidmi.

Možná už tehdy snil o cestách do kosmu, každopádně mezi ostatní děti nikdy nezapadl a dokonce měl být i obětí jejich šikany. Proto se rozhodl už na vysokou školu nastoupit na druhé straně světa. Aby měl cestu jednodušší, zažádal si o kanadské občanství. Takové rozhodnutí mělo svou logiku. Jeho matka - dnes jedna z nejstarším modelek na světě Maye Musková - je totiž původem Kanaďanka.

Když Elon vstoupil poprvé do Silicon Valley , musel si připadat, že přišel rovnou do ráje. Díky prvnímu úspěchu s firmou na uskladňování energie se dostavily první milióny a s nimi i sebevědomí. Pomocí aplikace x.com, ze které se později vyklubal PayPal se začalo zdát, že se Muskovi podaří, na co jen sáhne.

Díky tomu získal investice na svůj projekt kosmické firmy SpaceX a začal investovat do elektromobilů Tesla. Tady se příběh o „zlatém hochovi“ poprvé zasekl. Tesly jsou bezesporu velkým příslibem do budoucna, ale také mají své mouchy. Zatím hlavně představují bezedný trychtýř na dolary a až časem se uvidí, zda bude projekt tak životaschopný, aby se sám uživil.

Ve vesmírném projektu je Musk přeci jen úspěšnější - díky levnějším postupům, než jakými disponovala NASA, se mu de facto podařilo ovládnout značnou část trhu pro vypouštění satelitů a jako realizovatelný se ukazuje i jeho plán komerčních, nebo chcete-li „turistických“ letů do kosmu. Elonovo X by se časem mělo objevit nejen častěji na oběžné dráze, ale třeba také na Marsu, kde plánuje vybudovat první lidskou kolonii.

A samozřejmě nesmíme zapomenout i na jeho stránku filantropa. Byl to Musk, který jako jeden z prvních zareagoval vloni po ruském útoku na Ukrajinu a nabídl obráncům svůj satelitní internet Starlink. Možná mu v tu chvíli sláva stoupla do hlavy tak, že se kromě technologického mága začal cítit i povolán k vyšším cílům.

Po výzvě k jednání mezi Putinem a Zelenskym, která nedopadla na úrodnou půdu, se Musk rozhodl omezit Ukrajině Starlink, což samozřejmě jako majitel mohl, ale představilo nám ho to v jiném - imperátorském - nasvětlení.

Ještě víc se jeho „temná“ strana začala projevovat s nákupem sociální sítě Twitter, kterou nejen začal jako nový majitel přebudovávat, ale v poslední době doslova rozebírat na prvočísla - a to včetně výměny názvu a loga. Možná se jeho genialita projeví časem v něčem úplně novém, ale možná se ukáže, že se Musk rozhodl začít hrát na boha. A je otázkou, co mu na to vyšší entita odpoví. Hranice mezi genialitou a šílenstvím bývá totiž někdy až proklatě úzká…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz