Hlavní obsah
Lidé a společnost

Když se bramborový salát stává zbraní hromadného ničení

Foto: Petar Milošević/wikimedia.commons/CC-BY-SA-4.0

Ať už nedáte dopustit na verzi se salámem, nebo preferujete ten s hráškem, faktem zůstává, že bramborový salát s majonézou se stal štědrovečerní hvězdou většiny českých slavnostně prostřených tabulí.

Článek

Jeho lahodnost si každá rodina přizpůsobuje svým osobním chutím. Někde nesmí chybět rybičky, jinde by nevzali do úst cokoliv, co by jen vzdáleně připomínalo maso. Ostatně, pořád jde spíš o postní jídlo doplněné rybou, byť se to tak z dnešního úhlu pohledu nezdá.

Faktem je, že naši předkové štědrovečerní večeři opravdu pojímali jako postní, tedy bez přítomnosti masa. To se začalo konzumovat až na Boží hod - ostatně jak jeho označení samo napovídá.

Ryba ale na Štědrý den nechyběla nikdy - jen nebyla v trojobalu a osmažená. Naši předkové spíš sázeli na sladkokyselou úpravu kapra na černo se zeleninou, mandlemi a povidly, případně na modro - vařeného se zeleninou a kořením.

O tom, že bramborový salát k nám dorazil z Ruska, se asi není třeba rozepisovat. Pravda, kdyby šéfkuchař Olivier, který jej poprvé podával v 60. letech 19. století v luxusní moskevské restauraci Hermitage, nakoukl do našich mís, asi by svůj výtvor nepoznal. On totiž používal do salátu zásadně tetřeví maso, telecí jazyk, račí ocásky či kapary.

Co má ale původní Olivier i současný bramborový salát společné, to je důraz na hygienu během přípravy a důsledné uchovávání v chladu, aby se jeho jednotlivé ingredience nezačaly kazit.

Proto je dobré si bramborový salát užívat maximálně 3 dny po jeho přípravě, vždy do mísy sahat jen čistou lžící nebo naběračkou a raději ho připravit míň než ve velkém množství, které se nestihne rychle sníst.

Odstrašujícím případem budiž svatba, na kterou jsem byla před pár lety pozvána. Byť už bylo září, teploty dosahovaly ke 30 stupňům, a tak pro pohodlí hostů byl místo běžné hostiny zvolen rautový typ pohoštění. Řízečků bylo dost a bramborový salát se vešel do dvou dětských vaniček. Pohříchu chybělo chlazení větších rozměrů, takže se novomanželé rozhodli umístit nádoby do nedalekého potoka. Shodou okolností se do něj odbíhali chladit i mladší hosté, kteří po sobě cákali vodou. Sem tam nějaká kapka dopadla i do salátu, což v kombinaci s horkem mělo zákonitý dopad na žaludeční a střevní vývoj většiny hostů. Dodnes je to pro ně „nezapomenutelná“ svatba a asi většinu někdejších „postižených“ přivedla k přesvědčení, že když bramborový salát, tak jen doma a čerstvý.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz