Článek
Když se bývalá právnička a později majitelka malého knihkupectví na břehu kanadského jezera Ontario dozvěděla, že desátý román, který napsala, opravdu vyjde, asi zažila hodně opojný pocit. O tom, že bude sama tvořit, totiž snila prakticky od doby, co se v dětství naučila číst.
Ale trvalo to několik desetiletí a stovky obeslaných nakladatelství, než se její Spolek Jane Austenové zhmotnil ve skutečnou knihu, která se navíc stala jedním z nejúspěšnějších debutů roku 2020.
Příběh o skupině rozmanitých lidí, žijících vesměs ve vesničce Chawton na jihu Anglie v časech po skončení druhé světové války, by asi ničím nebyl až tak zajímavý, kdyby se nerozhodli vzdát poctu své oblíbené autorce. Díky jejím knihám se jim daří vyrovnat se s ranami osudu, jako jsou smrt manželky, odchod manžela či sourozenců na frontu, kvůli nedostatku peněz přerušené studium či upadající kariéra filmové hvězdy, o otci-despotovi ani nemluvě.
Navíc mají hrdinové to štěstí, že žijí v místě, kudy skutečně chodila a kde vymýšlela své romány jejich milovaná spisovatelka Jane Austenová. Většinu obyvatel vesnice zas a znovu překvapuje, že se sem jezdí podívat lidé i z opačné polokoule, byť tu není žádné místo typu muzea, kam by se mohli zajít potěšit třeba prvními vydáními knih, osobními věcmi autorky nebo si na chvíli sednout k oknu, kterým Jane pozorovala krajinu a nechávala se jí inspirovat.
Pak ale přijde první impulz od toho nejméně pravděpodobného inspirátora - obyčejného zemědělského dělníka, a rázem se začnou události nabalovat jako pověstná sněhová koule. Výsledkem je nejen záchrana vzácných památek v hodině dvanácté, ale i spása samotných hrdinů. Nově založená společnost jim všem pomůže konečně najít to, co v životě byť i nevědomky hledali - partnerství, odvahu pokračovat ve vzdělání nebo se jen podívat na svůj dosavadní život z jiného úhlu a posunout jej někam dál.
A právě v tom tkví kouzlo Spolku Jane Austenové, do kterého Natalie Jenner hmatatelně projektovala i svou vlastní situaci. Knihy jako Emma, Pýcha a předsudek, Rozum a cit či Northangerské opatství sice poprvé vyšly už před víc jak dvěma stoletími, ale pořád nás baví svým bryskným vystižením charakterů, drobnými anekdotickými situacemi i hledáním citů a překážkami, které žena narozená před rovnými 250 lety kladla svým hrdinům do cesty.
Jak na svých www stránkách Jannerová přiznává, Spolek začala psát době, kdy byla jejímu manželovi diagnostikovat vážná nemoc, ona se musela vzdát svého knihkupectví a jedinou útěchou jí zůstalo čtení a psaní. Podvědomě se zaměřila právě na Austenovou, přečetla znovu nejen její vlastní knihy, ale i studie, které o britské autorce vyšly. Ve finále se zajela podívat přímo do Chawtonu, kde jí celý příběh o lidech hledajících útěchu právě na stránkách Austenové, jako ona, napadl.
Možná i díky opravdovosti, s jakou ve své desáté knize psala o lidech nacházejících útěchu právě v knihách, přesvědčil tentokrát redaktory ve vydavatelství, aby se rozhodli její příběh poslat do světa, a čtenáře ve víc než dvaceti zemích, aby si ho oblíbili.
To dodalo Jennerové odvahu, aby psala dál a příběh některých ze svých postav rozvinula dál na stránkách své druhé knihy nazvané Děvčata z Bloomsbury. Hádejte, kolem čeho se děj točí tentokrát - zase kolem knih a pro změnu i kolem jednoho tradičního londýnského knihkupectví.
Pro další informace:
Natalie Jenner - Spolek Jane Austenové, Kontrast - Naše nakladatelství, 2022