Článek
Zatímco u nás šlo dlouho o květinu spojenou spíš s dušičkovou výzdobou hřbitovů a coby ozdoba zahrad či teras se do centra pozornosti dostává až v posledních letech, v Japonsku je uctívána jako národní symbol a pořádají se na její počest oblíbené podzim slavnosti, které si v ničem nezadají s jarními sakurovými svátky. Bývají na nich k vidění nejrozmanitější obrazce složené z barevných květů či dokonce květinové modely na figurínách. Letos se uskuteční v Tokiu od 26. října do 17.listopadu.
Chryzantémy jsou pro takovou přehlídku ideální - existují totiž v 7.000 kultivarech a nepřeberné škále barevných variací - od obřích jednokvětých, až po rostliny doslova obsypané stovkami miniaturních květů, které i po svém rozvinutí nemají víc, než pár milimetrů.
Ačkoliv pochází původní chryzantémy z Číny, kde symbolizovaly dlouhověkost, odolnost a vytrvalost už 2 000 let před naším letopočtem, coby národní květinu si ji přivlastnili Japonci.
Na ostrovy se chryzantéma dostala až v 8. století našeho letopočtu a její výrazné žluté květy si lidé rychle spojili se slunečním kotoučem. Díky tomu a své odolnosti se stala „císařskou květinou“, což má upomínat k oficiálnímu titulu japonských panovníků - synů slunce. Dokonce se dostala i na oficiální státní vyznamenání, které získávají výhradně členové císařské rodiny, panovníci či hlavy jiných států. Právo udělit jej má pouze panující císař a činí tak osobně.
Pěstováním chryzantém vzdávali japonští poddaní nejen úctu svému císaři, ale zároveň si ji zvykli i využívat hojně ve své kuchyni. I u nás je známý chryzantémový čaj, kde se sušené květy během chvilky rozvinou, a pak levitují v čajové konvici. Kromě krásy je i užitečný - používá se při bolestech hlavy, nachlazení nebo pro zmírnění diabetu.
Tím ale využití jedlých listopadek v kuchyni zdaleka nekončí. Mladé lístky lze použít jako obdobu špenátu nebo je čerstvé spolu s květy přidat do salátů, poupata se pro změnu nakládají do sladkokyselého nálevu. A pokud by vám někdo nabídl chryzantémový likér, vězte, že kromě rýžové pálenky obsahuje i esenci z chryzantémových květů.
Jen si ho prosím nespleťte s koktejlem „Chryzantéma“, který patřil k oblíbeným nápojům už v době americké prohibice. Ve směsi absintu, likéru Dom Benedictin destilovaného z 27 bylin a vermutu byste po listopadce nenašli ani stopy.
Do Evropy se první chryzantémy dostaly poměrně nedávno, až na konci 18. století a jejich název vznikl spojením dvou starořeckých slov - chrysos (zlato) a anthemon (květina).
Pokud si budete chtít udělat radost některou z nepřeberného množství listopadek, které jsou právě k mání, vyberte jí u vás doma chladnější místo - třeba na terase nebo v chodbě, kde je dostatek světla. Když jí občas pomůžete zaštípnutím odkvétajících květů, odmění se vám dalšími poupaty.
Po odkvětu rostlinku rozhodně nevyhazujte. Stačí jí zkrátit na cca 5 cm, zasadit do zahrady, dobře zalít a přihrnout hlínou, aby nevymrzla. Příští rok, když vyraší, ji zalévejte a občas přihnojte, pak se vám odmění opětovným kvetením. A to už přece za trochu námahy stojí.
Pro další informace: